צליפת שוט, פגיעות ראש, זעזוע מוח, פגיעה נפשיתפגיעות לאחר תאונות דרכים


צליפת שוט - Whiplash Injury

צליפת שוט או "Whiplash" הינה כינוי לסוג של חבלה הנגרמת בתאונת דרכים לחוליות הצוואר.

לרוב נגרמת החבלה כתוצאה מתאונה שבה מופעלים כוחות של האצה והאטה פתאומיים הגורמים למתיחה (כאשר מקרה טיפוסי הוא של אדם היושב במושב הנהג, נזרק קדימה בעת התאונה, ונבלם על ידי חגורת הבטיחות ). השפעת כוחות אלו עשויה לגרום לחבלת צואר בדרגות חומרה שונות מחבלה קלה וללא סימנים מיוחדים מעבר לכאב, ועד לפגיעה נוירולוגית משמעותית. 

סיפטומים "צליפת השוט" 

כאבי צוואר, הגבלה בתנועות הצואר, כאבי ראש וכאבים בכתפיים, מתח שרירים, הגבלה של תנועות צוואר, בעיות שיווי משקל,  בחילות, טינטון - צפצופים באוזניים, הפרעות ראיה וטשטוש, הרגשת נימול,    ובעיות נוירולוגיות שונות. תופעות כגון טיניטוס וסחרחורת עשויות להחמיר את המצב. יצויין כי "צליפת שוט" אינה מונח רפואי או משפטי לכשעצמה, אלא כינוי המתאר סוגים שונים ומגוונים של פגיעות ותסמינים.

פגיעת צליפת שוט יכול ולא תתבטא יום יום אבל מידי פעם יופיעו כאבים, הגבלות תנועה זמניות, אף אם אין נכות צמיתה ואף אם אין לכך ביטוי רנטגני או הדמייתי. אדם שסבל מצליפת שוט, יכול ומידי פעם ייזכר בפגיעתו על ידי כאב בתנועה מסויימת ובזמן לא ידוע מראש.

מומלץ: נפגע אשר לא טופל ע"י צוות רפואי של מגן דויד אדום לפנות אל חדר המיון הקרוב למקום התאונה וזאת אף בכוחות עצמו וקרוב ככל האפשר לקרות מקרה התאונה.

חשוב לציין כי הבדיקות והטיפולים בחדר המיון ישולמו ע"י חברת הביטוח וזאת לאחר מסירת אישור המשטרה
כאמור בס’ 1 לבית החולים. עליך או אדם מטעמך להודיע בהזדמנות ראשונה כי הגעת למיון לאחר תאונת דרכים.

חשוב לציין כי הפניה לחדר מיון לאחר התאונה חשובה לשם איתור פגיעות וחבלות, זאת גם אם נראה שלא נגרם כל נזק ברור ובולט לעין. במהלך הטיפול הרפואי יש להקפיד ולהעלות בפני הרופאים את כל הכאבים והמגבלות מהם את/ה סובל גם אם אלה נראים ככאבים קלים ולא משמעותיים וכי לדעתך הכאב " יעבור מחר ".פגיעות ראש / זעזוע מוח

חבלת ראש עלולה להיגרם עקב תאונת דרכים, תאונה בעבודה, ברחוב, במהלך טיול, נפילה, פעילות סופרטיבית כגון: צניחה, שייט, סנפלינג, טיפוס הרים, רכיבה על אופניים וכו'.

אבחון דרגת חבלת הראש נעשית ע"י רופאים ע"פ סולם גלזגו לדרגות ההכרה.  הבדיקה מגדירה את רמת הפגיעה ( קלה, קשה, בינונית ) לפי תגובת העינים, תגובות להוראות מילוליות כגון שאלות שהנפגע נשאל ותגובות בתנועה. 

סיפטומים: כאבי ראש, סחרחורות, הפרעות ברכוז ובזכרון, התעוררויות ליליות, עצבנות יתר וסף תסכול נמוך, בחילות, הקאות, פירכוסים, טשטוש בראיה, דימום, חבלות ועוד'.

תופעות של חוסר ריכוז וקשב ובעיות רבות נוספות אכן יכולות לבוא בעקבות חבלה וזעזוע מוח. תופעות שלאחר זעזוע מוח יכולות להמשך פרק זמן של שבועות או חודשים ולעיתים להעלם בהדרגה עד להחלמה מלאה.

במקרים חמורים: פגיעה אקסונלית מפושטת, בצקת מוחית, דימום אפידורלי, דימום סובדורלי חמור, קונטוזיה - דימום ברקמת המוח, קרניוסינוסטוזיס ועוד'. 

מחלת הנפילה - אפילפסיה: המונח אפילפסיה אינו מתאים לאירוע בודד, אלא למחלה כרונית המתבטאת בהתקפים חוזרים ונשנים. התקף אפילפטי (Seizure) - הוא אירוע בודד של שינוי בתיפקוד-המוחי הקשור, כאמור,להתפרקויות חשמליות במוח.

במקרים רבים הוכח כי קיים קשר סיבתי בין פגיעת ראש בתאונה והתפרצות מחלת האפליפסיה אצל הנפגע.


פגיעות נפשיות / PTSD פוסט טראומה

הפרעת דחק פוסט-טראומטית (באנגלית: Post-Traumatic Stress Disorder, או בקיצור: PTSD) היא הפרעה פסיכיאטרית מתחום הפרעות החרדה. זוהי תסמונת המתפתחת לאחר חוויית אירוע טראומטי. שמה העברי - תסמונת בתר חבלתית. הלוקים בהפרעה מגיבים לחוויה זו בתחושות של פחד וחוסר אונים. הגדרת האירוע הטראומטי אינה נוקשה, ישנם שילקו בהפרעה אחרי תאונת דרכים קלה, וישנם שיפתחו אותה לאחר פיגוע וכו'. אחד מתת-הסוגים של הפרעה זו מתייחס לאירועים הקשים להם נחשפים חיילים במלחמה ונקרא "הלם קרב" או "תגובת קרב".

סיפטומים:

זכרונות חוזרים וחודרניים מהמאורע, הכוללים תמונות, מחשבות או תפיסות, חלומות חוזרים ומעיקים על המאורע, התנהגות או הרגשה כאילו המאורע מתרחש שוב. יכול לכלול הזיות, אשליות, ופלאשבקים, עוררות פיזיולוגית בחשיפה לגירויים פנימיים או חיצוניים המסמלים או המזכירים היבט במאורע. (לדוגמה: דופק מהיר, הזעה, הסמקה, לחץ דם גבוה, רעד), קושי להירדם או להמשיך לישון, קושי בריכוז, אי מנוחה או התפרצויות זעם, דיכאון, חרדות,  ועוד.


לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

פניה ללא התחייבות

מאמרים נוספים בתחום
חבלת ראש- מהי פגיעת ראש?

כל פגיעת ראש היא מקרה ייחודי. ולא כל הנזקים האפשריים נכללים בהכרח בכל אחת מהן. באופן כללי, ישנם ארבעה "תסריטים" של פגיעות ראשוניות ופגיעות משניות הנגזרות מהן. פגיעות הראש, כמו זו של ליאור ושל אחרים, כוללות חלקים שונים של ה"תסריטים" המופיעים להלן.  

תסמינים (סימפטומים) אופייניים לפגיעות ראש

לא כל התסמינים מופיעים אצל כל פגועי הראש ולא תמיד ניתן לחזותם מראש לפי דרגת החומרה שנקבעה בחדר המיון.  

תהליך השיקום של פגועי ראש

שיקום הוא תהליך המתפרס על-פני שבועות, חודשים ושנים. התהליך מתחיל מרגע הפגיעה ומסתיים לאחר שפגוע הראש מיצה את פוטנציאל השיפור הפיזי, הקוגניטיבי והרגשי שלו והשיג איכות חיים ועצמאות מרבית בביצוע פעולות היומיום... 

מחלת לב, התקף לב, אוטם שריר הלב

גבר בן 40 הולך לתומו ברחוב. לפתע חש כאב עז בחזהו. מה המחשבה הראשונה העולה במוחו? התקף לב. במרביתם הגדול של המקרים יתברר כי כאב החזה נובע מסיבות אחרות
 

מה זו בריאות?

ניצה (שם בדוי) הגיעה אלי לקליניקה בגלל כאבי ראש עזים וקשיים להרדם. כאבי הראש הופיעו בחודשים האחרונים ולא היו בעלי אופי מיגרנוטי. בבירור שביצעתי לא נמצאו תסמינים המתאימים לדכאון. ניצה החלה לחשוש שמא מסתתר במוחה הרע מכל – גידול מוחי 

כאב ראש, הכאב השכיח ביותר

כאב הראש הינו כאב הנחוש בתוך קופסת הגולגולת או מחוצה לה; לעתים מתרכז באזור הפנים, ולעתים מקרין מאזור הצוואר. הכאב עלול להיות פועם באופיו (כשאז הוא מתואר כמעין "פטישים" הדופקים בראש), דוקר או צורב; הכאב יכול להיות חד, או כרוני בהתמשכותו ... 

מיגרנה - כאב ראש

לעתים למיגרנה יש שלב מקדים היכול להתבטא בכאב עיניים הגורם לחשש מפני אור (פוטופוביה) או חשש מרעשים (פונופוביה), רעב, עצבנות, עייפות, פיהוקים, חיוורון, צמא ואגירת נוזלים 

כאבי ראש מסוכנים

מאיזה כאבי ראש יש להיזהר במיוחד? 

חוות דעת רפואית

שנת 2000, החל לסבול מכאבי גב תחתון לסירוגין. משנה זו מתועדים בקורים אצל אורטופד קופת החולים בגין תלונה זו. בשנת 2004 חלה החמרה בכאבי הגב התחתון, ועקב החמרה זו, פנה לרופא תעסוקתי והנ"ל הורה להגביל את כמות שעות עבודתו ללא יותר מ 8 שעות ליום... 

חוות דעת רופא מומחה - חבלה בצוואר, כתף ומרפק

במנגנון הפגיעה הייתה נפילה לאחר התקלות במכשול תוך כדי הליכה לאחור. במהלך הפגיעה הייתה חבלה בצוואר ,כתף ומרפק שמאל. לאחר החבלה פונה למרכז רפואי רמב"ם, עבר צילומי צוואר, בדיקת אורטופד וכירורג כללי, 

זכויות החולה- על הזכויות שלנו בתחום הבריאות

עימדו על זכויותיכם בתחום הבריאות, זכויות המעוגנות בחקיקה ראשית. דעו את זכויותיכם למען תשרדו במערכת מורכבת זו ותפיקו ממנה את המירב.  

פורום אורטופדיה וכירורגיה

פורום בניהולו של ד"ר ליאור מרום רופא בכיר ביחידה לניתוחי עמוד שדרה בקריה הרפואית רמב"ם. הנך מוזמן לשאול שאלות בנושאי אחוזי נכות, פגיעות גוף - אורטופדיה, שיטות טיפול, קבלת חוות דעת מומחה ועוד. ניתן לפנות אל ד"ר מרום לתיאום פגישת ייעוץ רפואי או קבלת חוות דעת לחץ/י כאן המידע הרפואי המוצג בפורום זה נועד למטרות לימוד והשכלה בלבד, ואין לראות בו בדרך כלשהי ייעוץ רפואי.
 

צליפת שוט, פגיעות ראש, זעזוע מוח, פגיעה נפשית

לרוב נגרמת החבלה כתוצאה מתאונה שבה מופעלים כוחות של האצה והאטה פתאומיים הגורמים למתיחה (כאשר מקרה טיפוסי הוא של אדם היושב במושב הנהג, נזרק קדימה בעת התאונה, ונבלם על ידי חגורת הבטיחות ).  

טיפולים אלטרנטיבים

טיפולים אלטרנטיבים לנפגעי תאונות ... 

ציוד לנפגעים

ציוד עזר לנפגעי תאונות ... 

מחלת מקצוע: נזקי שמיעה בעבודה

ההלכה היא כי מבוטח אשר מוכיח קיום נזק לאוזן הפנימית הנגרם על ידי חשיפה לרעש, שהביא לירידה בכושר השמיעה, בהיותו מועבד בעבודה וזאת בשל’עבודה ממושכת בתנאי רעש ממוצע ומשוקלל של לא פחות מ - 85 דציבל... 

מושגים רפואיים

תחום הרפואה משתלב בתחום המשפט בעיקר בתביעות בגין נקי גוף. בישראל, מוגשות אלפי תביעות בגין נזקים שנגרמו עקב תאונות דרכים, תאונות עבודה, רשלנות רפואית ופגיעות נוספות. בתביעות נזיקין רבות נדרשים רופאים מומחים למתן עדות אודות הנזק שנגרם, טיב הטיפול הרפואי, אחוזי נכות, שיקום ועוד. לרשותך מספר מונחים מתחום הרפואה והמשפט. המאגר מתעדכן מעת לעת.

 המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.