www.what2do.co.il

נזקי גוף עקב רשלנות באש, כיצד להגיש תביעת פיצויים?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

נזקי גוף עקב רשלנות באש, כיצד להגיש תביעת פיצויים?

סעיף 39 לפקודת הנזיקין עוסק בחובת הראיה ברשלנות באש, וקובע כי בתביעה לפיצויים שהוגשה בגין נזקי גוף והוכח בה שהנזק נגרם על ידי אש או כתוצאה מאש, וכי הנתבע הבעיר את האש או היה אחראי להבעיר אותה, או שהוא בעל המקרקעין או המיטלטלין שמהם פרצה האש, על כתפי הנתבע מוטל נטל ההוכחה שלא הייתה לגבי מקורה של האש או התפשטותה, התרשלות שיהיה חייב עליה.

 

על פי סעיף זה, שני התנאים הראשונים המאפשרים את חובת הראיה של הנתבע ברשלנות לגבי אש, הם: קיומו של נזק והעובדה כי הנזק אכן נגרם על ידי אש. התנאי השלישי, שלפיו הנתבע הוא האחראי להבערת האש או האחראי למקור האש, מתייחס גם למעשה פלילי מכוון של אחר, כגון הצתה, ומטיל אחריות על בעל השטח או הרכוש שממנו פרצה השריפה.

 

במסגרת תביעת רשלנות דורש התובע פיצויים בגין הנזק שנגרם לו כתוצאה מרשלנותו של הנתבע. ברוב המקרים, ינהג בית המשפט על פי הכלל של "המוציא מחברו עליו הראיה", כלומר, הנטל להוכחת עילת התביעה מוטל על התובע, ואם המשפט יסתיים במצב שקול ומאוזן התובע יפסיד.

 

במקרה של רשלנות באש, על האדם שנפגע כתוצאה מהתפשטות או הבערת אש יהיה הנטל להוכיח שמתקיימת עוולת הרשלנות על פי הגדרתה בפקודת הנזיקין, כולל קיומה של חובת זהירות, קיומה של התרשלות, קיומו של נזק, וקשר סיבתי בין ההתרשלות לבין הנזק. עם זאת בחובת הראיה ברשלנות לגבי אש מועבר נטל ההוכחה לעניין יסוד ההתרשלות אל הנתבע, להוכיח שלא התרשל.


כוויות בגפיים עקב שימוש בטבון גז בצימר

 

אורח בצימר שנכווה עקב שימוש בטבון גז, בעת שניסה להכין פיתות טריות, פנה אל בית משפט לתביעות קטנות בתל אביב יפו והגיש תביעת פיצויים כספית בסך 13,870 שקלים, נגד בעל הצימר עקב נזקי גוף.

 

על פי עובדות התביעה, בחודש אוקטובר 2016, בעת ששהה התובע עם משפחתו בצימר, הוא השתמש בטבון המופעל באמצעות בלון גז גדול אשר מצוי במתחם הצימרים, לצורך הכנת פיתות, אולם לא לפני שקיבל הדרכה בדבר אופן תפעול הטבון ממנהל המקום. לטענת התובע הדרכה זו התבררה כחלקית וחסרה, וכאשר הדליק את הטבון סבל ממכת אש אשר גרמה לשריפה של שערות החזה, הרגליים והגבות, וכן גרמה לכוויות ברגל ובאצבעות יד שמאל.

 

בעל הצימר טען כי מבדיקה שנערכה לא נמצאה כל תקלה בטבון, ואף מבקרים רבים אשר פקדו את הצימר לפני האירוע ולאחריו, הבעירו את הטבון בעזרת אחראי במקום על פי הוראות מבלי שנתקבלה כל תלונה או דיווח על תקלה, כך שסיבת התאונה היא שימוש שעשה התובע בטבון בניגוד להוראות. הנתבע הכחיש את הנזקים הנטענים אשר לא בוססו, והכחיש כל קשר סיבתי או ענייני בינו לבין הפגיעה הנטענת.

 

בית המשפט סבר כי הנתבע בגדר תופש המקרקעין ובעל הטבון שממנו יצאה האש, ולאחר שהתובע הציג צילומים בדבר הכוויות בכף ידו, וכן אישורים רפואיים, עלה כי על הנתבע רובץ הנטל להוכיח שלא התקיימה רשלנות מטעמו.

 

בית המשפט השתכנע כי הנתבע לא העביר לתובע הדרכה הולמת וממצה, ואף לא נמצאו הוראות כתובות המלוות באיורים וסימני אזהרה, באשר לאופן תפעול הטבון והסכנות הכרוכות בתפעול לא נכון של המתקן. לפיכך התביעה התקבלה והנתבע נדרש לשלם לתובע פיצויים בסכום של 7000 שקלים וכן סכום של 500 שקלים עבור הוצאות משפט.

 

ת"ק 28922-01-17

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

תאונת דרכים את מי תובעים?

נפגעת בתאונת דרכים? נגרמו לך נזקי גוף? את מי תובעים לאחר תאונת דרכים? 

תביעות נגד משרד הביטחון

מתי תוגש תביעה נגד משרד הביטחון? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר 

רשלנות רפואית, מהי עוולת הרשלנות?

כדי להכריע בשאלה האם קמה לתובעת עילת תביעת בנזיקין בשל רשלנות הנתבעים ו/או מי מטעמם, יש לענות על שלוש שאלות ... 

הצהרת בריאות בפוליסת ביטוח

מהי הצהרת בריאות? מהו חשוב לדעת עם מתן פרטים רפואיים במסגרת הצהרת בריאות? 

תאונות אופניים

נפגעתם בתאונת אופניים? שוקלים הגשת תביעה בגין תאונת אופניים? האם תאונת אופניים הינה תאונת דרכים? ממי ניתן לתבוע פיצויים? 

מחלות מקצוע

מהי מחלת מקצוע? כיצד היא מוגדרת בפסיקה? פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורכי דין באתר 

מיקרוטראומה

מיקרוטראומה

מיקרוטרואמה ופיצויים...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

פגיעות במתקני ספורט, שעשועים

ילדך נפגע תוך משחק במתקן שעשוע? בחצר המשחקים? בבריכה? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

תאונות בחו"ל - איך לתבוע פיצויים

נפגעת בתאונה במדינה זרה? נגרמו לך נזקים? איך לתבוע פיצויים ועצות נוספות.... 

פיצויים בעקות תאונה אשר איננה תאונת עבודה - מהם דמי תאונה?

עובד בישראל אשר נפגע בתאונה שאיננה תאונת עבודה (לדוגמא, תאונה במהלך משחק כדורגל ביום חופש) יכול להגיש למוסד לביטוח לאומי תביעה לקבלת "דמי תאונה"... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.