www.what2do.co.il

מהו ביטוח אחריות מקצועית?

דרגו את המאמר

מהו ביטוח אחריות מקצועית?

בחיי היום יום, אנשים רבים נזקקים לשירותיהם של אנשים מקצוע כמו רופאים, עורכי דין, אדריכלים, מהנדסים ועוד. בכמה עשרות השנים האחרונות, למשל עם התפתחות רשת האינטרנט ואמצעי המדיה, מקבלי השירותים מודעים לזכויותיהם לקבל שירות איכותי. דהיינו, במידה ובעל מקצוע התרשל בביצוע תפקידו, ניתן לתבוע אותו בגין הנזק שהתרשלות זו גרמה.

 

נזקים אלו עלולים להגיע כדי מיליוני שקלים, דבר שיכול להוביל בקלות רבה לפשיטת רגל של בעל המקצוע, כמו גם לסיכוי הקלוש של הניזוק לקבל שיפוי על כל סכום הנזק. לכן, התפתח ביטוח מיוחד שנקרא גם "ביטוח אחריות מקצועית".


ביטוח אחריות מקצועית הינו ביטוח שמכסה את חבותו של בעל מקצוע, כלפי צד שלישי שבעל המקצוע התרשל כלפיו. צד שלישי יכול להיות הלקוח של בעל המקצוע או בעל מקצוע אחר. חבות של בעל מקצוע יכולה לקום כאשר הוא מפר את חובתו המקצועית, בין אם על ידי מעשה רשלני, טעות או מחדל.


עיקר הציבור החשוף לתביעות של רשלנות מקצועית זהו ציבור בעלי המקצועות החופשיים. פוליסת הביטוח נועדה לבטח את העיסוק של בעלי המקצועות החופשיים כגון רופאים, עורכי דין, מהנדסים וכדומה.


פוליסת ביטוח האחריות המקצועית מכסה בדרך כלל את ההוצאות המשפטיות שדרושות לצורך הגנה במקרה של תביעה בגין אחריות מקצועית. במידה ובית המשפט אכן ימצא את בעל המקצוע רשלן, הרי שביטוח האחריות המקצועית יכסה את הנזק שיפסק לזכותו של צד ג'.


תקופת הכיסוי הביטוחי בפוליסת אחריות מקצועית


מה שמעניין בפוליסת ביטוח של אחריות מקצועית, זה שהיא מבוססת על "יום הגשת התביעה". כלומר, היא נותנת כיסוי ביטוחי לבעל המקצוע בגין תביעה שהוגשה לראשונה במשך תקופת פוליסת הביטוח. במקרה זה, יהיו פעמים בהם הכיסוי הביטוחי שניתן לבעל המקצוע הינו "כיסוי רטרואקטיבי".

 

כלומר, ייתכן כי עילת התביעה של צד ג' נוצרה מספר שנים לפני שבעל המקצוע ביטח עצמו. בתי המשפט פסקו כי גם במקרה זה, הביטוח מכסה את מעשה הרשלנות שנוצר עוד לפני מועד עריכת הסכם הביטוח, וזאת בתנאי שהמבוטח לא ידע בעת עריכת חוזה הביטוח כי מקרה הביטוח כבר התרחש.


מקרה לדוגמא


בפני בית משפט השלום בתל אביב הוגשה תביעה מעניינת. עורך דין הגיש תביעה נגד חברת הביטוח שביטחה אותו בביטוח בגין אחריות מקצועית, וזאת בגין תשלום הוצאות שנגרמו לו עקב הגשת ערעור על פסק דין שניתן נגדו בתביעת רשלנות מקצועית.

 

      קראו עוד בתחום:

 

מסתבר, שחברת הביטוח ביטחה את עורך הדין, אולם במשפט שהתנהל נגדו חברת הביטוח הפסידה ולכן שילמה לצד ג' את הפיצוי. עורך הדין ביקש לערער על פסק הדין אבל חברת הביטוח סירבה, ולכן עורך הדין ערער על תוצאת פסק הדין מיוזמתו וללא הכיסוי הביטוחי. אותו עורך דין זכה בערעור, וכעת הוא מבקש מחברת הביטוח לשפות אותו בגין הוצאות המשפט בערעור.

 

בית המשפט קיבל את התביעה בחלקה וקבע כי חברת הביטוח צריכה לשאת ב"הוצאות הסבירות" של המבוטח. כאשר בודקים את עניין ההוצאות הסבירות, נבדק גם הנזק למוניטין שנגרם לעורך הדין, וכן את סיכויי הערעור. במקרה זה הערעור התקבל, וזה מהווה ראיה שסיכויי הערעור היו טובים.


לסיכום,

 

ביטוח אחריות מקצועית הינה פוליסת ביטוח שנועדה בעיקר לבעלי מקצועות חופשיים, שרוצים לבטח עצמם מפני תביעות בגין רשלנות מקצועית. ביטוח זה הפך הלכה למעשה לסוג של ביטוח חובה עבור רופאים, עורכי דין ומהנדסים, וזאת משום שהתרשלותם הספציפית והחד פעמית עשויה לגרום לצד ג' נזקים גבוהים במיוחד. ביטוח זה מוצדק גם מנקודת מבטם של בעלי המקצועות החופשיים, שמובטח להם גב ביטוחי, והן מבחינתם של הניזוקים, משום שהם יכולים לתבוע את חברות הביטוח על מנת שאלו ישפו אותם בגין הנזקים שנגרמו להם באופן מלא, ללא תלות במצבו הכלכלי של המזיק.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

מהי רשלנות מקצועית של עורך דין?

כישלון של עורך דין במסגרת ניהול הליך משפטי, אם בגין אי הצגת טיעונים ראויים או אם משום ניתוח שגוי של המקרה, עלול להקים כנגדו עילה לתביעה בגין רשלנות מקצועית... 

רשלנות מקצועית של עורכת דין בעסקת קומבינציה תידון בפני בורר

האם תביעה בגין רשלנות מקצועית של עורכת דין בעסקת מקרקעין, תידון בבית המשפט או בפני בורר? 

האם רשלנות מקצועית של עו"ד היא עבירה אתית?

האם רשלנות מקצועית של עורך דין עלולה להיות גם עבירה אתית? 

רשלנות מקצועית של אדריכל או מהנדס, אימתי?

מהי אחריותו המקצועית של מהנדס או אדריכל? האם ניתן לתבוע איש מקצוע בגין רשלנות מקצועית? 

מהי רשלנות מקצועית של עובדת סוציאלית?

מהי רשלנות מקצועית של עובדת סוציאלית? האם ניתן לתבוע את פקידת הסעד באופן ישיר? 

עריכת חוזה רשלנית - רשלנות מקצועית של עורך דין

עורך דין ערך חוזה באופן רשלני. האם רשלנות מקצועית ותשלום פיצויים ללקוח הנפגע? 

תביעה נגד עד מומחה אשר מונה מטעם בית המשפט, האמנם?

בית המשפט כי אין לתבוע עדים בנזיקין. בפסק דין זה נכתב כי אין שום הוראה בחוק אשר מאפשרת לתבוע בנזיקין עד בגין עדותו... 

האם פיצויים בעקבות רשלנות לכאורה בחקירה משטרתית?

האם אדם אשר נעצר בחשד לביצוע עבירה, וזוכה לאחר מכן בגין התפתחות מפתיעה בחקירה, זכאי לפיצויים ממשטרת ישראל? 

האם חברת ביטוח אשר שכרה עורך דין רשלן תפצה בגין רשלנות מקצועית?

חברת הביטוח שכרה עבור המבוטח עורך דין רשלן אשר הסב למבוטח נזקים. האם ניתן לתבוע את חברת הביטוח בגין רשלנות מקצועית? 

הפרת חוזה - האם אפשר להגיש תביעה כנגד עורך הדין?

האם ניתן להגיש תביעה ישירה כנגד עורך דין אשר גרם לצד השני (אותו הוא מייצג) להפר חוזה? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.