www.what2do.co.il

מי אחראי לשלם פיצויים בגין פציעה של תלמיד במהלך אימון ספורט?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

מי אחראי לשלם פיצויים בגין פציעה של תלמיד במהלך אימון ספורט?

כאשר התובע היה כבן 17 שנים, תלמיד תיכון, הוא השתתף באימוני ספורט במסגרת פרטית של התעמלות קרקע והתעמלות אקרובטית. במהלך אחד האימונים, התובע התבקש על ידי המדריכה לבצע תרגיל קפיצה מסוכן מעל ארגז. התובע אשר לא הוכשר לבצע את הקפיצה נחבל בראש ובחוליות הצוואר.

 

כעשר שנים מאוחר יותר, הוגשה תביעת פיצויים בגין נזקי גוף נגד מדריכת ספורט, אשר בזמנים הרלוונטיים לתביעה ניהלה עסק לאימון בני נוער והדרכתם, ונגד עיריית מודיעין, בתור המחזיקה והמפעילה של מרכז הספורט שבו פעל העסק. בית משפט השלום בתל אביב - יפו נדרש להכריע במחלוקת סביב עניין האחריות וגובה הנזק.

 

המדריכה הורתה לתובע לבצע תרגיל חדש בדרגת קושי גבוהה

 

לטענת התובע רשלנות הנתבעות באה לידי ביטוי, בכך שהוא ביצע על פי הוראת המדריכה קפיצת ידיים, המחייבת שמירה וליווי עד שיגיע בבטחה לעמידה על מזרני הנחיתה, אולם הליווי לא התקיים. בנוסף התבקש לבצע קפיצת ידיים עם סלטו לפנים ברמה מאד גבוהה, מבלי שניתנה לו כל הכנה מוקדמת של חלקי הקפיצה, והתרגיל בוצע ללא אחיזה של המדריכה או שמירה מצידה. ואף טען כי למדריכה לא היה ניסיון אישי בביצוע התרגיל והיא לא הוכשרה ללמדו.

 

התובע הוסיף כי הטיפול לאחר הפגיעה במתקן ספורט היה רשלני, מאחר שהוא לא פונה לבית חולים חרף הפגיעה בראש, ואף נשלח אל ביתו ללא כל השגחה. כאשר שב לביתו הוא הובהל על ידי הוריו למרכז חירום, שם אובחן כי הוא סובל מתת פריקה של חוליות הצוואר, ומשם פונה לבית חולים ועבר ניתוח לקיבוע החוליות השבורות.

 

כיום התובע עדיין סובל מקושי בתנועות הראש והגב, ומכאבים בגב העליון ובצוואר, ומומחה רפואי בתחום האורטופדי העריך כי כתוצאה מהתאונה נותרה נכות צמיתה בשיעור של 10% בגין הגבלה קלה של תנועות הצוואר.

 

התובע ביצע על דעת עצמו את התרגיל המסוכן

 

מנגד טענו הנתבעות כי המדריכה לא הורתה לתובע לבצע את הקפיצה המסוכנת, ובמרכז הספורט היה פיקוח מלא של מדריכים מקצועיים ומנוסים, ואביזרי הגנה, כמו מזרנים תקינים. לטענתן, יש לייחס אשם תורם מלא לתובע, אשר בחר להסתכן מרצון בביצוע קפיצה מסוכנת.

 

לאחר שמיעת טענות הצדדים, העדיף בית המשפט את גרסתו של התובע, וקבע כי המדריכה הורתה לו לבצע את הקפיצה המסוכנת, אשר הובילה לפציעתו. השופט ציין כי אין לצפות מקטין בן 17, אשר היה באותה עת תלמיד, לבצע לראשונה בחייו קפיצה קשה ומסוכנת באופן בטיחותי, לפיכך אין להטיל על התובע אשם תורם.

 

בית המשפט קבע כי יש להטיל את האחריות על מדריכת הספורט בשל היותה מנהלת עסק לאימוני קטינים בספורט, מאחר שהיא הפרה את חובתה לספק לתובע סביבה בטוחה ופיקוח מצד מדריכים מתאימים. לגבי העירייה קבע כי לא הוכח שנפל פגם באולם הספורט או במתקנים, לכן התביעה נגדה נדחתה. בסופו של דבר נקבע כי התובע זכאי לפיצויים מבעלת העסק בסך של 58,000 שקלים, בתוספת הוצאות משפט ושכר טרחת עורך דין בסכום כולל של 13,700 שקלים.

 

ת"א 343-05-10 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

תביעות תלמידים - תאונות ילדים

את מי תובעים במקרה של נזקי גוף לילד לאחר תאונה? האם ילדך מבוטח בפוליסת ביטוח? מאמרים , פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

פגיעות במתקני ספורט, שעשועים

ילדך נפגע תוך משחק במתקן שעשוע? בחצר המשחקים? בבריכה? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

פגיעות ברחוב - תאונה בשטח ציבורי

נפגעת עקב מפגע ברחוב? נגרם לך נזק? מאמרים, פסקי דין ופנייה אל עורכי דין באתר... 

חיה מועדת - נשיכת כלב

את מי תובעים במקרה של נשיכת כלב? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין העוסקים בתחום הנזיקין... 

זכויות נפגעי עבירה| קורבנות משפט פלילי ועבירות מין

חשוב מאוד כי נפגעי עבירה יכירו את החוק ויהיו מודעים לזכויותיהם. עמידה על זכויותיכם כנפגעי עבירה יכולה לסייע רבות בהתמודדות עם המשקעים .... 

תאונת דרכים את מי תובעים?

נפגעת בתאונת דרכים? נגרמו לך נזקי גוף? את מי תובעים לאחר תאונת דרכים? 

תאונות אופניים

נפגעתם בתאונת אופניים? שוקלים הגשת תביעה בגין תאונת אופניים? האם תאונת אופניים הינה תאונת דרכים? ממי ניתן לתבוע פיצויים? 

עצות להכנת תביעת פיצויים כולל טיפול רפואי, עורך דין

נפגעת? איך להיזהר מטעויות בדרך להכנת תביעת פיצויים מקצועית ... כנסו ותרוויחו! 

תאונות בחו"ל - איך לתבוע פיצויים

נפגעת בתאונה במדינה זרה? נגרמו לך נזקים? איך לתבוע פיצויים ועצות נוספות.... 

שאלות ותשובות - נזקי גוף

נפגעת בתאונה? שאלות נפוצות שנשאלו ע"י גולשים בתחום הנזיקין - תאונות, נזקי גוף ופיצויים.... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.