www.what2do.co.il

נפילה בבית, איך ניתן לקבל פיצויים?

דרגו את המאמר

נפילה בבית, איך ניתן לקבל פיצויים?

אדם שנפל בבית, או נפצע בכל דרך אחרת ברחבי ביתו, וכתוצאה מהתאונה איבד את כושר התפקוד, עשוי להיות זכאי בהתקיים תנאים מסוימים לתשלום דמי תאונה מהמוסד לביטוח לאומי, בתנאי שאין מדובר בתאונת עבודה או בתאונת דרכים.

 

חוק הביטוח הלאומי קובע כי אדם שנפגע בתאונה, שאינה מוגדרת כתאונת עבודה או כתאונת דרכים, עשוי להיות זכאי לדמי תאונה לנפגעי תאונות אישיות. דמי תאונה משולמים לתקופה של עד 90 ימים בשנה קלנדרית אחת, עבור התקופה שבה שוהה המבוטח בארץ. כדי לממש את הזכות לדמי תאונה לנפגעי תאונות אישיות, יש לגשת לבדיקה רפואית, מיד לאחר שהתאונה התרחשה, ולקבל טיפול רפואי בתוך 72 שעות ממועד הפגיעה.

 

מי זכאי לקבל פיצויים עקב תאונה בבית?

 

דמי תאונה משולמים לכל תושב החל מגיל 18 שנים עד גיל פרישה, שעל פי אישור רפואי בעקבות הנפילה בבית איבד את כושר התפקוד, ואינו מסוגל לחזור אל עבודתו, או לעסוק בכל עבודה מתאימה אחרת. במקרה של תאונה לעקרת בית, הזכאות ניתנת אם היא אינה מסוגלת לתפקד בעבודות משק הבית, ולאדם שאינו עובד, הזכאות ניתנת אם הוא מאושפז בבית חולים או מרותק לביתו.

 

מי שאינו זכאי לדמי תאונה, הוא נפגע אשר אמנם נפל בבית, אך זכאי לקבל תשלום מביטוח לאומי בשל אבדן כושר עבודה, על פי חוק דמי מחלה או חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים, או על פי הסכם קיבוצי, חוזה עבודה, תקנון של קופת גמל, קרן ביטוח, או קרן פנסיה. כמו כן, מבוטח שדרגת נכותו 75% ומעלה והוא מקבל קצבת נכות כללית, לא יהיה זכאי לדמי תאונה. גם מי שנפגע בעת ששהה במוסד לטיפול רפואי או סיעודי, שירת בצה"ל, או ריצה מאסר, אינו זכאי לקבל דמי תאונה לנפגעי תאונות אישיות מביטוח לאומי.

 

כיצד ניתן לממש את הזכות לקבלת דמי תאונה?

 

בתוך 90 יום ממועד התאונה, יש להגיש תביעת פיצויים לסניף ביטוח לאומי הקרוב למקום המגורים, באמצעות טופס תביעה לתשלום דמי תאונה. יש לצרף לתביעה תעודה רפואית ראשונית חתומה בידי הרופא המטפל, ומסמכים רפואיים נוספים לגבי התאונה והטיפול הרפואי שניתן בעקבותיה, כמו: דוח של חדר מיון, סיכום מחלה מבית חולים וכדומה.

 

גובה התשלום נקבע בהתאם למצבו התעסוקתי של הנפגע בעת התאונה, והוא זהה לשיעור דמי פגיעה המשולמים לנפגע עבודה. לעובדים שכירים או עצמאים, ישולמו דמי תאונה החל מהיום השלישי שלאחר מועד האירוע. תשלום עבור היומיים הראשונים שלאחר האירוע ישולם רק למי שאיבד את כושרו ל-12 ימים לפחות, חוץ מיום התאונה.

 

לעקרות או עקרי בית ולמי שאינו עובד, דמי תאונה ישולמו החל מהיום ה- 15 שלאחר קרות התאונה, ושיעור דמי התאונה יהיה 72.98 שקלים ליום, נכון לשנת 2017. במקרה שהתביעה נדחתה, ניתן לערער על החלטת המוסד לביטוח לאומי בפני בית הדין לעבודה בתוך שנה מיום קבלת ההודעה. בנוסף קיימת אפשרות לפנות אל ועדת תביעות שתדון בהחלטת פקיד התביעות.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

תאונת דרכים את מי תובעים?

נפגעת בתאונת דרכים? נגרמו לך נזקי גוף? את מי תובעים לאחר תאונת דרכים? 

תביעות נגד משרד הביטחון

מתי תוגש תביעה נגד משרד הביטחון? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר 

רשלנות רפואית, מהי עוולת הרשלנות?

כדי להכריע בשאלה האם קמה לתובעת עילת תביעת בנזיקין בשל רשלנות הנתבעים ו/או מי מטעמם, יש לענות על שלוש שאלות ... 

הצהרת בריאות בפוליסת ביטוח

מהי הצהרת בריאות? מהו חשוב לדעת עם מתן פרטים רפואיים במסגרת הצהרת בריאות? 

תאונות אופניים

נפגעתם בתאונת אופניים? שוקלים הגשת תביעה בגין תאונת אופניים? האם תאונת אופניים הינה תאונת דרכים? ממי ניתן לתבוע פיצויים? 

מחלות מקצוע

מהי מחלת מקצוע? כיצד היא מוגדרת בפסיקה? פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורכי דין באתר 

מיקרוטראומה

מיקרוטראומה

מיקרוטרואמה ופיצויים...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

פגיעות במתקני ספורט, שעשועים

ילדך נפגע תוך משחק במתקן שעשוע? בחצר המשחקים? בבריכה? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

תאונות בחו"ל - איך לתבוע פיצויים

נפגעת בתאונה במדינה זרה? נגרמו לך נזקים? איך לתבוע פיצויים ועצות נוספות.... 

פיצויים בעקות תאונה אשר איננה תאונת עבודה - מהם דמי תאונה?

עובד בישראל אשר נפגע בתאונה שאיננה תאונת עבודה (לדוגמא, תאונה במהלך משחק כדורגל ביום חופש) יכול להגיש למוסד לביטוח לאומי תביעה לקבלת "דמי תאונה"... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.