www.what2do.co.il

פרסום לשון הרע בכוונה לפגוע, מה ההשלכות?

דרגו את המאמר
  התקבלו 6 דירוגים בציון ממוצע: 3.8 מתוך 5

פרסום לשון הרע בכוונה לפגוע, מה ההשלכות?

חוק איסור לשון הרע משקף את האיזון בין זכות היסוד לשם טוב, לזכות היסוד לחופש ביטוי, כאשר שתי זכויות אלה נגזרות מהערך החוקתי של כבוד האדם. החוק מגדיר לשון הרע כדבר שפרסומו עלול להשפיל, לבזות או לפגוע באדם עקב מעשיו, אופיו, העדפותיו וכדומה, ואף מבחין מתי בוצע הפרסום בתום לב ומתי נועד לפגוע באדם שאליו יוחסו הדברים.

 

פרסום לשון הרע יכול להוות עוולה אזרחית ואף יכול להתגבש לכדי עבירה פלילית. עם זאת, כאשר יש אמת בפרסום, עניין ציבורי והוא נעשה בתום לב, מבלי ידיעה שהוא עלול לפגוע, או במסגרת ביקורת מותרת ולגיטימית, תעמוד למפרסם הגנה טובה, ואם אמירה כלשהי פגעה שלא בכוונה, היא אינה עולה בגדר לשון הרע ולא ניתן יהיה לדרוש מהמפרסם לשלם פיצויים בגין לשון הרע.

 

כפל פיצוי סטטוטורי עקב כוונה לפגוע

 

פרסום לשון הרע עלול לפגוע הרבה יותר כאשר למפרסם הייתה כוונה אמיתית לפגוע והפגיעה המכוונת הופכת את העוולה לחמורה יותר, לכן כאשר למפרסם הייתה כוונה לפגוע, יכול המתלונן לקבל כפל פיצוי סטטוטורי במסגרת תביעה אזרחית ואף לתבוע את המפרסם בגין ביצוע עבירה פלילית של פרסום לשון הרע.

 

סעיף 6 לחוק לשון הרע קובע עונש של עד שנת מאסר לאדם שמפרסם לשון הרע בכוונה לפגוע, כאשר הגיע הפרסום לשני בני אדם או יותר. סעיף 7 א' לחוק קובע כי ניתן לפסוק פיצוי בגין פרסום לשון הרע, גם בלא שהוכח נזק לנפגע, עד לסכום של 50,000 שקלים או עד 100,000 שקלים אם הוכחה כוונה לפגוע באמצעות הפרסום.

 

בבוא בית המשפט לפסוק פיצוי ראוי לנפגע מפרסום לשון הרע, נבחנים היקף הפרסום, עוצמת הפגיעה שבדברים, כוונת המפרסם לפגוע, אופיו של הנפגע, האם הוא איש ציבור או אדם פרטי ועד כמה הוא חושף עצמו מרצון לדברי לשון הרע, ועוד.

 

האם הפרסום נעשה בתום לב?

 

במשפט פלילי או אזרחי בגין לשון הרע תהיה זאת הגנה טובה אם הנאשם או הנתבע עשה את הפרסום בתום לב. סעיף 15(3) לחוק עוסק בהגנה על עניין אישי כשר של המפרסם, וקובע כי אם הפרסום נעשה לשם הגנה על עניין אישי כשר של המפרסם, של האדם שאליו הופנה הפרסום או של מי שאותו אדם מעונין בו עניין אישי כשר, תעמוד לזכותו של המפרסם הגנה טובה במשפט.

 

סעיף 16 לחוק איסור לשון הרע העוסק בנטל להוכיח את קיומו או היעדרו של תום הלב של המפרסם. לתום הלב הנדרש במסגרת סעיף זה, יש מאפיינים ייחודיים הנובעים מהצורך לאזן בין האינטרס הציבורי שבקבלת מידע מהציבור על עבירות ומעשים פסולים לבין האינטרס שבשמירה על שמו הטוב של אדם.

 

כוונה לפגוע בנפגע וזדון מצדו של המפרסם ישללו בדרך כלל את קיומו של מרכיב תום הלב הנדרש במסגרת הגנות המנויות בחוק. כמו כן, מניעיו של המפרסם עשויים ללמד על תום לבו ועשיית הפרסום מתוך מניעים טהורים תהווה אינדיקציה לקיומו של תום לב, בעוד שעשיית הפרסום בזדון ומתוך מטרה לפגוע בנפגע יעידו על חוסר תום לב.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

חוק איסור לשון הרע, התשכ"ה - 1965

חוק איסור לשון הרע נועד להגן על כבודו של אדם או איגוד ומונע פרסומים שעלולים לפגוע ולגרום נזק. 

לשון הרע על ציבור - קבוצת אנשים, גוף, ארגון

השאלה המרכזית הצריכה להישאל, כך קובעת הפסיקה, הנה האם היחיד, בהיותו יחיד, נפגע מאותו פרסום שהשמיץ את כל הקבוצה? 

ייעוץ משפטי

מדוע מומלץ לקבל ייעוץ משפטי לאחר מקרה תאונה ולא משנה אם נגרם נזק או לא? 

האם המכתבים ודרך הפצתם מהווים לשון הרע ופגיעה בפרטיות?

עוד קבעה השופטת כי המכתבים אינם שיח ושיג אקדמי על הערכות תלמידים הנהנים ממטרית חופש אקדמי. המכתבים נכתבו בתגובה על מכתבו של פרופ' בורט ופרופסורים אחרים ולא בהעברה רוטינית של הערכות על תלמידים. העמדתם כ"שיג ושיח אקדמי" היא או היתממות או ניסיון הסוואה. מרבית המכתבים עוסקת במנחה פרופ' בורט ורק חלק קטן מהם מתייחס לתובע.  

לשון הרע, כיצד מגיע בית המשפט להכרעה?

השאלה הראשונה אשר ישאל בית המשפט היא, האם המעשים המיוחסים לנתבעים עולים כדי פרסום לשון הרע. הבדיקה תעשה לפי היסודות הנמצאים בסעיפי החוק, שהוא הסעיף המגדיר מעשה של פרסום לשון הרע. לאחר בחינת המקרה לאור החוק והפסיקה ובאם התשובה תהא חיובית יבחן בית המשפט אם עומדת למפרסמים הגנה מן ההגנות המוקנות בפרק ג' לחוק. 

לשון הרע: הגנת אמת בפרסום

נתבעת בגין לשון הרע? מהי הגנת אמת בפרסום? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי הדין באתר ... 

לשון הרע: הגנת תום הלב

נתבע יהנה מהגנת סעיף 15 בהתקיים שני תנאים מצטברים. התנאי הראשון הוא שהנאשם או הנתבע עשה את הפרסום בתום לב. והתנאי השני הוא שהנתבע יוכל להצביע על כך ... 

פיצויים בגין לשון הרע

לאחר שקבע בית המשפט כי הנתבעים פרסמו כנגד התובעת פרסום שיש בו משום לשון הרע, ולא עומדות להם ההגנות שבפרק ג' לחוק, יעבור לדון בשאלת הפיצוי המגיע לתובעת בגין לשון הרע.  

פיצויים בגין זיוף פרופיל באתר האינטרנט דה מרקר

האם פרסום פרופילים מזויפים ברשת החברתית "דה מרקר קפה" מהווה הפרה של חוק איסור לשון הרע... 

לשון הרע במהלך דיון משפטי, האם ייתכן?

סעיף 13 לחוק קובע כי לא ישמש עילה למשפט פלילי או אזרחי פרסום על ידי שופט, חבר של בית דין דתי, בורר, או אדם אחר בעל סמכות שיפוטית או מעין שיפוטית על פי דין ... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.