www.what2do.co.il

תביעת לשון הרע של ועד הבית נגד שכן שקילל בזמן אסיפת דיירים

דרגו את המאמר

תביעת לשון הרע של ועד הבית נגד שכן שקילל בזמן אסיפת דיירים

ראש ועד בית משותף ברמלה הגישה תביעת פיצויים בעוולת לשון הרע נגד אחד הדיירים, בטענה כי הוא השפיל אותה ופגע בשמה הטוב באסיפת דיירים, בכך שכינה אותה שקרנית, גנבת ומלשנית. בית משפט השלום בפתח תקווה נדרש להכריע האם מדובר בלשון הרע.

 

בתחילת חודש מאי 2013, התובעת כינסה את דיירי הבית, כדי להודיע על התפטרותה מהתפקיד. במהלך האסיפה, הנתבע החל להתלהם והאשים אותה בקולי קולות בטענה כי היא גנבה כספים מקופת הוועד, ולעיני יתר הדיירים עשה עצמו כמתקשר למשטרה כדי לדווח על גניבה.

 

הנתבע ואשתו קללו את התובעת והאשימו אותה בגניבה ובשקרים

 

עוד טענה כי הנתבע האשים אותה בכך שפנתה לעירייה בקשר לגדר שבנה בחצר והורתה לעירייה להרוס אותה, למרות שכלל לא עשתה זאת, ואף התקרב אליה כמעט עד כדי נגיעה, תוך כדי צעקות שהיא גנבת ומלשנית, וגם בת זוגו התקרבה אליה ונופפה בידיה על פניה תוך כדי גידופים וקללות.

 

בסופו של דבר התובעת נאלצה להפסיק את אסיפת הדיירים ואז הנתבע חטף מידיה את פרוטוקול הישיבה, קרע אותו לגזרים וצעק שהוא אוסר עליה לבוא לבניין. אמה של התובעת המתגוררת בבניין הסמוך, העידה כי בזמן אסיפת הדיירים היא היתה בחצר ביתה ושמעה צעקות מחרישות אוזניים, ושמעה את השכן צועק על בתה כי היא שקרנית, גנבת וגויה.

 

עדה נוספת המתגוררת מול הכניסה של הבית המשותף, הצהירה כי הנתבע צרח על התובעת ללא הפסקה והאשים אותה בגניבת כספים מקופת הוועד, ואז עשה את עצמו כמי שמתקשר למשטרה כדי לדווח עליה. כמו כן, שכנה נוספת תמכה בגרסה זו.

 

השכן טען כי התובעת השפילה אותו לנגד ילדיו

 

מנגד הנתבע הכחיש את המיוחס לו, וטען כי הוא מתגורר בדירתו כעשר שנים ומנהל יחסי שכנות טובים עם כל דיירי הבניין. עוד ציין כי לתובעת הפריעה גדר שבנה בצמוד לחלון ביתו, כדי למנוע פגיעה בתריסים בשל משחקי כדור של ילדי הבניין, אולם על פי דרישתה הוא מיד הסיר את הגדר.

 

לדברי הנתבע, כאשר התכנסו הדיירים, התובעת החלה לצעוק ולומר שאינה מוכנה לגדר, למרות שראתה שהיא כבר הוסרה, ובהמשך התפתחה מריבה בין כל הדיירים, במהלכה התובעת השתמשה בביטויי גנאי כגון: "מפגר" ו"מבוזה" לנוכח ילדיו ורעייתו.

 

לאחר שמיעת טענות הצדדים, העדיף בית המשפט את גרסתה של התובעת שנתמכה בשלוש עדות. וקבע כי הביטויים שבהם השתמש הנתבע מהווים העלבות והכפשות ומטילים דופי ביושרה ומוסריותה של התובעת, הן בהיותה יושבת ראש ועד הבית והן בכבודה כאדם. בנוסף הנתבע ייחס לה מעשה גניבה שעולה כדי עבירה פלילית, ולכן דבריו הם בגדר לשון הרע.

 

עם זאת התובעת לא טענה כי נגרם לה נזק ממוני וכן מדובר באירוע אחד, על כן נקבע כי היא זכאית לתשלום פיצויים בגין לשון הרע בסך של 12,500 שקלים, בצירוף הוצאות משפט בסך של 2,500 שקלים.

 

תא"מ 17995-08-13 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

חוק איסור לשון הרע, התשכ"ה - 1965

חוק איסור לשון הרע נועד להגן על כבודו של אדם או איגוד ומונע פרסומים שעלולים לפגוע ולגרום נזק. 

לשון הרע על ציבור - קבוצת אנשים, גוף, ארגון

השאלה המרכזית הצריכה להישאל, כך קובעת הפסיקה, הנה האם היחיד, בהיותו יחיד, נפגע מאותו פרסום שהשמיץ את כל הקבוצה? 

ייעוץ משפטי

מדוע מומלץ לקבל ייעוץ משפטי לאחר מקרה תאונה ולא משנה אם נגרם נזק או לא? 

האם המכתבים ודרך הפצתם מהווים לשון הרע ופגיעה בפרטיות?

עוד קבעה השופטת כי המכתבים אינם שיח ושיג אקדמי על הערכות תלמידים הנהנים ממטרית חופש אקדמי. המכתבים נכתבו בתגובה על מכתבו של פרופ' בורט ופרופסורים אחרים ולא בהעברה רוטינית של הערכות על תלמידים. העמדתם כ"שיג ושיח אקדמי" היא או היתממות או ניסיון הסוואה. מרבית המכתבים עוסקת במנחה פרופ' בורט ורק חלק קטן מהם מתייחס לתובע.  

לשון הרע, כיצד מגיע בית המשפט להכרעה?

השאלה הראשונה אשר ישאל בית המשפט היא, האם המעשים המיוחסים לנתבעים עולים כדי פרסום לשון הרע. הבדיקה תעשה לפי היסודות הנמצאים בסעיפי החוק, שהוא הסעיף המגדיר מעשה של פרסום לשון הרע. לאחר בחינת המקרה לאור החוק והפסיקה ובאם התשובה תהא חיובית יבחן בית המשפט אם עומדת למפרסמים הגנה מן ההגנות המוקנות בפרק ג' לחוק. 

לשון הרע: הגנת אמת בפרסום

נתבעת בגין לשון הרע? מהי הגנת אמת בפרסום? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי הדין באתר ... 

לשון הרע: הגנת תום הלב

נתבע יהנה מהגנת סעיף 15 בהתקיים שני תנאים מצטברים. התנאי הראשון הוא שהנאשם או הנתבע עשה את הפרסום בתום לב. והתנאי השני הוא שהנתבע יוכל להצביע על כך ... 

פיצויים בגין לשון הרע

לאחר שקבע בית המשפט כי הנתבעים פרסמו כנגד התובעת פרסום שיש בו משום לשון הרע, ולא עומדות להם ההגנות שבפרק ג' לחוק, יעבור לדון בשאלת הפיצוי המגיע לתובעת בגין לשון הרע.  

פיצויים בגין זיוף פרופיל באתר האינטרנט דה מרקר

האם פרסום פרופילים מזויפים ברשת החברתית "דה מרקר קפה" מהווה הפרה של חוק איסור לשון הרע... 

לשון הרע במהלך דיון משפטי, האם ייתכן?

סעיף 13 לחוק קובע כי לא ישמש עילה למשפט פלילי או אזרחי פרסום על ידי שופט, חבר של בית דין דתי, בורר, או אדם אחר בעל סמכות שיפוטית או מעין שיפוטית על פי דין ... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.