www.what2do.co.il

פריצת דיסק בעקבות מאמץ מיוחד בעבודה, האם תאונת עבודה?

דרגו את המאמר

פריצת דיסק בעקבות מאמץ מיוחד בעבודה, האם תאונת עבודה?

קבלן עבודות חשמל ביצע עבודה במאמץ מיווחד – פגיעה בגב ותאונת עבודה

 

התובע, קבלן עבודות חשמל, עסק במשלח ידו ובעת שעלה על סולם, מתח את גופו באופן אשר גרם לו לפגיעה בעמוד השדרה. המוסד לביטוח לאומי דחה את תביעתו של העובד להכיר באירוע כתאונת עבודה על פי הגדרתה בחוק. לטענת המל"ל, לא הוכח שהאירוע הנטען בעבודתו של התובע גרם לנזק פיזיולוגי. כמו כן, הביטוח הלאומי התייחס בהחלטתו לכך שאישור אי הכושר אשר ניתן לתובע היה בגין דלקת באזור פרק ירך ימין.

 

לאחר דחיית תביעתו על ידי פקיד התביעות במוסד לביטוח לאומי, פנה התובע והגיש תביעה לבית הדין לעבודה. התובע טען כי אכן בתחילה הייתה סברה כי בדלקת באזור פרק ירך ימין עסקינן, אך מאוחר יותר עבר התובע סריקת CT ונמצא כי מקור הבעיה האמיתי הינו פריצת דיסקים בעמוד השדרה.

 

      קראו עוד בתחום:

 

עם השנים התקדם התובע ועסקו גדל באופן כזה שהוא מעסיק עובדים על מנת לבצע את העבודות אותן הוא נוטל על עצמו. האירוע הנטען אירע כאשר התובע ביצע עבודות חשמל במבנה של פיקוד העורף בהר כנען, בבניין משטרת צפת. המבנה הישן והרעוע, כמו גם רשת החשמל הנושנה, הצריכו מאמץ מיוחד.

 

העבודה נעשתה בלחץ זמנים והתובע העסיק במסגרתה מספר קבלני משנה. על מנת לזרז את העובדים, עזר התובע גם הוא בעבודות (דבר אשר לא עשה מזה תקופה ארוכה). התובע פנה לסייע לעובדים בהשחלת כבל נחושת כבד אשר מאמץ השחלת הכבל היה פעולה שהתובע לא ביצע בשנים האחרונות.

 

השחלת הכבל הייתה על ידי שימוש בסולם, כאשר התובע נאלץ למתוח את גופו מפעם לפעם. בתום יום העבודה החל התובע לחוש בכאבי גב עזים. הכאבים נמשכו גם למחרת היום והתובע הבין כי נתפס לו משהו. לפיכך, פנה התובע לטיפול רפואי אך הבירור הרפואי בעניינו התעכב (וזאת בשל תקלה במערכת הרנטגן). התובע הבין כי ממצאי מיפוי העצמות לא הצליחו לאבחן את מצוקתו, ועל כן הופנה הוא לבדיקת CT. בדיקה זו גילתה בלטים של הדיסקים בין מספר חוליות בגב.

 

האם אירע אירוע תאונתי?

 

הביטוח הלאומי טען כי לא אירע במקרה דנן כל אירוע תאונתי לצורך הכרה בתובע כנפגע עבודה. עם זאת, הלכה פסוקה היא כי בעניין פגיעות גב, אין צורך בקביעה של אירוע חריג. די בכך שהעובד יוכיח כי אירע במהלך העבודה דבר מה אשר אליו ניתן לקשור, אף לכאורה, את כאבי הגב. במקרים בהם הצדדים חלוקים בדבר אירוע מסוג זה בעבודה, על בית הדין לעבודה למנות מומחה רפואי לשם הכרעת המחלוקת.

 

יודגש כי אפקט התאונה במקרים כגון דא איננה חייבת למצוא ביטוי באירוע חיצוני לגוף. ניתן לקבוע כי גם מאמץ או תנועה בעבודה, גורמים למשהו פנימי בגופו של המבוטח. במקרה דנן, בית הדין לעבודה קבע כי גם מבלי למנות מומחה רפואי ניתן לקבוע כי לתובע אירע אירוע תאוניתי. "העבודה של התובע במועד התאונה הייתה פעולה חריגה ביחס למאמצים הרגילים אשר הוא מבצע מדי יום", נכתב בפסק הדין.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

מהי תאונת עבודה?

מהי תאונת עבודה וכיצד ניתן לתבוע פיצויים...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר 

את מי תובעים לאחר תאונת עבודה ?

נפגעת בעבודה? נגרמו לך נזקי גוף? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר  

עצות לנפגעי תאונות עבודה

עצות לנפגעים לאחר תאונת עבודה...מאמרים, פסקי דין ומידע משפטי נוסף. 

תאונות עבודה נוספות

נפגעתי במהלך השתלמות...האם תאונת עבודה? דוגמאות נוספות, מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר 

תביעת ביטוח בגין נכות מתאונה ומחלוקת בנוגע לפרשנות חישוב הפיצוי

מהו ביטוח "נכות מתאונה"? האם חברת הביטוח יכולה "לשחק עם פרשנות הסעיף"? 

מחלות מקצוע

מהי מחלת מקצוע? כיצד היא מוגדרת בפסיקה? פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורכי דין באתר 

מיקרוטראומה

מיקרוטראומה

מיקרוטרואמה ופיצויים...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

תאונות עבודה או נכות כללית מה עדיף?

עשרות פסקי דין, מאמרים, עצות בנושאי תאונת עבודה, נכות ופניה אל עורכי דין באתר 

ועדה רפואית - אחוזי נכות

מהי ועדה רפואית? מי היא קובעת? מאמרים, עצות משפטיות ופניה אל עורכי דין באתר 

ועדות רפואיות

איך להתכונן לועדה רפואית? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין העוסקים בתחום הפיצויים המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.