www.what2do.co.il

קצבת תלויים, מהי?

דרגו את המאמר

קצבת תלויים, מהי?

בני משפחתו של מבוטח בביטוח נפגעי עבודה, אשר נפטר כתוצאה מתאונת עבודה, זכאים בתנאים מסוימים לקצבת תלויים מהמוסד לביטוח לאומי. על פי החוק, הזכאים לקצבה זו הינם אלמן או אלמנתו של המבוטח/ת, או אחים, סבים, או הורים (בתנאים ספציפיים וכאשר המנוח היה מפרנסם). על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, היום, 4,575 מבוטחים בישראל מקבלים קצבת תלויים.


תביעה לתשלום קצבת תלויים מוגשת בכתב על גבי טופס תביעה לתשלום גמלה לתלויים בנפגע עבודה. את התביעה יש להגיש במועד המוקדם ביותר ולכל המאוחר עד 12 חודשים ממועד הפטירה. התובע נדרש להגיש את התביעה לסניף הביטוח הלאומי הקרוב למקום מגוריו. לתביעה זו יש לצרף שורה של מסמכים אשר מעידים על זכאותו של התובע לקצבה. כגון:

 

 1. אישור מהמעסיק או מהמעסיקים לגבי תקופת העבודה של המנוח כשכיר, וכן אישור על שכרו של האחרון בשלושת החודשים שקדמו לפגיעתו. ניתן לצרף גם תלושי שכר במידה ואין חתימה של המעסיק על גבי טופס התביעה.
 2. אישור על הכנסות כאשר מדובר באלמן שאין עמו ילד והוא מסוגל לכלכל את עצמו.
 3. תעודה רפואית בנוגע למצבו הבריאותי של האלמן/אלמנה אשר איננו מסוגל לכלכל את עצמו, ואשר טרם מלאו לו 50 ואין עמו ילדים. במידה ומדובר באלמן אשר מלאו לו 50, אין עימו ילדים והוא איננו מסוגל לכלכל את עצמו (במידה והכנסתו עולה על הסכום הקבוע לשם כך), יש לצרף תעודה רפואית על מצבו בריאותי.
 4. תעודה רפואית בנוגע לאלמנה בהריון וכן אישור על גיל ההריון.
 5. אישור בית ספר לגבי לימודים בגילאי 18-20 או אישור אחד מהמוסדות הבאים לגבי שירות לאומי של בת בגילאי 18-20 (עיריית ירושלים, אמונה, שלהב"ת, האגודה להתנדבות בעם או עמותת שלומית).
 6. אישור מטעם השלישות הראשית של צה"ל בנוגע לשירות סדיר של ילד עד גיל 24, בנוסף לתאריך גיוס ותאריך שחרור.
 7. אישור השלישות הראשית של צה"ל בנוגע לקורס קדם צבאי או שירות ללא תשלום לאחר החיול. 
 8. אישור על דחיית השירות הצבאי בגין התנדבות או בעקבות לימוד בעתודה אקדמאית. 
 9. תעודה רפואית בעניין מצבם הבריאותי של קרובי משפחה אשר פרנסתם הייתה על הנפטר (הורים, סבים, אחים), וזאת כאשר מתבקשת קצבה עבורם בגין חוסר יכולתם לפרנס את עצמם. בנוסף, יש להוסיף הצהרה על הכנסותיהם כהוכחה לכך.
 10. המחאה מבוטלת או אישור מהבנק אשר מאשרים כי התובע הינו בעל החשבון בו מבוקש לקבל את הקצבה.


כפל גמלאות, האמנם?

 

חוק הביטוח הלאומי קובע כי מקבל קצבת תלויים איננה רשאי לקבל את הקצבה הנ"ל במקביל לקצבה אחרת מהמוסד לביטוח לאומי, וזאת חוץ מקצבת ילדים. ילד אשר התייתם משני הוריו בגין תאונות עבודה, יהיה זכאי לקצבת תלויים עבור כל אחד מההורים.

 

במידה ומקבל קצבת התלויים זכאי בעקבות אותו מאורע לקבל גם קצבת שאירים, הוא צריך לבחור בין שתי הקצבאות. במקרים כגון דא, קצבת התלויים לא תהיה נמוכה משיעור קצבת השאירים. במידה והקצבה השנייה הינה קצבת זקנה או קצבת נכות כללית, יהיה על מקבל הקצבה לבחור באחת מן השתיים.- אדם אשר מקבל קצבת תלויים, ואשר הפך בחלוף השנים גם לזכאי לקצבת זקנה (לאחר השלמת תקופת אכשרה לפי ביטוח זקנה), יהיה זכאי למחצית מקצבת התלויים המגיעה לו וזאת כל אימת שמחצית זו לא תעלה על מחצית מקצבת השאירים לפי חוק.

 

במידה והוא בוחר בקצבת תלויים, קצבת התלויים לא תפחת משיעור הקצבה הכוללת אם הוא היה בוחר בדרך הראשונה. החל מ-1995, נקבע כי זכאי לקצבת תלויים אשר הפך לזכאי לקצבת זקנה, וזכאי לקצבת זקנה אשר הפך לזכאי לקצבת תלויים, יוכל לקבל את הקצבה הגבוהה מבין האפשרויות הבאות:

 

 • קצבת זקנה מלאה בתוספת מחצית קצבת התלויים.
 • קצבת תלויים מלאה בתוספת מחצית קצבת הזקנה.
 • קצבת זקנה מלאה בתוספת מחצית קצבת שאירים (כאשר קיימת זכות לכך).
   
לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

ביטוח לאומי - תביעות פיצויים נפגעי תאונות עבודה

ביטוח לאומי- תביעות פיצויים לנפגעי תאונות עבודה, מחלת מקצוע או מיקרוטראומה.  

ועדה רפואית - אחוזי נכות

מהי ועדה רפואית? מי היא קובעת? מאמרים, עצות משפטיות ופניה אל עורכי דין באתר 

ועדות רפואיות

איך להתכונן לועדה רפואית? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין העוסקים בתחום הפיצויים 

זכויות נכים בביטוח לאומי

במאמר זה ננסה לפרסם חלק מההטבות אשר ניתנו לנכי תאונת עבודה. כל ההטבות שסופקו לתובעים הנ"ל, ניתנו בכפוף למבחנים שנקבעו בחוק, בתקנות ובפסיקה הנ"ל. זאת, למרות התכחשות המוסד לביטוח לאומי לזכאויות נכי תאונות עבודה ואי פרסום זכויות אלה.  

תביעת ביטוח בגין נכות מתאונה ומחלוקת בנוגע לפרשנות חישוב הפיצוי

מהו ביטוח "נכות מתאונה"? האם חברת הביטוח יכולה "לשחק עם פרשנות הסעיף"? 

תאונות עבודה או נכות כללית מה עדיף?

עשרות פסקי דין, מאמרים, עצות בנושאי תאונת עבודה, נכות ופניה אל עורכי דין באתר 

פיצויים בעקות תאונה אשר איננה תאונת עבודה - מהם דמי תאונה?

עובד בישראל אשר נפגע בתאונה שאיננה תאונת עבודה (לדוגמא, תאונה במהלך משחק כדורגל ביום חופש) יכול להגיש למוסד לביטוח לאומי תביעה לקבלת "דמי תאונה"... 

את מי תובעים לאחר תאונת עבודה ?

נפגעת בעבודה? נגרמו לך נזקי גוף? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר  

מיקרוטראומה

מיקרוטראומה

מיקרוטרואמה ופיצויים...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

מחלות מקצוע

מהי מחלת מקצוע? כיצד היא מוגדרת בפסיקה? פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורכי דין באתר המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.