תאונות עבודה

 

נפגעת? נגרם לך נזק? מאמרים, פסקי דין בנושאי תאונות עבודה, נכות ופיצויים. בנוסף מאפשר האתר פניה אל עורכי דין.

מאמרים בתחום

פסקי דין וחדשות
תאונות עבודה

עורכי דין ומידע על שאלות נפוצות בנושאי תאונות עבודה ופיצויים 

נפגעת בתאונת עבודה? רוצה לקבל מידע משפטי ? רוצה לדעת מה הזכויות שלך?

 

 

 

תאונות עבודה
 
על פי הערכות משרד התמ"ת, נפגעים בישראל מדי שנה כ-60,000 עובדים בתאונות עבודה שהן כ-164 תאונות ליום. עובדים רבים מחמיצים ימי עבודה, מאבדים את יכולתם להמשיך לעבוד בתפקידם הנוכחי ולעיתים אף סובלים מאובדן כושר עבודה לצמיתות.
 
הדרך להכרה בתאונה אשר ארעה לעובד, ע"י המוסדות הרלבנטיים לצורך תשלום הפיצויים, איננה מסתיימת תמיד בביקור אצל הרופא ואישורו. פעמים רבות צריכה לעבור הבקשה דרך חוות דעת רפואיות חיצוניות של מומחה רפואי, דיונים משפטיים בבתי הדין לעבודה ועוד.
 
תאונת עבודה, מהי?
 
חוק הביטוח הלאומי מגדיר תאונת עבודה כתאונה אשר ארעה לאדם תוך כדי עבודתו אצל מעסיק או מטעמו. תאונת עובדה כוללת את כל הפעילות הרחבה הקשורה בעבודה, החל בנסיעה למקום העבודה, דרך שעות העבודה עצמן וכלה בדרכו של העובד לביתו.
 
תאונה תוכר כתאונת עבודה על פי חוק כאשר ישנו קשר סיבתי בין הנזק (גם נזק נפשי) שנגרם לבין תאונה, וכן קשר ברור בין התאונה לעבודה.
 
 
איזה זכויות מגיעות לאדם אשר נפגע בעבודתו?
 
במידה והעובד אשר נפגע פנה לקופת החולים או לבית החולים, ושם קבע רופא תעסוקתי כי עליו לקבל מנוחה מעבודתו לתקופה של עד 12 ימים, יהיה זכאי העובד לפיצויים בשלושת הימים הראשונים בשיעור של 75% משכרו שישולמו ע"י המעביד. בשאר הימים יקבל העובד את שכרו, בשיעור של 75% מהמוסד לביטוח לאומי.
 
במידה וקבע הרופא התעסוקתי כי העובד זקוק למנוחה הגדולה מ-12 ימים, ישלם המעסיק את שכרו (בשיעור של 75%) בתשעת הימים הראשונים ומהיום העשירי ועד היום ה-19, ישולם שכרו בתעריף זהה על ידי המל"ל.
 
דמי הפגיעה אשר ישולמו על ידי הביטוח הלאומי, לא יעלו על סכום מקסימאלי של 25,597 ₪. ישנם עובדים מסוימים אשר מועסקים תחת הסכמים קיבוציים, ופעמים רבות משלים המעסיק את יתרת שכרם באופן מלא.
 
מה במידה והתאונה קבועה?
 
במידה ונפגע העובד בתאונה אשר הותירה נכות בגופו, יחל הליך בעניינו בוועדות המוסד לביטוח לאומי בו יקבעו לו אחוזי נכות בגין הפציעה. קצבת הנכות תשולם לו לאחר מכן, בהתאם לאחוזים אשר נקבעו לו, כאשר לעיתים משולם לעובד מענק חד פעמי ללא קצבה.
 
אדם אשר מבוטח בביטוח מנהלים או תוכנית פנסיונית יהיה זכאי פעמים רבות לכסף נוסף מהביטוח (גם בתאונות אשר בגינן אבד כושר עבודתו באופן זמני).
 
 
הוצאות רפואיות, מי משלם?
 
במסגרת החוק לביטוח בריאות ממלכתית, יקבל הנפגע טיפול רפואי, כולל תקופת החלמה, התאוששות ושיקום, משירותי הבריאות במדינה, וזאת בהתאם לחוק הביטוח הלאומי.
 
במידה והעובד אינו יכול להגיע לקבלת הטיפול בשירותי הבריאות, בשל בהילות המקרה והצורך בעזרה ראשונה דחופה, יהיה הוא זכאי להחזרים בגין הטיפולים מאת הביטוח הלאומי (זאת בהנחה שהביטוח הלאומי יכיר בצורך לעזרה הראשונית הבהולה).
 
תאונת העבודה איננה מוכרת, מה עושים?
 
לא תמיד מכיר המוסד לביטוח לאומי בתאונה כתאונת עבודה. חברות הביטוח והמל"ל מפעילים לעיתים חוקרים מיוחדים על מנת להשיג פרטים נוספים על התאונה, הנפגע או עברו הרפואי.
 
לעיתים אף מקליטים החוקרים את המבוטחים ומנסים למשוך אותם בלשונם, ועליהם להיות עירניים וזהירים בדבריהם. יש לציין כי הפעלת חוקרים למטרות אלו הינה הליך חוקי העומד לרשות חברות הביטוח.
 
במידה והביטוח הלאומי אינו מכיר בתאונה כתאונת עבודה או שהוא אינו מכיר בתשלומים אשר מגיעים לעובד, לרבות החזרים בגין טיפולים, אחוזי נכות, קשר סיבתי בין התאונה לעבודה ועוד, רשאי העובד להגיש תביעה בנושא לבית הדין האזורי לעבודה. פעמים רבות עוסק בית הדין לעבודה בפירוש התאונה ולא אחת משנים השופטים את החלטתם של וועדות המל"ל.
 
בתי הדין לעבודה נוטים לתמוך בתביעתם של עובדים, שכן שופטים מכירים בעובדים כחולייה החלשה במערכת היחסים של עובד ומעביד.
 
במידה וגם בית הדין האזורי דחה את טענותיו של הנפגע, רשאי הנפגע לערער לבית הדין הארצי לעבודה בירושלים.

 

 

 
ללא ייעוץ מקצועי וליווי את/ה עלולים לגלות שאין לכם מספיק ידע לממש את הזכויות המגיעות. לרשותך מס’ מאמרים, פסקי דין, ועצות בנושאי תאונות עבודה וביטוח לאומי...

 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי תאונות עבודה לחץ/י כאן

 

 


פניה ללא התחייבות

מאמרים נוספים בתחום
מהי תאונת עבודה?

אדם שנפגע עקב תאונת דרכים תוך כדי עבודתו, או בדרך למקום עבודתו או בדרך חזרה ממקום עבודתו, מוכר ע"פ חוק כנפגע תאונת עבודה...
 

את מי תובעים לאחר תאונת עבודה ?

במקרים של פגיעות עקב תאונת עבודה או מחלת מקצוע יש לפנות אל המוסד לביטוח לאומי באזור מגורי הנפגע...

 

עצות לנפגעי תאונות עבודה

מומלץ לפנות אל עורך דין העוסק בתחום הנזיקין. יש להקפיד ולאסוף את כל האישורים הרפואיים, המרשמים, ההפניות, תוצאות הבדיקות, הקבלות ו/או החשבוניות על כל ההוצאות הנוגעות לתאונת העבודה...

 

תאונות עבודה נוספות

מעבידים לפעמים לבדם או בשיתוף ארגון העובדים מציעים לעובדים פעילויות השתלמות- מקצועיות או חברתיות או משולבות...
 

תביעת ביטוח בגין נכות מתאונה ומחלוקת בנוגע לפרשנות חישוב הפיצוי

אחד הסעיפים הביטוחיים אשר נלווים לעיתים לפוליסת ביטוח חיים הינו "נכות מתאונה". ביטוח בגין "נכות מתאונה" יכול להיות גם חלק מביטוח תאונות אישיות. כמו כן, הוא יכול להיות גם כביטוח נוסף במסגרת מכלול ביטוחים (למשל, ביטוחים קולקטיביים במקום העבודה)...

 

מחלות מקצוע

מהי מחלת מקצוע? אימתי תוכר מחלת מקצוע כתאונת עבודה? איך מוכיחים קשר בין מחלת המקצוע לבין תנאי העבודה? האם יש הכרח להוכיח קשר כאמור?

 

מיקרוטראומה מיקרוטראומה

מחלה הנגרמת עקב סדרה של פגיעות זעירות חוזרות ונשנות שכל אחת מהן תורמת נזק זעיר משלה עד שמתהווה במצטבר נזק רבתי שהיא המחלה עצמה...

 

תאונות עבודה או נכות כללית מה עדיף?

לא אחת, בעקבות תאונה בה נפגע עובד, עומדות בפני העובד שתי אפשרויות: האחת האם לבחור במסלול של קביעת אחוזי נכות במסגרת נכות נפגעי עבודה והשניה במסגרת נכות כללית.
 

ועדה רפואית - אחוזי נכות

את הליך זה עוברים חלק מנפגעי תאונות עבודה או תאונות דרכים, ומטרתו היא קביעת אחוזי נכות לנפגע

 

ועדות רפואיות

יש לדאוג כי ברשותך קיימים כל המסמכים הרפואיים או עותקים מהם בטרם כניסתך אל הועדה הרפואית. רצוי לקחת מלווה שיכנס עם הנפגע בזמן הבדיקה... 

דרגות נכות לנפגעים

נפגעת ? כמה אחוזי נכות מגיעים לך בגין פגיעתך ? קראו בעיון את טבלת דרגות הנכות של הביטוח הלאומי ...
 

אובדן כושר עבודה

פוליסת ביטוח אובדן כושר עבודה נועדה לאפשר לאדם אשר נפגעה יכולתו להמשיך ולעבוד במקצוע בו עסק, לקבל תגמולים מחברת הביטוח...

 

חוקרי הביטוח

להלן מס’ המלצות לנפגעים לאחר תאונה, הרשימה חלקית ניתן לפנות אל עורכי הדין באתר לקבלת מידע נוסף: מומלץ לא למסור פרטים או לנדב מידע אודות התאונה ואופי הפגיעות אשר מהן הנפגע סובל...  

בדיקת פוליגרף

מכשיר הפוליגרף המכונה "מכונת אמת" הנו מכשיר מכני שמטרתו להעריך את אמיתות דברי הנבדק...

 

ביטוח לאומי - תביעות פיצויים נפגעי תאונות עבודה

נפגעי תאונות עבודה, מחלת מקצוע או מיקרוטראומה.

 

עצות להכנת תביעת פיצויים כולל טיפול רפואי, עורך דין

כמה טיפים להכנת תביעת פיצויים... 

תאונת עבודה - אחריות מעביד

האם המעביד עלול להיות אחראי לתאונת עבודה? מהו היקף אחריותו של המעסיק בסוגיות כגון תאונות עבודה?

 

ייעוץ משפטי

מדוע מומלץ לקבל ייעוץ משפטי לאחר מקרה תאונה ולא משנה אם נגרם נזק או לא? 

מומחה רפואי - מה תפקידו ?

רצה בעל דין להוכיח ענין שברפואה לביסוס טענה מטענותיו, יצרף לכתב טענותיו תעודת רופא או חוות דעת של מומחה, לפי הענין... 

פורום אורטופדיה וכירורגיה

פורום בניהולו של ד"ר ליאור מרום רופא בכיר ביחידה לניתוחי עמוד שדרה בקריה הרפואית רמב"ם. הנך מוזמן לשאול שאלות בנושאי אחוזי נכות, פגיעות גוף - אורטופדיה, שיטות טיפול, קבלת חוות דעת מומחה ועוד. ניתן לפנות אל ד"ר מרום לתיאום פגישת ייעוץ רפואי או קבלת חוות דעת לחץ/י כאן המידע הרפואי המוצג בפורום זה נועד למטרות לימוד והשכלה בלבד, ואין לראות בו בדרך כלשהי ייעוץ רפואי.
 

חוק ביטוח נפגעי עבודה

ביטוח נפגעי עבודה...נוסח החוק  

שאלות ותשובות - נזקי גוף

שאלות נפוצות בנושאי תאונות דרכים, תאונות עבודה ופיצויים אשר נשאלו ע"י גולשים באתר ...  

פקודת הנזיקין

הדברים המנויים להלן בפקודה זו הם עוולות, ובכפוף להוראות הפקודה - כל הנפגע או הניזוק על ידי עוולה שנעשתה בישראל יהא זכאי לתרופה המפורשת בפקודה מידי עושה העוולה או האחראי לה... 

זכויות נכים בביטוח לאומי

במאמר זה ננסה לפרסם חלק מההטבות אשר ניתנו לנכי תאונת עבודה. כל ההטבות שסופקו לתובעים הנ"ל, ניתנו בכפוף למבחנים שנקבעו בחוק, בתקנות ובפסיקה הנ"ל. זאת, למרות התכחשות המוסד לביטוח לאומי לזכאויות נכי תאונות עבודה ואי פרסום זכויות אלה.

 

טיפ בעניין תאונות עבודה - משמעות קבלת טיפול רפואי לאחר התאונה

תביעות רבות להכרה בתאונה כתאונת עבודה נדחות על בסיס מועד קבלת הטיפול הרפואי לאחר האירוע. כמו כן, לא אחת התביעות הנ"ל נדחות בשל אופן אמירת הדברים לרופא המטפל...

 

תאונת עבודה במהלך הפסקה בתוך יום העבודה


ארעה למבוטח שהוא עובד, בהפסקה שנקבעה על דעת המעביד ושאינה עולה על שלוש שעות, במקום שבו המבוטח או העובדים במקום עבודתו סועדים, והתאונה ארעה בהקשר לעבודה או  עקב סיכוני המקום  או תוך כדי סעדו באותו מקום ועקב כך או  תוך כדי נסיעתו או הליכתו למקום כאמור מהעבודה או בחזרה ממנו לעבודה ועקב נסיעתו או הליכתו זו.


 

פיצויים: פיצוי בגין קיצור או אובדן תוחלת חיים

לפיצוי בגין קיצור או אובדן תוחלת חיים כתוצאה ממעשה העוולה יש שני ממדים: ממד סובייקטיבי - ידיעת הניזוק על חייו שהתקצרו וממד אובייקטיבי - גם אם הניזוק אינו יודע שחייו התקצרו, יש להתחשב בקיצור שנגרם. הפסיקה דנה בשאלה, האם מדובר בראש נזק נפרד.
 

מחלת מקצוע: נזקי שמיעה בעבודה

ההלכה היא כי מבוטח אשר מוכיח קיום נזק לאוזן הפנימית הנגרם על ידי חשיפה לרעש, שהביא לירידה בכושר השמיעה, בהיותו מועבד בעבודה וזאת בשל’עבודה ממושכת בתנאי רעש ממוצע ומשוקלל של לא פחות מ - 85 דציבל... 

עורך דין תאונת עבודה, עברת תאונה עבודה? מחפש עו"ד?

עברת תאונת עבודה? נגרם לך נזק? איך תדע מי הוא עורך דין טוב ... מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי הדין באתר ...