www.what2do.co.il

לשון הרע במקום העבודה, מתי תוגש תביעה בגין הוצאת דיבה?

דרגו את המאמר

לשון הרע במקום העבודה, מתי תוגש תביעה בגין הוצאת דיבה?

חוק איסור לשון הרע נועד להגן על שמו הטוב וכבודו של אדם באמצעות הטלת איסור פרסום על פרטים העלולים להשפילו ולבזותו. החוק קובע כי לשון הרע היא כל דבר שפרסומו עשוי להשפיל אדם בעיני אחרים, להפכו למטרת שנאה ולבזותו.

 

במקרה שעובד שפוטר מתפקידו, או שמעמדו נפגע בשל פרסום לשון הרע, הוא רשאי להגיש תביעה נגד המפרסם ולדרוש פיצויים על הוצאת דיבה ופגיעה בשמו הטוב. עובד שנפגע יכול לבקש פיצוי על מלוא נזקיו באמצעות הוכחת שיעור הנזק ושוויו, או לדרוש פיצוי ללא הוכחת נזק בסך של עד 50,000 שקלים. אם העובד יוכיח כי הפרסום נעשה בכוונה לפגוע, הוא יוכל לדרוש סכום כפול.

 

בפני הנפגע עומדת גם האפשרות להגיש תביעה במסגרת ההליך הפלילי. במסגרת התביעה רשאי בית המשפט לחייב את מפרסם לשון הרע לפצות את הנפגע בסכום של 50,000 שקלים ואף להורות על מאסרו לתקופה של עד שנה.

 

דברי ביקורת ענייניים אינם מהווים לשון הרע

 

הפסיקה מבחינה בין שני סוגי פרסום במקום העבודה: האחד, אמירות פוגעניות בעלות אופי אישי. השני, אמירות ענייניות הנוגעות לעבודה עצמה. לפיכך לא כל אמירה פוגענית ומעליבה במקום העבודה נחשבת לפרסום לשון הרע.

 

כך לדוגמה, כאשר המעסיק נותן ביקורת המתייחסת לכישוריו המקצועיים של העובד ולתפקודו במקום עבודה, כאשר הדברים נאמרים במטרה לייעל ולשפר את אופן תפקודו, ולא לפגוע ברגשותיו של העובד, הביקורת מטעם המעסיק נחשבת לפרסום מותר ולגיטימי, אשר זוכה להגנה מפני אחריות נזיקית או פלילית בגין לשון הרע.

 

גם חוות דעת שלילית ממעסיק קודם אינה נחשבת בגדר לשון הרע, כאשר היא מתייחסת באופן ענייני להתנהלותו ולתפקודו של העובד במקום העבודה הקודם. למרות האפשרות הסבירה שעובד עלול להיפגע כתוצאה מכך, ואף לא להתקבל לעבודה חדשה, נקבע בחוק כי דברי ביקורת ענייניים אינם מהווים לשון הרע, גם אם העובד חש מושפל ופגוע.

 

תביעה בגין פגיעה על רקע אישי

 

כאשר מתפרסמת אמירה פוגענית במקום העבודה המתייחסת אל חייו האישיים של העובד, הנוגעת לנטייתו המינית, מוצאו, דתו, גילו, מצבו המשפחתי וכדומה, ייתכן והיא תיחשב כהוצאת דיבה ותהווה עילה לתביעת פיצויים בגין לשון הרע, מכיוון שלא מדובר בביקורת עניינית ומקצועית.

 

במקרה שפרסום שווא הוביל לפיטורין או גרם לפגיעה במעמדו של העובד במקום העבודה, הדבר עשוי להוות בהתקיים נסיבות מסוימות פרסום לשון הרע. כמו לדוגמה, במקרה שעובד הפיץ כי עובד אחר גנב סודות מהחברה למרות שמדובר בעלילת שווא, והדבר הוביל לפיטוריו שלא בצדק.

 

את תביעות לשון נגד מעסיקים ועמיתים יש להגיש לבית הדין לעבודה, אשר בסמכותו לדון בתביעות לשון הרע הנובעות מיחסי עובד- מעביד. כאשר מדובר ביחסים בין עובדים, הסמכות לדון בעניין ניתנת לבית משפט השלום.

 

בפני המפרסם עומדות מספר הגנות, כמו הגנת "אמת דיברתי". אם בפרסום היה אמת או היה בו עניין לציבור, תעמוד לזכותו הגנה בשל הפרת איסור לשון הרע. המבחן הקובע לגבי תוכן הפרסום הוא מבחן אובייקטיבי, הבודק כיצד אדם סביר היה מפרש את הדברים שנאמרו, ולא כיצד הרגיש העובד שנפגע.

 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

חוק איסור לשון הרע, התשכ"ה - 1965

חוק איסור לשון הרע נועד להגן על כבודו של אדם או איגוד ומונע פרסומים שעלולים לפגוע ולגרום נזק. 

לשון הרע על ציבור - קבוצת אנשים, גוף, ארגון

השאלה המרכזית הצריכה להישאל, כך קובעת הפסיקה, הנה האם היחיד, בהיותו יחיד, נפגע מאותו פרסום שהשמיץ את כל הקבוצה? 

ייעוץ משפטי

מדוע מומלץ לקבל ייעוץ משפטי לאחר מקרה תאונה ולא משנה אם נגרם נזק או לא? 

האם המכתבים ודרך הפצתם מהווים לשון הרע ופגיעה בפרטיות?

עוד קבעה השופטת כי המכתבים אינם שיח ושיג אקדמי על הערכות תלמידים הנהנים ממטרית חופש אקדמי. המכתבים נכתבו בתגובה על מכתבו של פרופ' בורט ופרופסורים אחרים ולא בהעברה רוטינית של הערכות על תלמידים. העמדתם כ"שיג ושיח אקדמי" היא או היתממות או ניסיון הסוואה. מרבית המכתבים עוסקת במנחה פרופ' בורט ורק חלק קטן מהם מתייחס לתובע.  

לשון הרע, כיצד מגיע בית המשפט להכרעה?

השאלה הראשונה אשר ישאל בית המשפט היא, האם המעשים המיוחסים לנתבעים עולים כדי פרסום לשון הרע. הבדיקה תעשה לפי היסודות הנמצאים בסעיפי החוק, שהוא הסעיף המגדיר מעשה של פרסום לשון הרע. לאחר בחינת המקרה לאור החוק והפסיקה ובאם התשובה תהא חיובית יבחן בית המשפט אם עומדת למפרסמים הגנה מן ההגנות המוקנות בפרק ג' לחוק. 

לשון הרע: הגנת אמת בפרסום

נתבעת בגין לשון הרע? מהי הגנת אמת בפרסום? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי הדין באתר ... 

לשון הרע: הגנת תום הלב

נתבע יהנה מהגנת סעיף 15 בהתקיים שני תנאים מצטברים. התנאי הראשון הוא שהנאשם או הנתבע עשה את הפרסום בתום לב. והתנאי השני הוא שהנתבע יוכל להצביע על כך ... 

פיצויים בגין לשון הרע

לאחר שקבע בית המשפט כי הנתבעים פרסמו כנגד התובעת פרסום שיש בו משום לשון הרע, ולא עומדות להם ההגנות שבפרק ג' לחוק, יעבור לדון בשאלת הפיצוי המגיע לתובעת בגין לשון הרע.  

פיצויים בגין זיוף פרופיל באתר האינטרנט דה מרקר

האם פרסום פרופילים מזויפים ברשת החברתית "דה מרקר קפה" מהווה הפרה של חוק איסור לשון הרע... 

לשון הרע במהלך דיון משפטי, האם ייתכן?

סעיף 13 לחוק קובע כי לא ישמש עילה למשפט פלילי או אזרחי פרסום על ידי שופט, חבר של בית דין דתי, בורר, או אדם אחר בעל סמכות שיפוטית או מעין שיפוטית על פי דין ... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.