www.what2do.co.il

קטין שנפצע במהלך שיט הגיש תביעת פיצויים נגד חברת ספורט ימי

דרגו את המאמר

קטין שנפצע במהלך שיט הגיש תביעת פיצויים נגד חברת ספורט ימי

התובע, יליד 1992, נפצע במתקן ספורט ימי במהלך שיט בסירת מנוע לשיוט עצמי במימי מפרץ אילת, והגיש תביעת פיצויים נגד חברת ספורט ימי אשר השכירה לו את הסירה ונגד חברת הביטוח שלה. בית משפט השלום בהרצליה נדרש להכריע האם התובע זכאי לפיצויים.

 

תלמיד כתה י"ב ושלושת חבריו נסעו במהלך חופשת פסח לאילת וביקשו לשכור סירה שאינה מחייבת רישיון משיט להשטתה. הם שכרו מהנתבעת סירה בעלת מדחף מנוע מוגן, במטרה למנוע פגיעה מלהבי המדחף ובהסתבכות ברשת ובה לא מותקן סולם המאפשר עליה וירידה מהמים לסירה.

 

המדחף של הסירה פגע בכף הרגל של התובע ופצע אותה

 

לטענת התובע, זו הפעם הראשונה שבה עלה על סירת מנוע, ולא ידע היכן נמצא מדחף הסירה, אולם הוא וחבריו לא תודרכו על ידי החברה טרם היציאה לים, ולא קיבלו הסבר אודות הסכנות הכרוכות בשיט והפגיעה מהמנוע. במהלך ההפלגה הוא קפץ לתוך המים ורגלו נפצעה כתוצאה ממגע עם המדחף וחלקיו הנעים.

 

התובע פונה מיד לטיפול רפואי בבית חולים, בבדיקה אובחנו פצע קרוע באזור החיצוני של כף הרגל, שבר באצבע החמישית ופגיעה חלקית בגידים. הוא עבר ניתוח ברגל, הטרייה של הפציעה וקיבוע השבר, ובהמשך עבר קטיעה חלקית של אצבע. כתוצאה מהתאונה בסירה, היה התובע מאושפז לתקופה של כ-48 ימים, ולאחריה היה מושבת מספר חודשים בגין נזקי גוף.

 

מומחה רפואי מטעם בית המשפט העריך כי נכותו הרפואית האורתופדית הצמיתה של התובע בשיעור של 7.5% וכי הנכות בגין הצלקת ברגל היא בשיעור של 5%.

 

מנגד הנתבעת, העוסקת בהשכרת סירות מנוע לנהיגה עצמית באילת, הכחישה את טענות התובע וטענה כי הוא וחבריו הוזהרו מפני הירידה מהסירה ובמיוחד מהסיכון הטמון מהפגיעה מהמדחף, ואף ציינה בפניהם שחל איסור לקפוץ למים והדגישה את הסכנות הנובעות מכך.

 

עוד טענה כי למרות האזהרה והאיסור, התובע קפץ למים על דעת עצמו, וקיים ספק רב האם הוא כלל נפגע מהמדחף שהיה ממוגן, וככל הנראה פציעתו ארעה בשל סיבה אחרת. לפיכך יש לדחות את התביעה נגדה ולהטיל אשם תורם בשיעור של 100%.

 

הנתבעת לא הדגישה את הסכנה מפני פגיעה ממדחף הסירה

 

לאחר שמיעת טענות הצדדים, הגיע בית המשפט למסקנה כי בטופס שניתן לתובע נרשם בכיתוב גדול ומודגש: "אסורה הירידה והקפיצה מהסירה". ואף המדריכה הסבירה להם שקיים סיכון להיפגע מהמדחף, אולם הדגש היה על כך שלא ניתן לעלות בחזרה לסירה, מאחר שאין בה סולם.

 

בית המשפט סבר כי אין די באיסור לרדת או לקפוץ מהסירה כפי שנכתב בטופס, בעיקר כאשר מדובר בבני נוער המגיעים לחופשה, ועל הנתבעת היה להזהיר אותם מפני הסיכון שעלול להתרחש אם יפרו ההוראה.

 

מכיוון שהתובע הפר את ההוראה שניתנה לו וקפץ למים, קבע בית המשפט כי יש להטיל עליו רשלנות תורמת בשיעור של 40%. וחייב את הנתבעות לשלם לו פיצויים בסך של 114,900 שקלים, בצירוף שכר טרחת עורך דין בשיעור של 23.6% והוצאות משפט.

 

ת"א 10586-12-11 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

תאונת דרכים את מי תובעים?

נפגעת בתאונת דרכים? נגרמו לך נזקי גוף? את מי תובעים לאחר תאונת דרכים? 

תביעות נגד משרד הביטחון

מתי תוגש תביעה נגד משרד הביטחון? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר 

רשלנות רפואית, מהי עוולת הרשלנות?

כדי להכריע בשאלה האם קמה לתובעת עילת תביעת בנזיקין בשל רשלנות הנתבעים ו/או מי מטעמם, יש לענות על שלוש שאלות ... 

הצהרת בריאות בפוליסת ביטוח

מהי הצהרת בריאות? מהו חשוב לדעת עם מתן פרטים רפואיים במסגרת הצהרת בריאות? 

תאונות אופניים

נפגעתם בתאונת אופניים? שוקלים הגשת תביעה בגין תאונת אופניים? האם תאונת אופניים הינה תאונת דרכים? ממי ניתן לתבוע פיצויים? 

מחלות מקצוע

מהי מחלת מקצוע? כיצד היא מוגדרת בפסיקה? פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורכי דין באתר 

מיקרוטראומה

מיקרוטראומה

מיקרוטרואמה ופיצויים...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

פגיעות במתקני ספורט, שעשועים

ילדך נפגע תוך משחק במתקן שעשוע? בחצר המשחקים? בבריכה? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

תאונות בחו"ל - איך לתבוע פיצויים

נפגעת בתאונה במדינה זרה? נגרמו לך נזקים? איך לתבוע פיצויים ועצות נוספות.... 

פיצויים בעקות תאונה אשר איננה תאונת עבודה - מהם דמי תאונה?

עובד בישראל אשר נפגע בתאונה שאיננה תאונת עבודה (לדוגמא, תאונה במהלך משחק כדורגל ביום חופש) יכול להגיש למוסד לביטוח לאומי תביעה לקבלת "דמי תאונה"... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.