www.what2do.co.il

תלמידים בג`נין נפגעו בגין התפוצצות רימון, האם רשלנות המדינה?

דרגו את המאמר

תלמידים בג`נין נפגעו בגין התפוצצות רימון, האם רשלנות המדינה?

תלמידים נפצעו מרימון צה"לי אשר נמצא על ידי אחד מהם במחנה צבאי נטוש, האם אחריות המדינה?


הבסיס הצה"לי "ש-אנור", אותו הכירו היטב בעיקר לוחמי חטיבת הצנחנים, ננטש במסגרת תוכנית ההתנתקות מרצועת עזה בשנת 2006. במסגרת תביעה אשר הוגשה על ידי ילדים פלשתינאים, תושבי מחנה הפליטים ג'נין, אשר הסתובבו במחנה הנטוש, נטען כי רימון אשר נמצא במקום גרם לפיצוץ בכיתה בבית ספר תיכון בג'נין, ולפציעתם של עשרות תלמידים.


על פי כתב התביעה, אחד הילדים הביא את הרימון לכיתה והחפץ התפוצץ תוך שהוא גורם לנזקי גוף קשים לנוכחים. האם קיימת למדינה אחריות כלפי תלמידים אלה והאם עליה לפצותם? סוגיה זו הונחה לפתחו של בית המשפט השלום בטבריה..
 

      קראו עוד בתחום:

 

התובעים, אשר היו בתקופה נשוא התובענה תלמידים בכיתה י' בבית הספר בג'נין, טענו כי באחד הימים הגיע תלמיד לכיתה כאשר בתיקו הרימון הקטלני. התלמידים התקבצו סביב התלמיד אשר מצא את הרימון, ולפתע התפוצץ החפץ וגרם להם חבלות של ממש. בעקבות הטענה כי מדובר ברימון צה"לי, טענו התובעים כי הם זכאים לפיצויים. לשיטתם, המדינה התרשלה כלפיהם בהשארת ציוד לחימה במחנה הנטוש. כמו כן, התובעים טענו כי על המדינה הנטל להוכיח כי לא מדובר ברימון צה"לי.
 

לא הוכח שמדובר ברימון צה"לי


בכתב ההגנה נטען כי לא מדובר ברימון צה"לי ולמדינה או לכוחות הביטחון לא הייתה כל שליטה על החפץ. אי לכך, קבעה המדינה, יש להותיר את נטל ההוכחה על התובעים. לטענת המדינה, התובעים, במשחקם עם הרימון, הסתכנו מרצון ומלוא האחריות נופלת עליהם. קל וחומר כאשר המחנה מגודר ומתוחם, ושלטים המזהירים מפני כניסה אליו נמצאים בכל מקום.


בית המשפט קבע כי התובעים לא הוכיחו שמדובר ברימון אשר היה שייך לצה"ל ו\או למדינה. כמו כן, בפסק הדין נכתב כי לא הוכח היכן נמצא הרימון ואין זה מן הנמנע שהרימון לא נמצא במחנה הצבאי כפי שנטען. זאת ועוד, נקבע כי גם אם לצה"ל הייתה שליטה באזור המדובר, הרי שמדובר באזור מלחמה בו רבים מהתושבים החזיקו נשק ונאבקו במאבק מזוין נגד כוחות הביטחון הישראלים.

 

במסגרת לחימה זו היו באמתחתם של המחבלים בג'נין אמצעי חבלה שונים כגון מטענים, רימונים, רובים וכדומה. לא ניתן לקבוע בוודאות כי הרימון המדובר הינו רימון אשר שייך לצה"ל, ולא חפץ מסוכן אחר שהיה שייך לכנופיות המחבלים במקום. זאת ועוד, בית המשפט קבע כי יש לקבל את טענות המדינה לכך שהרימון אשר התפוצץ לא נמצא כלל בשימוש הצבא. השופטת הבינה לליבם של התובעים אך קבעה כי דין התביעה להידחות.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

תביעות תלמידים - תאונות ילדים

את מי תובעים במקרה של נזקי גוף לילד לאחר תאונה? האם ילדך מבוטח בפוליסת ביטוח? מאמרים , פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

פגיעות במתקני ספורט, שעשועים

ילדך נפגע תוך משחק במתקן שעשוע? בחצר המשחקים? בבריכה? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

פגיעות ברחוב - תאונה בשטח ציבורי

נפגעת עקב מפגע ברחוב? נגרם לך נזק? מאמרים, פסקי דין ופנייה אל עורכי דין באתר... 

חיה מועדת - נשיכת כלב

את מי תובעים במקרה של נשיכת כלב? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין העוסקים בתחום הנזיקין... 

זכויות נפגעי עבירה| קורבנות משפט פלילי ועבירות מין

חשוב מאוד כי נפגעי עבירה יכירו את החוק ויהיו מודעים לזכויותיהם. עמידה על זכויותיכם כנפגעי עבירה יכולה לסייע רבות בהתמודדות עם המשקעים .... 

תאונת דרכים את מי תובעים?

נפגעת בתאונת דרכים? נגרמו לך נזקי גוף? את מי תובעים לאחר תאונת דרכים? 

תאונות אופניים

נפגעתם בתאונת אופניים? שוקלים הגשת תביעה בגין תאונת אופניים? האם תאונת אופניים הינה תאונת דרכים? ממי ניתן לתבוע פיצויים? 

עצות להכנת תביעת פיצויים כולל טיפול רפואי, עורך דין

נפגעת? איך להיזהר מטעויות בדרך להכנת תביעת פיצויים מקצועית ... כנסו ותרוויחו! 

תאונות בחו"ל - איך לתבוע פיצויים

נפגעת בתאונה במדינה זרה? נגרמו לך נזקים? איך לתבוע פיצויים ועצות נוספות.... 

שאלות ותשובות - נזקי גוף

נפגעת בתאונה? שאלות נפוצות שנשאלו ע"י גולשים בתחום הנזיקין - תאונות, נזקי גוף ופיצויים.... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.