ועדה רפואית - אחוזי נכות


ועדה רפואית -  אחוזי נכות

כאשר אדם נפגע בעבודה ומאבד את כושר העבודה, לחלוטין או באופן חלקי, הוא רשאי להגיש תביעה לקבלת גמלת נכות מהמוסד לביטוח לאומי. במידה ואכן מוכרת התביעה כתביעה מזכה, הרי שיש צורך לקבוע את אחוזי הנכות של התובע על מנת לדעת את הסכום לו הוא זכאי.

 

לשם כך, מתכנסת הועדה הרפואית בה יושבים אנשי מקצוע בתחום הרפואה ונציגים מטעם הביטוח הלאומי. בעיות רפואיות מתורגמות לאחוזי נכות. הועדה הרפואית בוחנת את הבעיות הרפואיות של התובע באמצעות המסמכים הרפואיים שמוגשים לה, באמצעות תלונותיו של התובע ובאמצעות בדיקות אותן הן עורכות.


ספר המבחנים לקביעת אחוזי נכות


על מנת ליצור אחידות בקביעת אחוזי הנכות, קיים ספר המבחנים של הביטוח הלאומי. זהו למעשה דבר חקיקה שמטרתו לכמת באחוזים ומבחינה כספית, את הזכויות שמגיעות לתובעי הביטוח הלאומי. הספר מכיל שני חלקים, החלק הרפואי והחלק המשפטי.

 

בחלק הרפואי, יש הגדרה מדויקת של אחוזי הנכות שניתנים בגין כל פציעה או חבלה. כך לדוגמה, הועדה הרפואית יכולה לקבוע כי לתובע יש 10% נכות בתחום האורטופדי, 20% נכות בתחום הנוירולוגי, ו-30% אחוזי נכות בתחום הראייה. מובן שלוועדה הרפואית יש שיקול דעת לקבוע את מידת החומרה של הפגיעה ממנה סובל התובע.


חישוב אחוזי הנכות


תקנות הביטוח הלאומי קובעות את אופן חישוב אחוזי הנכות. צריך לשים לב שלפי ספר המבחנים, כל תובע מקבל אחוזי נכות בהתאם לקטגוריה מסוימת, ולכן לא נכון לעשות חיבור אריתמטי פשוט של אחוזי הנכות, אלא יש דרך מסוימת לחשב את אחוזי הנכות.

 

לצורך הדוגמה, ניקח תובע היפותטי עם אחוזי נכות כפי שציינו לעיל (10% אורטופדי, 20% נוירולוגי, 30% ראייה). על פי התקנות, קודם כל יש לחשב את האחוז הגבוה, במקרה שלנו זה 30%. לאחר מכן, לוקחים בסדר יורד את האחוז הנמוך יותר, ומכפילים ביתרת האחוזים שנשארת לאחר הפחתת האחוז הראשון. לדוגמה, לקחנו את 30% כאחוז הגבוה, ולכן לכאורה לתובע זה נשארו 70% "בריאים". ניקח את האחוז השני הגבוה ביותר, 20%, וזהו האחוז שצריך לחשב מתוך 70% הבריאים. 20% מתוך 70% זה 14%. כעת, נחבר את אחוזי הנכות הקודמים יחד עם אחוז הנכות שהתקבל 30+14 =44.

 

בינתיים, התובע שלנו סובל מ-44% נכות. כעת, נותרו לו 66% "בריאים". ניקח בסדר יורד את אחוז הנכות הבא שנקבע לו, 10% אורטופדי. נעשה שוב את החישוב של 10% מתוך האחוזים הבריאים שנותרו, 66%. 10% מתוך 66% זה 6.6%. נחבר שוב 44%+6.6%= 50.6%.

 

על פי התקנות, את האחוזים יש לעגל כלפי מעלה. לסיכום, לתובע ההיפותטי שלנו יש 51% נכות משוקללים. צריך לקחת בחשבון שיש גם מספר ליקויים שאינם נכללים לצורך חישוב האחוזים. לאור כל האמור לעיל, מומלץ מאוד להיעזר באיש מקצוע על מנת לבדוק את אופן החישוב שביצעה הוועדה הרפואית.


ערעור על החלטת הודעה הרפואית


על החלטת הועדה הרפואית לעניין קביעת אחוזי הנכות, ניתן לערער תוך 60 יום מיום קביעת האחוזים על ידי הועדה. בערעור יש לציין את ההשגות לגבי הקביעה של הועדה הרפואית. על מנת לדון בערעור, מתכנסת ועדת הערעורים ובוחנת את טענות המערער. ועדת הערעורים יכולה להגדיל את אחוזי הנכות שנקבעו, וגם לפסוק אחוזים נמוכים יותר. בכל מקרה, החלטתה של ועדת הערערים היא הקובעת בסופו של דבר.


במידה והתובע אינו מסכים גם אם ההחלטה של ועדת הערעורים, הרי שהוא רשאי להגיש תביעה לבית הדין לעבודה. חשוב לשים לב שבית הדין לעבודה אינו רשאי להתערב בקביעות העובדתיות של הועדה, אלא הוא רשאי לבחון את הפגמים שחלו בהחלטה שהתקבלה. בין הפגמים הנפוצים ניתן למנות השמטת פרט רלוונטי או אי התייחסות לתלונה מסוימת.


לסיכום,

 

תובע המבקש לקבל קצבת נכות צריך לפנות לביטוח הלאומי, על מנת שיקבעו לו את אחוזי הנכות. אחוזי הנכות נקבעים לפי ספר המבחנים של הביטוח הלאומי, כאשר ספר זה קובע אחוזי נכות מסוימים לכל ליקוי קיים. החישוב מתבצע לא בדרך של חיבור כל אחוזי הנכות יחד אלא על פי התקנות, והוא אינו יכול לעלות על 100% אף פעם. ניתן לערער על החלטת הועדה הרפואית, אולם תמיד מומלץ להיעזר במומחה בתחום.


לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

פניה ללא התחייבות

מאמרים נוספים בתחום
מהי תאונת עבודה?

אדם שנפגע עקב תאונת דרכים תוך כדי עבודתו, או בדרך למקום עבודתו או בדרך חזרה ממקום עבודתו, מוכר ע"פ חוק כנפגע תאונת עבודה...
 

את מי תובעים לאחר תאונת עבודה ?

במקרים של פגיעות עקב תאונת עבודה או מחלת מקצוע יש לפנות אל המוסד לביטוח לאומי באזור מגורי הנפגע...

 

עצות לנפגעי תאונות עבודה

מומלץ לפנות אל עורך דין העוסק בתחום הנזיקין. יש להקפיד ולאסוף את כל האישורים הרפואיים, המרשמים, ההפניות, תוצאות הבדיקות, הקבלות ו/או החשבוניות על כל ההוצאות הנוגעות לתאונת העבודה...

 

תאונות עבודה נוספות

מעבידים לפעמים לבדם או בשיתוף ארגון העובדים מציעים לעובדים פעילויות השתלמות- מקצועיות או חברתיות או משולבות...
 

תביעת ביטוח בגין נכות מתאונה ומחלוקת בנוגע לפרשנות חישוב הפיצוי

אחד הסעיפים הביטוחיים אשר נלווים לעיתים לפוליסת ביטוח חיים הינו "נכות מתאונה". ביטוח בגין "נכות מתאונה" יכול להיות גם חלק מביטוח תאונות אישיות. כמו כן, הוא יכול להיות גם כביטוח נוסף במסגרת מכלול ביטוחים (למשל, ביטוחים קולקטיביים במקום העבודה)...

 

מחלות מקצוע

מהי מחלת מקצוע? אימתי תוכר מחלת מקצוע כתאונת עבודה? איך מוכיחים קשר בין מחלת המקצוע לבין תנאי העבודה? האם יש הכרח להוכיח קשר כאמור?

 

מיקרוטראומה מיקרוטראומה

מחלה הנגרמת עקב סדרה של פגיעות זעירות חוזרות ונשנות שכל אחת מהן תורמת נזק זעיר משלה עד שמתהווה במצטבר נזק רבתי שהיא המחלה עצמה...

 

תאונות עבודה או נכות כללית מה עדיף?

לא אחת, בעקבות תאונה בה נפגע עובד, עומדות בפני העובד שתי אפשרויות: האחת האם לבחור במסלול של קביעת אחוזי נכות במסגרת נכות נפגעי עבודה והשניה במסגרת נכות כללית.
 

ועדה רפואית - אחוזי נכות

את הליך זה עוברים חלק מנפגעי תאונות עבודה או תאונות דרכים, ומטרתו היא קביעת אחוזי נכות לנפגע

 

ועדות רפואיות

יש לדאוג כי ברשותך קיימים כל המסמכים הרפואיים או עותקים מהם בטרם כניסתך אל הועדה הרפואית. רצוי לקחת מלווה שיכנס עם הנפגע בזמן הבדיקה... 

דרגות נכות לנפגעים

נפגעת ? כמה אחוזי נכות מגיעים לך בגין פגיעתך ? קראו בעיון את טבלת דרגות הנכות של הביטוח הלאומי ...
 

אובדן כושר עבודה

פוליסת ביטוח אובדן כושר עבודה נועדה לאפשר לאדם אשר נפגעה יכולתו להמשיך ולעבוד במקצוע בו עסק, לקבל תגמולים מחברת הביטוח...

 

חוקרי הביטוח

להלן מס’ המלצות לנפגעים לאחר תאונה, הרשימה חלקית ניתן לפנות אל עורכי הדין באתר לקבלת מידע נוסף: מומלץ לא למסור פרטים או לנדב מידע אודות התאונה ואופי הפגיעות אשר מהן הנפגע סובל...  

בדיקת פוליגרף

מכשיר הפוליגרף המכונה "מכונת אמת" הנו מכשיר מכני שמטרתו להעריך את אמיתות דברי הנבדק...

 

ביטוח לאומי - תביעות פיצויים נפגעי תאונות עבודה

נפגעי תאונות עבודה, מחלת מקצוע או מיקרוטראומה.

 

עצות להכנת תביעת פיצויים כולל טיפול רפואי, עורך דין

כמה טיפים להכנת תביעת פיצויים... 

תאונת עבודה - אחריות מעביד

האם המעביד עלול להיות אחראי לתאונת עבודה? מהו היקף אחריותו של המעסיק בסוגיות כגון תאונות עבודה?

 

ייעוץ משפטי

מדוע מומלץ לקבל ייעוץ משפטי לאחר מקרה תאונה ולא משנה אם נגרם נזק או לא? 

מומחה רפואי - מה תפקידו ?

רצה בעל דין להוכיח ענין שברפואה לביסוס טענה מטענותיו, יצרף לכתב טענותיו תעודת רופא או חוות דעת של מומחה, לפי הענין... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.