www.what2do.co.il

גמלת ילד נכה מביטוח לאומי: כיצד להגיש תביעה?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 4.0 מתוך 5

גמלת ילד נכה מביטוח לאומי: כיצד להגיש תביעה?

המוסד לביטוח לאומי משלם גמלה לילד נכה, עד הגיעו לגיל 18 שנים, בהתאם לליקויים השונים ומידת התלות שלו בזולת. לילדים הסובלים מליקויי שמיעה ותסמונת דאון הגמלה משולמת החל מיום הולדתם, ולילדים הסובלים מבעיות אחרות, כמו: הפרעת קשב וריכוז קשה, לקות על הרצף האוטיסטי, פיגור קל או לקות ראייה, הקצבה משולמת החל מגיל שלושה חודשים.

 

תנאי זכאות לקבלת גמלה מלבד הליקויים שמהם סובל הילד, הם שהוריו מבוטחים בביטוח לאומי ותושבי ישראל, הילד נמצא בארץ ואינו מוחזק במשפחה אומנת או במוסד, ואינו מקבל קצבת ניידות, פרט לילד שנקבעו לו 80% בניידות או שהוא זקוק לכיסא גלגלים ומשתמש בו.

 

כיצד יש להגיש את התביעה לגמלת ילד נכה?

 

ההורה שהילד נמצא עמו, או האפוטרופוס של הילד נדרש להגיש את התביעה לגמלה מביטוח לאומי. לשם כך יש למלא טופס תביעת גמלה לילד נכה, ולצרף תעודות רפואיות וסיכומי מחלה, אישור על לימודים מהגן או מבית הספר שהילד לומד בו, או אישור על טיפול התפתחותי. יש להגיש את הטפסים בדואר או באינטרנט אל סניף המוסד לביטוח לאומי הסמוך למקום מגוריו של הילד.

 

לאחר הגשת התביעה, יישלח בדואר זימון לוועדה רפואית, בהתאם לגיל הילד, שתקבע לגבי זכאותו לגמלה. לילדים עד גיל 3 הוועדה בוחנת את העיכוב ההתפתחותי וליקויים מיוחדים של ילד הזקוק להשגחה מתמדת. לילדים מגיל 3 עד 18 שנים, הוועדה בוחנת את התלות בעזרת אדם אחר בביצוע פעולות יומיומיות והצורך בהשגחה קבועה.

 

איך נקבע שיעור הגמלה?

 

הזכאות לגמלה נקבעת בהתאם לניקוד המצטבר שהעניק הרופא שבדק את הילד ובחן את תפקודו במסגרת הוועדה הרפואית ועל סמך המסמכים הרפואיים המצורפים להגשת התביעה. בתוך 45 ימים מיום שהתקבלה התביעה עם כל המסמכים הרלוונטיים, תישלח בדואר החלטת הוועדה למקום מגורי הילד.

 

נכון לשנת 2016, סכום הגמלה המלאה בשיעור של 100% הוא 2,189 שקלים. כאשר מקבלי הגמלה המרבית מקבלים תוספת בשיעור של 17% לגמלה בסך של 372 שקלים. ילדים מגיל 3 ומעלה התלויים לחלוטין בעזרת הזולת בביצוע פעולות יום יומיות, זכאים לתוספת לגמלה בסך 1,029 שקלים. משפחה שבה יש יותר מילד אחד הזכאי לגמלת ילד נכה, תהיה זכאית לגמלה בשיעור מוגדל עבור כל אחד מהילדים, כאשר התוספת עבור כל ילד היא בשיעור של 50% מהסכום המגיע.

 

ערר על החלטת ועדה רפואית לילד נכה

 

לאחר קבלת ההחלטה ניתן להגיש ערר בתוך 60 ימים מיום שהתקבל המכתב, במקרה שהגמלה לא אושרה, או אושרה גמלה חלקית או גמלה לתקופה זמנית, או כאשר לא אושר תשלום רטרואקטיבי עבור התקופה המרבית.

 

הערר מוגש לסניף ביטוח לאומי והוא צריך להיות מוגש בכתב ולהכיל פירוט של הנימוקים מדוע יש לשנות את החלטת הוועדה. על ההחלטה של ועדת העררים ניתן לערער בתוך 60 יום לבית הדין האזורי לעבודה, בנושא שאלות משפטיות הקשורות להחלטתה, כמו במקרה שהילד נמצא במוסד או אצל משפחה אומנת, או אינו שוהה בארץ. אם חלה החמרה במצב הבריאותי ניתן להגיש תביעה חוזרת כעבור חצי שנה.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

ביטוח לאומי - תביעות פיצויים נפגעי תאונות עבודה

ביטוח לאומי- תביעות פיצויים לנפגעי תאונות עבודה, מחלת מקצוע או מיקרוטראומה.  

ועדה רפואית - אחוזי נכות

מהי ועדה רפואית? מי היא קובעת? מאמרים, עצות משפטיות ופניה אל עורכי דין באתר 

ועדות רפואיות

איך להתכונן לועדה רפואית? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין העוסקים בתחום הפיצויים 

זכויות נכים בביטוח לאומי

במאמר זה ננסה לפרסם חלק מההטבות אשר ניתנו לנכי תאונת עבודה. כל ההטבות שסופקו לתובעים הנ"ל, ניתנו בכפוף למבחנים שנקבעו בחוק, בתקנות ובפסיקה הנ"ל. זאת, למרות התכחשות המוסד לביטוח לאומי לזכאויות נכי תאונות עבודה ואי פרסום זכויות אלה.  

תביעת ביטוח בגין נכות מתאונה ומחלוקת בנוגע לפרשנות חישוב הפיצוי

מהו ביטוח "נכות מתאונה"? האם חברת הביטוח יכולה "לשחק עם פרשנות הסעיף"? 

תאונות עבודה או נכות כללית מה עדיף?

עשרות פסקי דין, מאמרים, עצות בנושאי תאונת עבודה, נכות ופניה אל עורכי דין באתר 

פיצויים בעקות תאונה אשר איננה תאונת עבודה - מהם דמי תאונה?

עובד בישראל אשר נפגע בתאונה שאיננה תאונת עבודה (לדוגמא, תאונה במהלך משחק כדורגל ביום חופש) יכול להגיש למוסד לביטוח לאומי תביעה לקבלת "דמי תאונה"... 

את מי תובעים לאחר תאונת עבודה ?

נפגעת בעבודה? נגרמו לך נזקי גוף? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר  

מיקרוטראומה

מיקרוטראומה

מיקרוטרואמה ופיצויים...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

מחלות מקצוע

מהי מחלת מקצוע? כיצד היא מוגדרת בפסיקה? פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורכי דין באתר המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.