www.what2do.co.il

מי אחראי לפצות אדם שנפצע במהלך משחק כדורגל?

דרגו את המאמר

מי אחראי לפצות אדם שנפצע במהלך משחק כדורגל?

ביום שבת במהלך חודש נובמבר 2008, התובע השתתף במשחק כדורגל יחד עם חבריו, אשר התקיים במגרש כדורגל הנמצא במתחם בית ספר פרטי שבטירת הכרמל. בשעה שהתובע רץ לאחור כדי לקבל כדור, הוא נתקל בבור עמוק במגרש ונפל לאחור, כאשר כל כובד גופו היה על ידו השמאלית.

 

התביעה לפיצויים הוגשה נגד עיריית טירת הכרמל, חברת הביטוח של העירייה ונגד צד ג' שהיא רשת חינוך עצמאי אשר היתה האחראית והמנהלת של בית הספר. הצדדים הגיעו להסכמה, לפיה התובע זכאי לפיצויים בסך של 54,673 שקלים בגין נזקי גוף שנגרמו לו במהלך המשחק. ובית משפט השלום בנצרת נדרש להכריע בשאלת חלוקת האחריות בין הנתבעות ושאלת השיפוי.

 

העירייה טענה כי היא חסרת כל שליטה או החזקה בפועל על המגרש

 

העירייה טענה כי יש להטיל את מלוא האחריות בגין התאונה במגרש ספורט על העמותה, בהיותה האחראית, המפעילה והמתחזקת של בית ספר, ואף ציינה כי במסגרת הסכם בר רשות אשר נחתם בין הצדדים בשנת 2005, העמותה התחייבה לפצות כל אדם שיינזק בגופו או ברכושו בשטח בית הספר לרבות במגרש הספורט.

 

העירייה הוסיפה כי במועד הרלוונטי לתביעה, לא היתה לה כל שליטה או החזקה על המקרקעין והיא אף לא ידעה על קיומו של המפגע במגרש בית הספר, אשר מופעל ומצוי בחזקת העמותה.

 

העירייה העמידה את המגרש לרשות הציבור הרחב מחוץ לשעות הפעילות בבית הספר

 

העמותה לא חלקה על כך שבית הספר משמש כמוסד פרטי שאינו מוכר ורשמי ואינו כפוף לעירייה. אולם טענה כי התובע נפגע במהלך משחק ביום שבת אחר הצהריים, ללא כל זיקה לפעילות בית הספר במתחם, לפיכך טענה כי יש להטיל אחריות נזיקית על העירייה מתוקף היותה הבעלים של המקרקעין אשר אחראית כלפי המבקרים בהם.

 

עוד ציינה העמותה כי מגרש הכדורגל שבו נפגע התובע, הוקם ותוחזק על ידי העירייה והיא זו שהעמידה אותו לרשות הציבור הרחב, לשם קיום פעילות ספורט בשעות אחרי הצהריים ובימי המנוחה. והיא אף פנתה לעירייה פעמים רבות כדי שתנעל את שערי המגרש אחרי שעות הלימודים, אולם דרישותיה החוזרות והנשנות היו לשווא.

 

העמותה תישא בשיעור של 80% מהסכום הפיצויים לתובע

 

לאחר שמיעת טענות הצדדים, השתכנע בית המשפט כי בעת התאונה העמותה היא זו אשר החזיקה בפועל במגרש ועשתה בו שימוש לצרכיה במסגרת הפעילויות של בית הספר. השופט ציין כי העברת זכות חזקה לאחר, אינה גורעת מאחריותו המושגית של הבעלים של המקרקעין כלפי מבקרים בנכס לקיומם של סיכונים הטמונים בו, העלולים לפגוע בשלומם או בביטחונם. עם זאת מצא כי יש מקום להטלת אחריות חלקית על העירייה בגין הנזקים שנגרמו לתובע. 

 

בסופו של דבר קבע בית המשפט כי הנתבעות יפצו את התובע בסך של 54,673 שקלים, באופן שבו העמותה תישא בשיעור של 80% מהסכום ואילו העירייה וחברת הביטוח יישאו ב-20% מהסכום.

 

ת"א 11876-11-10 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

תאונת דרכים את מי תובעים?

נפגעת בתאונת דרכים? נגרמו לך נזקי גוף? את מי תובעים לאחר תאונת דרכים? 

תביעות נגד משרד הביטחון

מתי תוגש תביעה נגד משרד הביטחון? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר 

רשלנות רפואית, מהי עוולת הרשלנות?

כדי להכריע בשאלה האם קמה לתובעת עילת תביעת בנזיקין בשל רשלנות הנתבעים ו/או מי מטעמם, יש לענות על שלוש שאלות ... 

הצהרת בריאות בפוליסת ביטוח

מהי הצהרת בריאות? מהו חשוב לדעת עם מתן פרטים רפואיים במסגרת הצהרת בריאות? 

תאונות אופניים

נפגעתם בתאונת אופניים? שוקלים הגשת תביעה בגין תאונת אופניים? האם תאונת אופניים הינה תאונת דרכים? ממי ניתן לתבוע פיצויים? 

מחלות מקצוע

מהי מחלת מקצוע? כיצד היא מוגדרת בפסיקה? פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורכי דין באתר 

מיקרוטראומה

מיקרוטראומה

מיקרוטרואמה ופיצויים...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

פגיעות במתקני ספורט, שעשועים

ילדך נפגע תוך משחק במתקן שעשוע? בחצר המשחקים? בבריכה? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

תאונות בחו"ל - איך לתבוע פיצויים

נפגעת בתאונה במדינה זרה? נגרמו לך נזקים? איך לתבוע פיצויים ועצות נוספות.... 

פיצויים בעקות תאונה אשר איננה תאונת עבודה - מהם דמי תאונה?

עובד בישראל אשר נפגע בתאונה שאיננה תאונת עבודה (לדוגמא, תאונה במהלך משחק כדורגל ביום חופש) יכול להגיש למוסד לביטוח לאומי תביעה לקבלת "דמי תאונה"... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.