www.what2do.co.il

האם המורים אחראים לפציעתו של תלמיד במהלך טיול שנתי?

דרגו את המאמר

האם המורים אחראים לפציעתו של תלמיד במהלך טיול שנתי?

תלמיד כיתה ג' נפצע במהלך טיול מטעם בית הספר. בשעה ששיחק כדורגל, התלמיד רדף אחרי כדור ונפל על ברזל וזכוכיות. הוריו של התלמיד פנו לבית משפט השלום בחדרה והגישו תביעת פיצויים נגד משרד החינוך בגין נזקי גוף, בטענה כי המורים הפרו את חובת הזהירות המושגת כלפי בנם, מאחר שהם לא השגיחו עליו בזמן ההפסקה, ואף נתנו לתלמידים לרוץ ולשחק בשטח עם מפגעים מסוכנים. על כן משרד החינוך אחראי לקרות תאונת התלמיד

 

התלמיד נפל על "מנגל" ממתכת ונחתך מזכוכיות שהיו פזורות על הקרקע

 

בחודש מרץ 2012, השתתף הקטין בטיול בית הספר ביערות מנשה. במהלך הפסקת אוכל הוא שיחק עם בני כיתתו כדורגל, והמורים ישבו בסמוך לשולחן אוכל והיו עסוקים באכילה ובשיחה ביניהם. בעת רדיפה אחר הכדור, התלמיד מעד על אבן ונפל על "מנגל" מברזל, שהיה מקובע לאדמה ועל זכוכיות שהיו פזורות על הקרקע.

 

כתוצאה מהתאונה בבית הספר פניו נפגעו מהברזל של המנגל וידו נחתכה מזכוכיות. הפציעה ביד החלימה לגמרי, ועל פי קביעת מומחה רפואי נותרה לתובע נכות פלסטית בשיעור של 10% בגין צלקת בפניו, אך העריך כי עם הגיעו לגיל 18 תפחת הנכות ל5% בלבד.

 

שני חבריו לכיתה הגיעו להעיד בבית המשפט, ומסרו כי בשעה ששיחקו כדורגל, ישבו המורים ליד אחד השולחנות ואכלו ושוחחו ביניהם, והם לא השגיחו על מעשי התלמידים. העדים ציינו כי התובע לא נלקח מיד לטיפול רפואי, אלא מאז שאירעה התאונה, חלפה כשעה עד לעלייתם לאוטובוס וחזרתם לבית הספר.

 

משרד החינוך הכחיש את נסיבות פציעתו של התובע וטען כי לא מדובר בהפרת חובת הזהירות, מאחר שלא ניתן היה לצפות את נפילתו. מטעם הנהלת בית הספר, העידו מספר מורים שנכחו בטיול, אולם הם מסרו גרסאות סותרות בנוגע לנסיבות התאונה, על כן בית המשפט העדיף את גרסתו של התובע, שהיתה עקבית ומהימנה חרף גילו הצעיר, ונתמכה בעדויות שני תלמידים.

 

המורים הרשו לתלמידים לשחק בשטח שהיו בו מפגעים מסוכנים

 

לאחר שמיעת טענות הצדדים, בית המשפט ציין כי טיול טומן בחובו סיכונים רבים לתלמידים, יותר מאשר בעת שהייתם בתוך תחומי בית הספר. אולם לא בכל מקרה שבו נפצע תלמיד במהלך טיול, יש להטיל את האחריות על המורים.

 

במקרה זה, התלמיד נתקל באבן תוך כדי הריצה, ונפילה זו היא בגדר סיכון טבעי. לפיכך אין בעצם נפילתו כדי להטיל על משרד החינוך אחריות לנזקי גוף. יחד עם זאת, בנסיבות שבהן הוא נפצע בפניו מ"מנגל" ממתכת שהיה מוצב במקום ומזכוכיות. סבר בית המשפט כי יש להשית על הנתבע אחריות לפציעתו, מכיוון שהיה על המורים לבחון את המקום לפני שאפשרו לתלמידים לשחק בו, והיה עליהם לוודא כי אין במקום מפגעים חריגים שמסכנים את שלומם.

 

בסופו של דבר התביעה התקבלה, ונקבע כי התובע זכאי לפיצויים ממשרד החינוך בסך של 80,000 שקלים, בגין הוצאות רפואיות לעבר ולעתיד, הפסד השתכרות לעתיד ופיצוי בגין כאב וסבל. זאת בצירוף הוצאות משפט ושכר טרחת עורך דין בסכום של 10,000 שקלים.

 

ת"א 25592-07-13 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

תביעות תלמידים - תאונות ילדים

את מי תובעים במקרה של נזקי גוף לילד לאחר תאונה? האם ילדך מבוטח בפוליסת ביטוח? מאמרים , פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

פגיעות במתקני ספורט, שעשועים

ילדך נפגע תוך משחק במתקן שעשוע? בחצר המשחקים? בבריכה? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

פגיעות ברחוב - תאונה בשטח ציבורי

נפגעת עקב מפגע ברחוב? נגרם לך נזק? מאמרים, פסקי דין ופנייה אל עורכי דין באתר... 

חיה מועדת - נשיכת כלב

את מי תובעים במקרה של נשיכת כלב? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין העוסקים בתחום הנזיקין... 

זכויות נפגעי עבירה| קורבנות משפט פלילי ועבירות מין

חשוב מאוד כי נפגעי עבירה יכירו את החוק ויהיו מודעים לזכויותיהם. עמידה על זכויותיכם כנפגעי עבירה יכולה לסייע רבות בהתמודדות עם המשקעים .... 

תאונת דרכים את מי תובעים?

נפגעת בתאונת דרכים? נגרמו לך נזקי גוף? את מי תובעים לאחר תאונת דרכים? 

תאונות אופניים

נפגעתם בתאונת אופניים? שוקלים הגשת תביעה בגין תאונת אופניים? האם תאונת אופניים הינה תאונת דרכים? ממי ניתן לתבוע פיצויים? 

עצות להכנת תביעת פיצויים כולל טיפול רפואי, עורך דין

נפגעת? איך להיזהר מטעויות בדרך להכנת תביעת פיצויים מקצועית ... כנסו ותרוויחו! 

תאונות בחו"ל - איך לתבוע פיצויים

נפגעת בתאונה במדינה זרה? נגרמו לך נזקים? איך לתבוע פיצויים ועצות נוספות.... 

שאלות ותשובות - נזקי גוף

נפגעת בתאונה? שאלות נפוצות שנשאלו ע"י גולשים בתחום הנזיקין - תאונות, נזקי גוף ופיצויים.... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.