www.what2do.co.il

תאונות תלמידים בבית הספר

דרגו את המאמר
  התקבלו 3 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

תאונות תלמידים בבית הספר

ילדך נפגע בתאונה? נגרמו לו נזקי גוף? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר

ילדים הינם שובבים מטבעם וכאשר מצרפים שובבות זו עם ניסיון חיים מועט, הרי שיש לנו כר פורה מאוד להתרחשותן של תאונות. כאשר תלמידים נפגעים בתאונות, ניתן למצוא שני מקורות לפיצוי עבור הנזקים שנגרמים בעקבות תאונות אלו.

 

ראשית, רובם המוחלט של תלמידי ישראל מבוטחים בביטוח תלמידים של משרד החינוך. שנית, במקרה שהתאונה מתרחשת בתוך שטח בית הספר, או במהלך אחת מהפעילויות הבית ספריות האחרות (טיולים וסיורים לדוגמה), הרי שיש לבדוק שמא אחד הגורמים המפקחים התרשל במילוי תפקידו. להלן נסקור בהרחבה את שני מקורות הפיצוי הללו, ונביא מספר דוגמאות מהפסיקה.


ביטוח תלמידים


כל תלמידי ישראל מבוטחים על ידי משרד החינוך בביטוח של תאונות אישיות. הפיצוי שחברת הביטוח נותנת עבור פציעה של התלמיד נקבעת על פי תקנות הביטוח הלאומי לנפגעי עבודה. חשוב לציין כי הכיסוי הביטוחי תקף לא רק במועדים בהם התלמיד נמצא בשטח בית הספר או המוסד הלימודי, אלא שהכיסוי נמשך במשך 24 שעות ביממה.

 

      קראו עוד בתחום:

 

למרות כיסוי ביטוחי זה, הרי שהביטוח אינו מכסה ברוב הפעמים את הנזק האמיתי שנגרם לתלמידים. לכן, בנוסף לפיצוי מחברת הביטוח, ניתן לתבוע את המוסד החינוכי על פי עוולת הרשלנות.


רשלנות מוסדות חינוך


כאשר תאונה מתרחשת בתוך שטח בית הספר, יש לבדוק את הסיבות להתרחשותה של התאונה. אין מחלוקת על כך שכאשר התלמיד נמצא בשטח בית הספר, לבית הספר ומשרד החינוך האחריות לדאוג לבריאותו של אותו התלמיד. האחריות של בית הספר הינה לפקח ולהשגיח על התנהגות התלמידים. יתר על כן, כאשר מדובר בתלמידים צעירים, הרי חובת הזהירות של הגורמים המפקחים עליהם מוגברת אף יותר, והשוו לא פעם אחריות זו לאחריות שיש להורה על ילדיו.

 

חובתו של המוסד לבצע מעקב ופיקוח צמודים על מנת למנוע את התרחשותן של התאונות. במקרים אלו תיבדק התנהגותו של הגורם המפקח, ותיבדק השאלה האם הוא שמר על אמצעי זהירות סבירים על מנת למנוע את התרחשות התאונה.


מקרים לדוגמא


במקרה שהגיע עד לפתחו של בית המשפט העליון, תלמיד נפגע במהלך שיעור ספורט לאחר שנתלה על משקוף של שער. בית המשפט קבע כי העירייה התרשלה בביצוע התיקון של השער הלקוי, המורה להתעמלות התרשל משום שידע כי השער אינו מקובע מספיק לקרקע, ומנהל בית הספר התרשל בכך שידע על השער הלקוי אך לא בדק אם הוא תוקן. בית המשפט הטיל על כולם את האחריות לנזקיו של התלמיד, אולם בחר לייחס לתלמיד 15% אשם תורם.


במקרה נוסף שהגיע עד לבית המשפט העליון, נבחנה שאלת אחריותם של הגננות בגין פציעה שנגרמה לאחד מילדי הגן מעקיצה של עקרב. באותו מקרה, במסגרת פעילות הגן, נלקחה קבוצה גדולה של ילדים לסיור בשדה בר. בית המשפט העליון קבע כי ככלל, אין להטיל אחריות גבוהה מדי על מערכת החינוך כאשר מתרחשות תאונות במהלך סיורים. אולם, במקרה זה הפגם העיקרי שהיה בהתנהגות צוות הגן היה עצם ההחלטה לקחת את הילדים לטיול בשדה בר, בקבוצה גדולה, כאשר רק הגננת והסייעת נמצאות עם התלמידים.


במקרה נוסף שהגיע לפתחו של בית משפט השלום בנצרת, נתבעה המדינה ועיריית אום אל פחם בגין נזק שנגרם לאחד התלמידים בבית ספר בעיר. התאונה התרחשה בזמן שהייתה נהירה המונית של תלמידים במדרגות לעבר כיתות הלימוד. במהלך הירידה, נדחף התלמיד על ידי תלמיד אחר ולכן הוא נחבל.

 

בית המשפט קבע כי הנתבעים היו צריכים לצפות את התרחשות התאונה, והם התרשלו בכך שלא הציבו מורה תורן שיפקח על הירידה במדרגות וידאג כי הירידה תהיה בטוחה.


לסיכום,

 

ניתן לקבל פיצוי בגין תאונות שמתרחשות לתלמידים משני מקורות שונים, מחברת הביטוח שמבטחת את התלמיד ומהרשות האחראית על התלמיד, במידה והתאונה התרחשה במהלך הלימודים. בתביעה נגד הרשויות, נדרש להוכיח כי הרשות התרשלה וכי הנזק נגרם בשל הרשלנות כאמור.
  

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

תביעות תלמידים - תאונות ילדים

את מי תובעים במקרה של נזקי גוף לילד לאחר תאונה? האם ילדך מבוטח בפוליסת ביטוח? מאמרים , פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

פגיעות במתקני ספורט, שעשועים

ילדך נפגע תוך משחק במתקן שעשוע? בחצר המשחקים? בבריכה? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

פגיעות ברחוב - תאונה בשטח ציבורי

נפגעת עקב מפגע ברחוב? נגרם לך נזק? מאמרים, פסקי דין ופנייה אל עורכי דין באתר... 

חיה מועדת - נשיכת כלב

את מי תובעים במקרה של נשיכת כלב? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין העוסקים בתחום הנזיקין... 

זכויות נפגעי עבירה| קורבנות משפט פלילי ועבירות מין

חשוב מאוד כי נפגעי עבירה יכירו את החוק ויהיו מודעים לזכויותיהם. עמידה על זכויותיכם כנפגעי עבירה יכולה לסייע רבות בהתמודדות עם המשקעים .... 

תאונת דרכים את מי תובעים?

נפגעת בתאונת דרכים? נגרמו לך נזקי גוף? את מי תובעים לאחר תאונת דרכים? 

תאונות אופניים

נפגעתם בתאונת אופניים? שוקלים הגשת תביעה בגין תאונת אופניים? האם תאונת אופניים הינה תאונת דרכים? ממי ניתן לתבוע פיצויים? 

עצות להכנת תביעת פיצויים כולל טיפול רפואי, עורך דין

נפגעת? איך להיזהר מטעויות בדרך להכנת תביעת פיצויים מקצועית ... כנסו ותרוויחו! 

תאונות בחו"ל - איך לתבוע פיצויים

נפגעת בתאונה במדינה זרה? נגרמו לך נזקים? איך לתבוע פיצויים ועצות נוספות.... 

שאלות ותשובות - נזקי גוף

נפגעת בתאונה? שאלות נפוצות שנשאלו ע"י גולשים בתחום הנזיקין - תאונות, נזקי גוף ופיצויים.... 

ייעוץ משפטי

מדוע מומלץ לקבל ייעוץ משפטי לאחר מקרה תאונה ולא משנה אם נגרם נזק או לא? 

אלימות בבית הספר – האם ניתן לחייב את התוקף גם אם הוא ילד?

האלימות בבתי הספר עלולה לגרום לפגיעה פיסית ונפשית בקטינים. לאחרונה ניתן פסק דין אשר עסק בסוגיה זו... 

תאונות תלמידים, מי אחראי? על אחריות מורים, רשויות ובטיחות

מהם סדרי הבטיחות הנדרשים? מהי אחריות מוסד הלימודים והרשות במקרה של תאונת תלמיד? פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורכי הדין באתר ... 

חישוב פיצויים במקרה של תביעת נזקי גוף

על סמך אלו קריטריונים מחשבים פיצויים לנפגע בגין נזקי גוף שנגרמו ...גלה עוד על הזכויות שלך! 

הסוגיה המשפטית - אשם תורם וקטינים

מהי מידת הרשלנות התורמת אשר יש להטיל על קטין בתביעה נזיקית, במקרים בהם התנהגותו של הילד גרמה לנזק באופן ישיר? 

שירותי ליווי - האם ראש נזק במסגרת תביעת פיצויים נזיקית?

האם שירותי ליווי מהווים ראש נזק קביל מבחינהאם קטין אשר הרים זיקוק בוער יחוייב באשם תורם? ה משפטית כאשר מוגשת תביעה אזרחית מתחום הנזיקין? 

תאונה בגן ילדים - 200,000 שקלים פיצויים

בית המשפט פסק פיצויים בסך 200,000 שקלים בגין תאונה בגן ילדים. בפסק הדין נקבע כי הגננת הפרה את חובת הזהירות המוטלת עליה... 

האם ילד אשר נפגע בקייטנה במהלך גלישה במגלשה מתנפחת יזכה לפיצויים?

בית המשפט השלום בקריית גת פסק פיצויים בסך 172,500 שקלים לקטין אשר נפגע במהלך קייטנה באשדוד... 

תלמידים בג'נין נפגעו בגין התפוצצות רימון, האם רשלנות המדינה?

האם בית משפט השלום בטבריה יפסוק פיצויים בגין תאונת תלמידים בג'נין? האם התאונה התרחשה בשל רשלנות המדינה בנטישת הבסיס הצבאי שא-נור? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.