www.what2do.co.il

באילו מקרים צילום ללא הסכמה מהווה פגיעה בפרטיות?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

באילו מקרים צילום ללא הסכמה מהווה פגיעה בפרטיות?

פרסום צילום של אדם ללא ידיעתו וללא הסכמתו, בתקשורת, ברשתות חברתיות או בכל מקום ציבורי אחר, יכול להתפרש כמעשה פוגעני ביותר, כאשר הפרסום עלול לגרום עוגמת נפש רבה למצולם ואף להוביל לנזקים משמעותיים, כמו פיטורין מעבודה, גירושין וכדומה.

 

חוק הגנת הפרטיות אוסר על פגיעה בפרטיות, בדרכים שונות, כולל איסור לצלם אדם ללא הסכמתו וידיעתו כשהוא ברשות היחיד, כגון: הצבת מצלמה באופן המאפשר צילום לתוך סלון ביתו, חדר שינה או חדר בבית מלון, או הצבת מצלמה במקלחות ובשירותים ציבוריים בחדר כושר וכדומה. וכן צילום אדם ברשות הרבים, כאשר הנפגע נמצא במקום ציבורי, ללא ידיעתו וכאשר אין מדובר בצילום אקראי.

 

חמש שנות מאסר בגין פגיעה בפרטיות

 

חוק הגנת הפרטיות מגן על זכותו של האדם לפרטיות וקובע עונש של עד חמש שנות מאסר בהליך הפלילי לאדם שהפר את הוראותיו, בתנאי שהפגיעה בפרטיות נעשתה בכוונה לפגוע במתלונן. כמו כן, פגיעה בפרטיות מהווה עוולה אזרחית, אשר פקודת הנזיקין חלה עליה, ומאפשרת לתבוע פיצויים גם ללא הוכחת נזק ממשי. 

 

פרק א' של חוק הגנת הפרטיות דן באיסור על פגיעה של אדם בפרטיות של חברו ללא הסכמתו, ומגדיר פגיעה בפרטיות כאחד מן המקרים הבאים: בילוש או התחקות אחרי אדם, האזנה אסורה, צילום אדם כשהוא ברשות היחיד, פרסום צילום של אדם בנסיבות שבהן הפרסום עלול להשפיל או לבזות אותו, הפרת חובת סודיות, שימוש בידיעה העוסקת בעניינים פרטיים או מסירתה לאחר, שלא למטרה שלשמה נמסר ועוד.

 

פרסום צילום של נפגע בתאונת דרכים

 

צילום אדם ללא ידיעתו והסכמתו, מהווה פגיעה בפרטיות כאשר הוא נמצא ברשות היחיד והייתה לו ציפייה לפרטיות או כאשר נמצא ברשות הרבים ופרסום הצילום פגע או עלול היה לפגוע בו.

 

תיקון לחוק משנת 2011, קובע כי פרסום תצלום של אדם ברבים שצולם בזמן פגיעה גופנית או נפשית עקב אירוע פתאומי בתאונת דרכים או פגיעה בנסיבות אחרות, או סמוך לאחריה באופן שניתן לזהותו ובנסיבות שבהן עלול הפרסום להביאו במבוכה, מהווה פגיעה בפרטיות. למעט פרסום תצלום בלא השהיות בין רגע הצילום לרגע השידור בפועל שאינו חורג מהסביר באותן נסיבות.

 

עם זאת, לא כל פרסום צילום ללא הסכמה מהווה פגיעה בפרטיות, ואף במקרים מסוימים עומדת למפרסם הגנות לפי סעיף 18 לחוק. במשפט פלילי או בתביעה אזרחית לפיצויים, יכול המפרסם לטעון כי מדובר בפרסום מותר או פרסום מוגן, על פי ההגנות המנויות בחוק איסור לשון הרע, כאשר הפרסום נעשה בתום לב, או שהיה בו עניין ציבורי המצדיק את בנסיבות העניין.

 

כמו כן, סעיף 22 לחוק מאפשר לבית המשפט, בבואו לגזור את הדין או לפסוק פיצויים, להתחשב במקרים שבהם הפגיעה הייתה חזרה על דברים שנאמרו בעבר, במקרים שבהם הפרסום לא נעשה במזיד ולא הייתה כוונה לפגוע במתלונן, ובמקרים שבהם הפגיעה הייתה בדרך של פרסום, כאשר הנאשם או הנתבע פרסם התנצלות פומבית ונקט אמצעים להפסקת הפרסום הפוגעני.

 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

חוק איסור לשון הרע, התשכ"ה - 1965

חוק איסור לשון הרע נועד להגן על כבודו של אדם או איגוד ומונע פרסומים שעלולים לפגוע ולגרום נזק. 

לשון הרע על ציבור - קבוצת אנשים, גוף, ארגון

השאלה המרכזית הצריכה להישאל, כך קובעת הפסיקה, הנה האם היחיד, בהיותו יחיד, נפגע מאותו פרסום שהשמיץ את כל הקבוצה? 

ייעוץ משפטי

מדוע מומלץ לקבל ייעוץ משפטי לאחר מקרה תאונה ולא משנה אם נגרם נזק או לא? 

האם המכתבים ודרך הפצתם מהווים לשון הרע ופגיעה בפרטיות?

עוד קבעה השופטת כי המכתבים אינם שיח ושיג אקדמי על הערכות תלמידים הנהנים ממטרית חופש אקדמי. המכתבים נכתבו בתגובה על מכתבו של פרופ' בורט ופרופסורים אחרים ולא בהעברה רוטינית של הערכות על תלמידים. העמדתם כ"שיג ושיח אקדמי" היא או היתממות או ניסיון הסוואה. מרבית המכתבים עוסקת במנחה פרופ' בורט ורק חלק קטן מהם מתייחס לתובע.  

לשון הרע, כיצד מגיע בית המשפט להכרעה?

השאלה הראשונה אשר ישאל בית המשפט היא, האם המעשים המיוחסים לנתבעים עולים כדי פרסום לשון הרע. הבדיקה תעשה לפי היסודות הנמצאים בסעיפי החוק, שהוא הסעיף המגדיר מעשה של פרסום לשון הרע. לאחר בחינת המקרה לאור החוק והפסיקה ובאם התשובה תהא חיובית יבחן בית המשפט אם עומדת למפרסמים הגנה מן ההגנות המוקנות בפרק ג' לחוק. 

לשון הרע: הגנת אמת בפרסום

נתבעת בגין לשון הרע? מהי הגנת אמת בפרסום? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי הדין באתר ... 

לשון הרע: הגנת תום הלב

נתבע יהנה מהגנת סעיף 15 בהתקיים שני תנאים מצטברים. התנאי הראשון הוא שהנאשם או הנתבע עשה את הפרסום בתום לב. והתנאי השני הוא שהנתבע יוכל להצביע על כך ... 

פיצויים בגין לשון הרע

לאחר שקבע בית המשפט כי הנתבעים פרסמו כנגד התובעת פרסום שיש בו משום לשון הרע, ולא עומדות להם ההגנות שבפרק ג' לחוק, יעבור לדון בשאלת הפיצוי המגיע לתובעת בגין לשון הרע.  

פיצויים בגין זיוף פרופיל באתר האינטרנט דה מרקר

האם פרסום פרופילים מזויפים ברשת החברתית "דה מרקר קפה" מהווה הפרה של חוק איסור לשון הרע... 

לשון הרע במהלך דיון משפטי, האם ייתכן?

סעיף 13 לחוק קובע כי לא ישמש עילה למשפט פלילי או אזרחי פרסום על ידי שופט, חבר של בית דין דתי, בורר, או אדם אחר בעל סמכות שיפוטית או מעין שיפוטית על פי דין ... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.