www.what2do.co.il

כיצד מחשבים תביעת ביטוח לעיזבון מנוחה שנהרגה בתאונת דרכים?

דרגו את המאמר

כיצד מחשבים תביעת ביטוח לעיזבון מנוחה שנהרגה בתאונת דרכים?

בהיותה בת 38 שנים נפגעה המנוחה בתאונת דרכים, כאשר היתה בדרכה לעבודה כמורה בבית ספר. כתוצאה מפציעתה בתאונה היא נפטרה והותירה אחריה בעל ושתי בנות קטינות.

 

הבעל והילדות שהינם עיזבון המנוחה בהתאם לצו הירושה, הגישו תביעה נגד חברת ביטוח, המבטחת את הרכב שבו נהגה המנוחה. בין הצדדים לא היתה מחלוקת כי מדובר בתאונת דרכים, על פי הגדרתה בחוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים, ובית המשפט המחוזי בנצרת נדרש להכריע בנוגע לשאלת בסיס השכר ופוטנציאל ההשתכרות של המנוחה, על מנת לחשב את סכום העיזבון.

 

המנוחה הינה בעלת תואר שני במתמטיקה ובמדעי המחשב, ובעלת ותק של 16 שנים בתחום ההוראה. במהלך השנה בה אירעה תאונת הדרכים המנוחה עבדה כמורה בשני בתי ספר במקביל, והרוויחה קרוב ל - 11,000 שקלים.

 

הבעל פתח עסק עצמאי שהתבסס על הכשרתה של אשתו בתחום ההוראה

 

במקביל לעבודתה בבתי הספר, בשעות הערב היא העבירה שיעורים פרטיים כהכנה לקראת בחינות בגרות ופסיכומטרי, במסגרת עסק משפחתי שהוקם על ידי בעלה, שהינו רואה החשבון במקצועו. כך שבפועל העסק נסמך בעיקר על ניסיונה המקצועי בתחום הוראה של המנוחה.

 

לאחר פטירתה, נשכרו שלוש מורות למתמטיקה במשרות חלקיות, על מנת למלא את החסר המקצועי שנפער, וכתוצאה מכך נפגע הרווח של התא המשפחתי.

 

בנוסף המנוחה עבדה כמדריכת מורים בתחום המתמטיקה ובבדיקת בחינות בגרות, ושכרה בגין משרות אלו מסתכם בסך ממוצע של מעל 3,300 שקלים ברוטו לחודש.

 

המנוחה היתה מוערכת הן על ידי הממונים עליה והן על ידי תלמידיה

 

על פי עדויות שונות של עמיתים לעבודה, ומנהלי בתי הספר שהעסיקו אותה, התרשם השופט כי המנוחה היתה אשת חינוך מוכשרת ומוערכת, אשר יזמה פרויקטים חשובים בתחום המתמטיקה ותרמה רבות למערכת החינוכית. עוד התרשם כי היא היתה חרוצה מאוד, ועבדה במספר משרות בו זמנית כדי להגדיל את היקף השתכרותה.

 

על מנת לחשב את פוטנציאל ההשתכרות המנוחה בהלכת השנים האבודות עד גיל 67, שיקלל בית המשפט את עבודתה ושכרה לפני שאירעה תאונה, נתוניה האישיים, כולל התארים האקדמיים המתקדמים, וההנחה שבעתיד היתה מאושרת לה משרה מוגדלת.

 

בנוסף לכך, חישב השופט את הפסדי העיזבון בגין הפרשות המעביד לפנסיה על בסיס 12.5% מהפסדי ההשתכרות של העיזבון. וגם הכיר בקצבת זקנה לה היתה זכאית אלמלא התאונה. עוד קבע כי הבעל והילדות הקטנות זכאים מחברת הביטוח לפיצוי בגין נזק לא ממוני ואבדן שירותי אם ורעיה, וגם לתשלום הוצאות קבורה ומצבה.

 

חברת הביטוח תשלם לתובעים קרוב לשני מיליון שקלים

 

סכום הפיצויים כפי שנפסק מסתכם בסך של 3,720,000 שקלים. לאחר ניכויים של גמלת השארים ששולמה לתובעים מהמוסד לביטוח לאומי וגמלת התלויים. חייב בית המשפט את חברת הביטוח לשלם לתובעים עבור עיזבון המנוחה סך של 1,992,000 שקלים. בנוסף חייב את הנתבעת לשלם שכר טרחת עורך דין בשיעור של 13% מהסכום הכולל, והוצאות משפט בסך של 10,000 שקלים.

 

ת"א 11828-01-11 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

מיקרוטראומה

מיקרוטראומה

מיקרוטרואמה ופיצויים...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

פוליסת ביטוח אובדן כושר עבודה

מהו ביטוח אובדן כושר עבודה? מהו למעשה אובדן כושר עבודה? האם אובדן היכולת לעבוד במקצוע אחד הינה אובדן כושר עבודה?  

היעדר גילוי בחברת הביטוח וטענה בדבר מצב רפואי קודם

מהי טענת העדר גילוי בתביעת ביטוח? מהו חיתום מחדש? האם חברת הביטוח יכולה להתחמק מתשלום התגמולים לפי הפוליסה? 

ביטוח חיים בהלוואת משכנתא

על מנת לקבל משכנתא לרכישת דירה, הבנקים מחייבים את הלווים לרכוש גם ביטוח חיים להבטחת החזר המשכנתא. פוליסה זו בעצם מבטחת כנגד מקרה מוות של אחד מהלווים 

אי מסירת פוליסת ביטוח

אי העברת הפוליסה למבוטח יגרור מניעה מחברת הביטוח להסתמך על חריגים וסייגים הקיימים בפוליסה... 

תביעה לתגמולי ביטוח- מצב רפואי קודם

תביעה לתגמולי ביטוח אי תשלום ביטוח בשל מצב רפואי קודם- האומנם? 

מהו ביטוח אחריות מקצועית?

ביטוח אחריות מקצועית מגן על בעלי מקצוע חופשיים (כמו: עו"ד, רואי חשבון, מהנדסים, אדריכלים, מתווכים, מנהלי תיקי השקעות, חברות חיתום וחברות לניהול קרנות נאמנות .... 

הצהרת בריאות בפוליסת ביטוח

מהי הצהרת בריאות? מהו חשוב לדעת עם מתן פרטים רפואיים במסגרת הצהרת בריאות? 

את מי תובעים לאחר תאונת עבודה ?

נפגעת בעבודה? נגרמו לך נזקי גוף? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.