www.what2do.co.il

תלמיד ישיבה התעוור בעין אחד בעקבות קטטה, מי ישלם עבור הנזק?

דרגו את המאמר

תלמיד ישיבה התעוור בעין אחד בעקבות קטטה, מי ישלם עבור הנזק?

תלמיד כיתה י"א בישיבה תיכונית, איבד את ראייתו בעין אחת, בעקבות קטטה שהתרחשה במסגרת הלימודים.

 

כשמונה שנים לאחר האירוע הגיש התלמיד הבוגר תביעה בגין נזקי גוף לבית משפט השלום בתל אביב יפו, כנגד הנהלת בית הספר, העמותה של המוסד והתלמיד שפגע בו.

 

הנתבע זרק ספר כבד בפניו של התלמיד וגרם לעיוורון בעין אחת

 

האירוע שהתחיל מדגדוגים וצביטות על רקע הכנות למסיבת פורים בספריית בית הספר, הפך בהדרגה לאירוע אלים בין מספר תלמידים, שכלל בין היתר צעקות, גידופים וחבטות.

לאחר שהסערה הראשונית חלפה, עזב אחד התלמידים (הנתבע) את הספרייה בכעס ובדרכו החוצה הוא זרק במפתיע ספר בפניו של התובע, הספר פגע הישר בעינו והוביל לאבדון בראיה.

 

המורים לא התערבו בקטטה ולא עשו מאמץ בכדי למנוע את הנזק

 

לטענת התובע, הנזק שגרם הנתבע, היה חמור מאוד. למרות היותו בן 17 שנים בלבד, הוא היה יכול לצפות שהשלכת חפץ כבד בפניו של אדם יגרמו לפגיעה גופנית קשה, ומעשיו גרמו לו לעיוורון בעין אחת, לכן הוא צריך לשאת באחריות ולשלם עבור ההוצאות הרפואיות הרבות, והסבל והכאב שנגרמו.

 

עוד טען התובע, כי הנהלת בית הספר לא נקטה צעדים על מנת להפריד בין התלמידים המתקוטטים, כפי שמתבקש מאנשי חינוך. התובע סיפר כי באותה שעה דלתו של המנהל, שחדרו ממוקם סמוך לספרייה, היתה פתוחה לרווחה, אך הוא לא טרח לבדוק מה מצבם של התלמידים, למרות הצעקות שעלו מהספרייה, וכן מחנך הכיתה הסתובב בין קבוצות התלמידים, אך לא הבחין במהומה.

 

ילדים בני 17 לא צריכים השגחה צמודה ונדרשים לקחת אחריות על מעשיהם

 

מנגד טען הנתבע כי לתובע יש חלק בלתי נפרד באירוע האלים, והוא צריך לשאת באחריות, מכיוון שהוא זה שפתח בקטטה. הנתבע הוסיף כי בעת האירוע הוא היה תלמיד בבית ספר, המבוטח על ידי בית הספר, לכן המוסד צריך לשאת בהוצאה הכספית.

 

הנהלת בית הספר טענה בניגוד לדבריו של הנתבע, כי מדובר בילדים בוגרים, שאינם צריכים השגחה צמודה וצריכים לקחת אחריות על המעשים שלהם, ואף מחנך הכתה הוסיף ותיאר את המעורבים באירוע, כתלמידים רציניים ולא כבעלי רקע אלים.

 

לתובע נותרה נכות בשיעור של 30% וקיים הסיכוי שהוא יתעוור לחלוטין

 

עוד טענו הנתבעים כי אמנם התובע איבד את ראייתו בעין הפגועה, אך עם זאת הוא לא איבד את העין עצמה. התובע מסוגל לקרוא, הוא הוציא רישיון נהיגה ולומד אדריכלות באוניברסיטה, לכן הפגיעה אינה משמעותית.
עם זאת מטעם התובע הוגשה חוות דעת רפואית שקבעה כי התובע סובל מנכות בשיעור 30% בשל אבדן בחדות הראייה. הוא לא התגייס לצה"ל בעקבות הפציעה וייתכן כי אלמלא נפצע כל הצעדים בחייו היו נראים אחרת. עוד ציין המומחה, כי עיוורון בעין אחת מגביר את הסיכוי לעיוורון מוחלט, במידה ועינו השנייה תיפגע.

 

בית המשפט קיבל את התביעה כנגד שלושת הנתבעים, וקבע כי הם אחראים על הנזק שנגרם לתובע, על כן הם ישלמו לו יחד ולחוד סכום כולל בסך 1,218,755 שקלים ועוד 250,000 שקלים עבור שכר טרחת עורך דין.  

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

תביעות תלמידים - תאונות ילדים

את מי תובעים במקרה של נזקי גוף לילד לאחר תאונה? האם ילדך מבוטח בפוליסת ביטוח? מאמרים , פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

פגיעות במתקני ספורט, שעשועים

ילדך נפגע תוך משחק במתקן שעשוע? בחצר המשחקים? בבריכה? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

פגיעות ברחוב - תאונה בשטח ציבורי

נפגעת עקב מפגע ברחוב? נגרם לך נזק? מאמרים, פסקי דין ופנייה אל עורכי דין באתר... 

חיה מועדת - נשיכת כלב

את מי תובעים במקרה של נשיכת כלב? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין העוסקים בתחום הנזיקין... 

זכויות נפגעי עבירה| קורבנות משפט פלילי ועבירות מין

חשוב מאוד כי נפגעי עבירה יכירו את החוק ויהיו מודעים לזכויותיהם. עמידה על זכויותיכם כנפגעי עבירה יכולה לסייע רבות בהתמודדות עם המשקעים .... 

תאונת דרכים את מי תובעים?

נפגעת בתאונת דרכים? נגרמו לך נזקי גוף? את מי תובעים לאחר תאונת דרכים? 

תאונות אופניים

נפגעתם בתאונת אופניים? שוקלים הגשת תביעה בגין תאונת אופניים? האם תאונת אופניים הינה תאונת דרכים? ממי ניתן לתבוע פיצויים? 

עצות להכנת תביעת פיצויים כולל טיפול רפואי, עורך דין

נפגעת? איך להיזהר מטעויות בדרך להכנת תביעת פיצויים מקצועית ... כנסו ותרוויחו! 

תאונות בחו"ל - איך לתבוע פיצויים

נפגעת בתאונה במדינה זרה? נגרמו לך נזקים? איך לתבוע פיצויים ועצות נוספות.... 

שאלות ותשובות - נזקי גוף

נפגעת בתאונה? שאלות נפוצות שנשאלו ע"י גולשים בתחום הנזיקין - תאונות, נזקי גוף ופיצויים.... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.