www.what2do.co.il

האם טעות הדפוס שעשה הבנק נחשבת ללשון הרע?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

האם טעות הדפוס שעשה הבנק נחשבת ללשון הרע?

לקוח בנק הגיש תביעה כספית נגד הבנק, בטענה כי בעקבות פרסום מספר תעודת הזהות שלו בטעות, על גבי פנקס שיקים של לקוחה אחרת, בעלת שם משפחה זהה לשלו, נפגע שמו הטוב.

 

התובע טען כי מאחר ואותה לקוחה מסרה שיקים רבים ללא כיסוי, פנו אליו הנושים בדרישה לפרוע את החובות של בעלת הפנקס, למרות שאין בין השניים קרבה משפחתית.

 

הלקוח דרש פיצויים בסך של 200,000 שקלים בגין עוולת לשון הרע, והגיש תביעה בפני בית משפט השלום בתל אביב - יפו. מנגד טענה הנהלת הבנק כי יש לדחות את התביעה, מאחר והטעות נעשתה בתום לב, ולא נגרם לתובע כל נזק.

 

על פי העובדות, הבנק הנפיק ללקוחה פנקסי שיקים, שעליהם נרשם בנוסף לפרטי הלקוחה, הכוללים את שמה, כתובתה ומספר תעודת הזהות שלה, גם מספר נוסף הזהה למספר תעודת זהות של התובע, אך שמו לא הופיע על גבי השיקים.

 

בין שני הלקוחות אין שום קשר משפחתי או כל קרבה אחרת

 

מלבד שמות המשפחה הזהים והעובדה כי שניהם לקוחות של הבנק, אין שום קרבה משפחתית או קשר כלשהו אחר בין בעלת החשבון לתובע. עם זאת לאחר שמסרה הלקוחה 11 שיקים ללא כיסוי, פנו אל התובע אוחזי השיקים, בדרישה לשלם את החוב, ואף נפתחו נגדו הליכים בלשכת ההוצאה לפועל כדי לגבות את חובותיה.

 

לטענת התובע, שמו הטוב נפגע, מאחר ואנשים רבים חושדים שהוא ניסה לרמות אותם והוא חשש כי שיקים נוספים, עם תעודת הזהות שלו יופצו בשוק, והוא יועמד במצבים מבישים נוספים. על כן דרש מהבנק לפרסם מכתב התנצלות בעיתונות המקומית, בנוסף לפיצויים בגין לשון הרע.

 

הבנק טען להגנתו, כי מספר תעודת הזהות של התובע הודפס בטעות על גבי הפנקס של הלקוחה. אולם שמו לא מצוין על גבי השיקים ואף לא רשום כי מדובר במספר תעודת זהות, אלא הוא מופיע לצד כתובתה של הלקוחה.

 

הבנק הכחיש שפרסם לשון הרע נגד התובע וטען כי מדובר בטעות

 

עוד נטען כי על פי דיני השטרות רק אדם שחתום על שיק מחויב לפרוע אותו, לכן תמוהה פניית האוחזים בשיקים אל התובע, ואין כל קשר סיבתי בין מחדל בנק לבין הנזק שנגרם לתובע. ובנסיבות אלה הכחיש הבנק שפרסם לשון הרע נגד התובע.

 

בית המשפט השתכנע כי מהשיק עצמו, לא ניתן ללמוד שהתובע הינו בעל החשבון, מאחר ומופיע המספר ללא שמו, וללא אזכור כי מדובר במספר תעודת זהות, ועצם הכיתוב של המספר אינו מזהה את התובע, ואף רשומה תעודת הזהות של בעלת החשבון בצמוד לשמה, לכן נקבע כי אין מדובר בפרסום על פי חוק לשון הרע.

 

התובע יפוצה בסך של 15,000 שקלים בגין הנזק שנגרם לו כתוצאה מרשלנות הבנק

 

עם זאת נקבע כי הבנק התרשל בכך שלא בדק את פנקסי השיקים טרם מסירתם לבעלת החשבון, ולא גילה את הטעות בהדפסה, ובגין הנזק שנגרם לתובע עקב רשלנות זו של הבנק, הוא זכאי לפיצויים בסך של 15,000 שקלים, בצרוף הוצאות שכר טרחה בסך 2,500 שקלים.

 

ת"א 8290-06-13 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

חוק איסור לשון הרע, התשכ"ה - 1965

חוק איסור לשון הרע נועד להגן על כבודו של אדם או איגוד ומונע פרסומים שעלולים לפגוע ולגרום נזק. 

לשון הרע על ציבור - קבוצת אנשים, גוף, ארגון

השאלה המרכזית הצריכה להישאל, כך קובעת הפסיקה, הנה האם היחיד, בהיותו יחיד, נפגע מאותו פרסום שהשמיץ את כל הקבוצה? 

ייעוץ משפטי

מדוע מומלץ לקבל ייעוץ משפטי לאחר מקרה תאונה ולא משנה אם נגרם נזק או לא? 

האם המכתבים ודרך הפצתם מהווים לשון הרע ופגיעה בפרטיות?

עוד קבעה השופטת כי המכתבים אינם שיח ושיג אקדמי על הערכות תלמידים הנהנים ממטרית חופש אקדמי. המכתבים נכתבו בתגובה על מכתבו של פרופ' בורט ופרופסורים אחרים ולא בהעברה רוטינית של הערכות על תלמידים. העמדתם כ"שיג ושיח אקדמי" היא או היתממות או ניסיון הסוואה. מרבית המכתבים עוסקת במנחה פרופ' בורט ורק חלק קטן מהם מתייחס לתובע.  

לשון הרע, כיצד מגיע בית המשפט להכרעה?

השאלה הראשונה אשר ישאל בית המשפט היא, האם המעשים המיוחסים לנתבעים עולים כדי פרסום לשון הרע. הבדיקה תעשה לפי היסודות הנמצאים בסעיפי החוק, שהוא הסעיף המגדיר מעשה של פרסום לשון הרע. לאחר בחינת המקרה לאור החוק והפסיקה ובאם התשובה תהא חיובית יבחן בית המשפט אם עומדת למפרסמים הגנה מן ההגנות המוקנות בפרק ג' לחוק. 

לשון הרע: הגנת אמת בפרסום

נתבעת בגין לשון הרע? מהי הגנת אמת בפרסום? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי הדין באתר ... 

לשון הרע: הגנת תום הלב

נתבע יהנה מהגנת סעיף 15 בהתקיים שני תנאים מצטברים. התנאי הראשון הוא שהנאשם או הנתבע עשה את הפרסום בתום לב. והתנאי השני הוא שהנתבע יוכל להצביע על כך ... 

פיצויים בגין לשון הרע

לאחר שקבע בית המשפט כי הנתבעים פרסמו כנגד התובעת פרסום שיש בו משום לשון הרע, ולא עומדות להם ההגנות שבפרק ג' לחוק, יעבור לדון בשאלת הפיצוי המגיע לתובעת בגין לשון הרע.  

פיצויים בגין זיוף פרופיל באתר האינטרנט דה מרקר

האם פרסום פרופילים מזויפים ברשת החברתית "דה מרקר קפה" מהווה הפרה של חוק איסור לשון הרע... 

לשון הרע במהלך דיון משפטי, האם ייתכן?

סעיף 13 לחוק קובע כי לא ישמש עילה למשפט פלילי או אזרחי פרסום על ידי שופט, חבר של בית דין דתי, בורר, או אדם אחר בעל סמכות שיפוטית או מעין שיפוטית על פי דין ... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.