www.what2do.co.il

שאלת האחריות - תאונה בבית הספר

דרגו את המאמר

שאלת האחריות - תאונה בבית הספר

היקף אחריותו של מנהל על תאונות המתרחשות בשטח בית הספר


תלמיד תיכון נפל במדרגות בית הספר בשעת ההפסקה, כתוצאה מהחלקה על שאריות מזון. הנפילה גרמה לתלמיד לפציעות בכל חלקי גופו. האם במקרה כזה יש להטיל על בית הספר אחריות בגין עוולת הרשלנות?


מוסכם על הצדדים כי בשנת 97', בהיותו של התובע תלמיד תיכון, הוא החליק ונפל במדרגות בית הספר. כתוצאה מן הנפילה נפצע התובע. במקרה הנידון, המחלוקת העובדתית בין הצדדים איננה על שאלת קרות הנזק, אלא בשאלת נשיאת האחריות בגין הנזק.

 

התובע העיד כי לאחר הנפילה ראה את הפסולת עליה החליק, ועל כן הוא טען כי נזקו נגרם עקב חוסר שמירה על ניקיון המדרגות, המהווה התרשלות מצד בית הספר. בית הספר טען כי הסיבה לנפילתו של התובע איננה ברורה, שכן חבריו של התובע העידו כי הם אינם יודעים את הסיבה לנפילה, דבר שלדברי התביעה הינו בלתי סביר.

 

עוד נטען כי גם התובע עצמו שינה את גרסתו בנוגע להשתלשלות העניינים, לאחר שבתחילה טען כי נפל מאחר והמדרגות היו רטובות. בסוגיה זו נקבע כי אין להסיק דבר מכך שחבריו של התובע לא ידעו את הסיבה לנפילתו, שכן זה אך טבעי שלאחר נפילתו הם נחפזו לעזרתו ולא בדקו את הסיבה לנפילה, ואין לצפות מהם לתאם את עדויותיהם ולהעיד עדות שקר בדבר סיבת הנפילה. מאחר ולא קיימת כל עדות לכך שהתובע שינה את גרסתו הראשונית, עדותו של התובע נמצאה כעדות מהימנה, והתקבלה גרסתו כי נפל לאחר שהחליק על שאריות מזון שהיו מונחות על המדרגות.


עוולת הרשלנות, מהי?

 

עוולת הרשלנות מורכבת משלושה יסודות, המנויים בסעיף 35 לפקודת הנזיקין: קיומה של חובת זהירות מושגית וחובת זהירות קונקרטית בין המזיק והניזוק, הפרתה של חובת זהירות זו, וקיומו של נזק שנגרם כתוצאה מהפרת החובה, דהיינו נזק המבסס קשר סיבתי בין התנהגותו של המזיק ובין קרות הנזק (ע"א 145/80, ועקנין נ' מועצה מקומית בית שמש).


חובת זהירות מושגית הינה חובת זהירות השוררת בין סוג המזיקים אליהם משתייך המזיק לבין סוג הניזוקים אליהם משתייך הניזוק. נקבע כי חובה זו מתקיימת כאן, שכן הפסיקה הכירה בעבר בחובת מורה ומנהל כלפי תלמידיו, בין שמדובר בשעת שיעור או בהפסקה, בתוך הכיתות או מחוצה להם. נקבע כי חובת מורה לתלמידיו זהה לחובתו של הורה כלפי ילדיו (ע"א 2061/90, מרצלי נ' מ"י).


חובת זהירות קונקרטית מורכבת מצפיות טכנית וצפיות משפטית – האם אדם סביר יכול היה לצפות את התרחשות הנזק? ובנוסף, האם אדם סביר צריך היה לצפות את התרחשות הנזק? בעניין זה נקבע כי מנהל בית ספר סביר יכול היה לצפות את ההתרחשות, ואף צריך היה לצפות אותה: מנהל בית הספר אפשר לתלמידים לאכול על המדרגות בשעת ההפסקה, ביודעו שהם עשויים להשאיר שם שאריות מזון שעלולות להוות סכנה עבור תלמידים אחרים.


האם המנהל נהג כמנהל סביר?

 

בעניין הפרתה של חובת הזהירות נפסק כי מאחר ולא פעל לשמירה על ניקיון מדרגות בית הספר בשעת ההפסקה, מנהל בית הספר כשל בחובתו לשמור על בטחון התלמידים. הוא הפר את חובת הזהירות שהיתה מוטלת עליו, וביסס את קיומו של קשר סיבתי בין התרשלותו לבין הנזק שנגרם לתובע.

 

מאחר וסיבת ההחלקה הבלעדית הינה שאריות המזון שהיו מצויות במקום, שכן התובע לא ירד במדרגות בדרך המהווה הסתכנות מרצון, כגון קפיצה או ריצה, נקבע כי לא התקיים במקרה זה אשם תורם ברמה כלשהי (שכן אין זו מחובתו של תלמיד לבדוק שאין שאריות אוכל על המדרגות טרם השימוש בהם), ומלא האחריות בגין קרות הנזק מוטל על בית הספר.
בית המשפט קבע כי אכן התקיימו במקרה זה כל יסודותיה של עוולת הרשלנות, ונפסקו פיצויים לטובת התובע.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

תביעות תלמידים - תאונות ילדים

את מי תובעים במקרה של נזקי גוף לילד לאחר תאונה? האם ילדך מבוטח בפוליסת ביטוח? מאמרים , פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

פגיעות במתקני ספורט, שעשועים

ילדך נפגע תוך משחק במתקן שעשוע? בחצר המשחקים? בבריכה? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

פגיעות ברחוב - תאונה בשטח ציבורי

נפגעת עקב מפגע ברחוב? נגרם לך נזק? מאמרים, פסקי דין ופנייה אל עורכי דין באתר... 

חיה מועדת - נשיכת כלב

את מי תובעים במקרה של נשיכת כלב? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין העוסקים בתחום הנזיקין... 

זכויות נפגעי עבירה| קורבנות משפט פלילי ועבירות מין

חשוב מאוד כי נפגעי עבירה יכירו את החוק ויהיו מודעים לזכויותיהם. עמידה על זכויותיכם כנפגעי עבירה יכולה לסייע רבות בהתמודדות עם המשקעים .... 

תאונת דרכים את מי תובעים?

נפגעת בתאונת דרכים? נגרמו לך נזקי גוף? את מי תובעים לאחר תאונת דרכים? 

תאונות אופניים

נפגעתם בתאונת אופניים? שוקלים הגשת תביעה בגין תאונת אופניים? האם תאונת אופניים הינה תאונת דרכים? ממי ניתן לתבוע פיצויים? 

עצות להכנת תביעת פיצויים כולל טיפול רפואי, עורך דין

נפגעת? איך להיזהר מטעויות בדרך להכנת תביעת פיצויים מקצועית ... כנסו ותרוויחו! 

תאונות בחו"ל - איך לתבוע פיצויים

נפגעת בתאונה במדינה זרה? נגרמו לך נזקים? איך לתבוע פיצויים ועצות נוספות.... 

שאלות ותשובות - נזקי גוף

נפגעת בתאונה? שאלות נפוצות שנשאלו ע"י גולשים בתחום הנזיקין - תאונות, נזקי גוף ופיצויים.... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.