www.what2do.co.il

תביעת לשון הרע עקב הגשת תלונה במשטרה

דרגו את המאמר

תביעת לשון הרע עקב הגשת תלונה במשטרה

כנגד התובע הוגשה תלונה במשטרה שהוגדרה כאיומים ותקיפה, ונסגרה בשל העדר עניין לציבור. התובע שהוא איש משטרה מוערך לשעבר וכיום בבעלותו משרד חקירות פרטי, טען כי הגשת התלונה גרמה לו לנזק רב למוניטין ולפגיעה בשמו הטוב, על כן העמיד את סכום התביעה לפיצויים נגד מגיש התלונה בסך של 130,000 שקלים בגין עוולת לשון הרע. בית משפט השלום בפתח תקווה נדרש להכריע האם התובע זכאי לפיצויים בגין לשון הרע.

 

בעקבות התנגשות רכבים התפתח ויכוח בין התובע לנתבע ובפועל כמעט לא נגרם נזק, אולם כאשר הנתבע יצא לבדוק מה קרה לרכבו, הוויכוח עלה לטונים של קללות, צעקות והשמצות הדדיות. הנתבע צילם את פרטי הרכב של התובע וניגש להגיש תלונה במשטרה עקב התנהגותו הבוטה של התובע.

 

הנהג המשיך בנסיעה ועלה על רגליו של המתלונן עם טמבון הרכב

 

הנתבע מסר בתחנת המשטרה כי רכבו של התובע נכנס בו מאחורה וכאשר יצא מהרכב לבדוק את הנזק, הנהג פתח את החלון והתנפל עליו. עוד הוסיף כי כאשר ניסה לתעד את האירוע באמצעות מצלמה של הטלפון הנייד, הנהג עשה רוורס ושבר את ההגה מימין, על כן הוא ניסה לחסום אותו בגופו, אך אז הנהג המשיך בנסיעה ופגע בו ברגליים עם הטמבון של הרכב ונעלם מהמקום.

 

כתוצאה מהגשת התלונה, התובע זומן להעיד במשטרה, שם נלקחו ממנו טביעת אצבע ובדיקת DNA. אולם כעבור זמן קצר התלונה נסגרה בשל העדר עניין לציבור ועקב פניית עורך דינו של התובע למשטרה עילת סגירת התלונה שונתה להעדר עבירה פלילית.

 

התובע טען כי במסגרת עבודתו כחוקר פרטי, מתקיים שיתוף פעולה עם המשטרה, על כן התלונה שהוגשה נגדו הכפישה את שמו, פגעה בקשריו עם משטרת ישראל וגרמה לו לנזק רב למוניטין.

 

הנתבע לא חלק על כך שהגשת התלונה במשטרה, יש בה כדי להוות עוולה על פי חוק איסור לשון הרע, אולם טען כי עמד בנטל ההוכחה של הגנה זו, מאחר והיה מקום להתלונן על התנהגותו הבוטה של התובע, לכן יש לדחות את התביעה נגדו.

 

הצדדים מסרו גרסאות סותרות אודות התרחשות האירוע

 

לאחר שמיעת טענות הצדדים השתכנע כי קיימות שתי גרסאות ביחס להתרחשות האירוע, מאחר והתובע טען כי התלונה שקרית והוא כלל לא פגע בנתבע, אולם אישר כי היו חילופי דברים וצעקות, ואף הודה שלא החליף עמו פרטים והמשיך בדרכו.

 

בית המשפט הגיע למסקנה כי גרסתו של הנתבע לא מהימנה, מאחר ולא הוכחה כל פגיעה ברכב או ברגליו, לכן הוא אינו יכול לטעון לקיומה של ההגנה הקבועה בחוק. עם זאת קבע כי מסירת הפרטים היתה יכולה למנוע את האירוע, והיה מצופה מהתובע שהיה שוטר לשעבר לפעול בדרך הראויה ולהימנע מסיטואציה של קללות והשמצות הדדיות.

 

בעת שקילת סכום הפיצויים בגין לשון הרע בית המשפט לקח בחשבון את התנהלותו של התובע באירוע אשר הובילה להגשת התלונה למשטרה, על כן קבע כי הנתבע ישלם לו סך של 5,000 שקלים, וכל צד יישא בהוצאותיו.

 

ת"א 5101-08-12 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

חוק איסור לשון הרע, התשכ"ה - 1965

חוק איסור לשון הרע נועד להגן על כבודו של אדם או איגוד ומונע פרסומים שעלולים לפגוע ולגרום נזק. 

לשון הרע על ציבור - קבוצת אנשים, גוף, ארגון

השאלה המרכזית הצריכה להישאל, כך קובעת הפסיקה, הנה האם היחיד, בהיותו יחיד, נפגע מאותו פרסום שהשמיץ את כל הקבוצה? 

ייעוץ משפטי

מדוע מומלץ לקבל ייעוץ משפטי לאחר מקרה תאונה ולא משנה אם נגרם נזק או לא? 

האם המכתבים ודרך הפצתם מהווים לשון הרע ופגיעה בפרטיות?

עוד קבעה השופטת כי המכתבים אינם שיח ושיג אקדמי על הערכות תלמידים הנהנים ממטרית חופש אקדמי. המכתבים נכתבו בתגובה על מכתבו של פרופ' בורט ופרופסורים אחרים ולא בהעברה רוטינית של הערכות על תלמידים. העמדתם כ"שיג ושיח אקדמי" היא או היתממות או ניסיון הסוואה. מרבית המכתבים עוסקת במנחה פרופ' בורט ורק חלק קטן מהם מתייחס לתובע.  

לשון הרע, כיצד מגיע בית המשפט להכרעה?

השאלה הראשונה אשר ישאל בית המשפט היא, האם המעשים המיוחסים לנתבעים עולים כדי פרסום לשון הרע. הבדיקה תעשה לפי היסודות הנמצאים בסעיפי החוק, שהוא הסעיף המגדיר מעשה של פרסום לשון הרע. לאחר בחינת המקרה לאור החוק והפסיקה ובאם התשובה תהא חיובית יבחן בית המשפט אם עומדת למפרסמים הגנה מן ההגנות המוקנות בפרק ג' לחוק. 

לשון הרע: הגנת אמת בפרסום

נתבעת בגין לשון הרע? מהי הגנת אמת בפרסום? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי הדין באתר ... 

לשון הרע: הגנת תום הלב

נתבע יהנה מהגנת סעיף 15 בהתקיים שני תנאים מצטברים. התנאי הראשון הוא שהנאשם או הנתבע עשה את הפרסום בתום לב. והתנאי השני הוא שהנתבע יוכל להצביע על כך ... 

פיצויים בגין לשון הרע

לאחר שקבע בית המשפט כי הנתבעים פרסמו כנגד התובעת פרסום שיש בו משום לשון הרע, ולא עומדות להם ההגנות שבפרק ג' לחוק, יעבור לדון בשאלת הפיצוי המגיע לתובעת בגין לשון הרע.  

פיצויים בגין זיוף פרופיל באתר האינטרנט דה מרקר

האם פרסום פרופילים מזויפים ברשת החברתית "דה מרקר קפה" מהווה הפרה של חוק איסור לשון הרע... 

לשון הרע במהלך דיון משפטי, האם ייתכן?

סעיף 13 לחוק קובע כי לא ישמש עילה למשפט פלילי או אזרחי פרסום על ידי שופט, חבר של בית דין דתי, בורר, או אדם אחר בעל סמכות שיפוטית או מעין שיפוטית על פי דין ... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.