www.what2do.co.il

האם תלונת שווא במשטרה מהווה פרסום לשון הרע?

דרגו את המאמר

האם תלונת שווא במשטרה מהווה פרסום לשון הרע?

קשיש כבן 82 הגיש בפני בית משפט השלום בחיפה תביעה לפיצויים בעילה של פרסום לשון הרע, נגד שכנו. בטענה כי השכן הגיש נגדו תלונת שווא במשטרה, בגין ביצוע מעשים מגונים בפומבי.

 

התיק נסגר עקב העדר אשמה פלילית, והקשיש טען כי נגרם לו נזק נפשי עצום כתוצאה מהגשת התלונה, והוא הסתגר בביתו משך חודשים רבים ואף נזקק לראשונה בחייו לקבל טיפול פסיכיאטרי. על כן דרש לקבל פיצויים בסך של 100,000 שקלים.

 

התובע התלונן על שכנו עקב בנייה לא חוקית של גדר

 

בין הצדדים, המתגוררים בשכנות, התנהל סכסוך ממושך, בעקבות גדר המפרידה בין שני המגרשים שנבנתה על ידי השכן ללא היתר בניה. התובע התלונן במשטרה מספר פעמים על השכן, והוא חויב בהריסתה ואף הוגש נגדו כתב אישום בגין בניה לא חוקית.

 

לטענת התובע, לאור הסכסוך בין השניים, ובמטרה לפגוע בו, הגיש נגדו השכן תלונת סרק במשטרה, בטענה כי הוא נצפה מבעד לחלון ביתו, כשהוא מבצע מעשים מגונים בפומבי, ואף מתבונן בבנותיו הקטינות בשעה שהן מתרחצות בבריכה שבחצר הבית.

 

בעקבות התלונה הגיעה אליו המשטרה עם צו חיפוש, ולקחה ממנו את המחשב ואת הטלפון הנייד בהליך משפיל ומבזה, כאחרון העבריינים, והוא נחקר במשטרה תחת אזהרה, עד לסגירת התיק בגין העדר אשמה פלילית.

 

השכן רצה להשפיל את התובע ולנקום בו על תלונותיו בנוגע לגדר

 

לטענת התובע, הגשת התלונה בוצעה בחוסר תום לב במטרה מכוונת להשפיל אותו בפני בני משפחתו ומכריו, ולנקום בו על תלונותיו בנוגע לגדר הלא חוקית. לדבריו, מאז הגשת התלונה חייו הפכו לסיוט, והוא נזקק לעבור טיפול פסיכיאטרי, עקב הפגיעה הקשה בו. התובע ציין כי התלונה למשטרה מהווה פרסום לשון הרע, והוא דרש לקבל פיצויים בסך של 100,000 שקלים.

 

מנגד טען השכן, כי התלונה הוגשה למשטרה בתום לב, מחשש אמיתי לבנותיו הקטינות, מאחר ועלה חשד שהתובע אכן ביצע מעשים מגונים בפומבי. הנתבע הכיש את הטענה כי מדובר ברצון לנקום, מכיוון שמאז שנפתח ההליך בתכנון ובניה חלפו קרוב לשנתיים, על כן אין קשר בין הדברים.

 

התלונה לא הוגשה בתום לב, אלא במטרה להלבין את פניו של התובע

 

לאחר שמיעת טענות הצדדים, השתכנע בית המשפט כי הנתבע לא הוכיח אמת בפרסום, והתלונה שהגיש במשטרה, נגד אדם נורמטיבי בשנות השמונים לחייו, ללא עבר פלילי, לא הוגשה בתום לב, אלא מתוך כוונה לנקום בו נוכח מערכת היחסים העכורה שבין הצדדים.

 

השופט לא קיבל את הטענה כי אין קשר בין סכסוך השכנים להגשת התלונה במשטרה, שכלל לא היתה מבוססת, אלא נבעה מתוך חשד לא סביר. עוד קבע כי תלונת השווא פגעה בשמו הטוב, הלבינה את פניו והשפילה אותו, על כן דין התביעה בעילה של פרסום לשון הרע להתקבל.

 

בנסיבות אלה חייב בית המשפט את הנתבע לשלם לתובע סך 25,000 שקלים עבור פיצויים בגין פרסום לשון הרע, ובנוסף חייב אותו לשאת בהוצאות משפט בסך של 5,000 שקלים.

 

ת"א 1386-05-13 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

חוק איסור לשון הרע, התשכ"ה - 1965

חוק איסור לשון הרע נועד להגן על כבודו של אדם או איגוד ומונע פרסומים שעלולים לפגוע ולגרום נזק. 

לשון הרע על ציבור - קבוצת אנשים, גוף, ארגון

השאלה המרכזית הצריכה להישאל, כך קובעת הפסיקה, הנה האם היחיד, בהיותו יחיד, נפגע מאותו פרסום שהשמיץ את כל הקבוצה? 

ייעוץ משפטי

מדוע מומלץ לקבל ייעוץ משפטי לאחר מקרה תאונה ולא משנה אם נגרם נזק או לא? 

האם המכתבים ודרך הפצתם מהווים לשון הרע ופגיעה בפרטיות?

עוד קבעה השופטת כי המכתבים אינם שיח ושיג אקדמי על הערכות תלמידים הנהנים ממטרית חופש אקדמי. המכתבים נכתבו בתגובה על מכתבו של פרופ' בורט ופרופסורים אחרים ולא בהעברה רוטינית של הערכות על תלמידים. העמדתם כ"שיג ושיח אקדמי" היא או היתממות או ניסיון הסוואה. מרבית המכתבים עוסקת במנחה פרופ' בורט ורק חלק קטן מהם מתייחס לתובע.  

לשון הרע, כיצד מגיע בית המשפט להכרעה?

השאלה הראשונה אשר ישאל בית המשפט היא, האם המעשים המיוחסים לנתבעים עולים כדי פרסום לשון הרע. הבדיקה תעשה לפי היסודות הנמצאים בסעיפי החוק, שהוא הסעיף המגדיר מעשה של פרסום לשון הרע. לאחר בחינת המקרה לאור החוק והפסיקה ובאם התשובה תהא חיובית יבחן בית המשפט אם עומדת למפרסמים הגנה מן ההגנות המוקנות בפרק ג' לחוק. 

לשון הרע: הגנת אמת בפרסום

נתבעת בגין לשון הרע? מהי הגנת אמת בפרסום? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי הדין באתר ... 

לשון הרע: הגנת תום הלב

נתבע יהנה מהגנת סעיף 15 בהתקיים שני תנאים מצטברים. התנאי הראשון הוא שהנאשם או הנתבע עשה את הפרסום בתום לב. והתנאי השני הוא שהנתבע יוכל להצביע על כך ... 

פיצויים בגין לשון הרע

לאחר שקבע בית המשפט כי הנתבעים פרסמו כנגד התובעת פרסום שיש בו משום לשון הרע, ולא עומדות להם ההגנות שבפרק ג' לחוק, יעבור לדון בשאלת הפיצוי המגיע לתובעת בגין לשון הרע.  

פיצויים בגין זיוף פרופיל באתר האינטרנט דה מרקר

האם פרסום פרופילים מזויפים ברשת החברתית "דה מרקר קפה" מהווה הפרה של חוק איסור לשון הרע... 

לשון הרע במהלך דיון משפטי, האם ייתכן?

סעיף 13 לחוק קובע כי לא ישמש עילה למשפט פלילי או אזרחי פרסום על ידי שופט, חבר של בית דין דתי, בורר, או אדם אחר בעל סמכות שיפוטית או מעין שיפוטית על פי דין ... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.