www.what2do.co.il

פריצת דיסק כפגיעה בעבודה

דרגו את המאמר

פריצת דיסק כפגיעה בעבודה

פריצת דיסק כתאונת עבודה - עבודה חקלאית 


התובעת הינה עובדת בחקלאות. בשעת עבודתה בשדה תות, אשר העבודות בו מתבצעות בתנוחה כפופה, חשה התובעת בכאבי גב עזים, עד כדי חוסר יכול ליישר את גבה. התובעת פונתה משדה התות לקבלת טיפול רפואי. בצילום CT שנעשה יומיים לאחר מכן, התברר כי התובעת לקתה בפריצת דיסק. האם פציעה זו נחשבת כתאונת עבודה?


לאור הכאבים שתקפו את התובעת בשעת עבודתה, היא פנתה יומיים לאחר קרות האירוע למחלקה האורתופדית בבית החולים מאיר. שם נקבע, באמצעות צילום CT שנערך לה, כי התובעת אכן סובלת מפריצת דיסק, ומוגבלת ביכולתה להניע את גבה, ובעיקר בתנועות הכוללת את יישור וכיפוף הגב. התובעת שוחררה לביתה עם הנחיות להמשך טיפול אורתופדי, לביצוע פיזיותרפיה, ולשימוש במשככי כאבים עקב רגישות וכאבים בגב.

 

מוסכם על הצדדים כי מדובר באירוע תאונתי של פריצת דיסק, אשר לא קדמו לו תלונות מאת התובעת על כאבי גב. עוד מוסכם כי האירוע התרחש בעת עבודתה של התובעת, בהיותה כפופה, כמתחייב מתנאי עבודתה. סלע המחלוקת בין הצדדים איננו לגבי עובדות המקרה, אלא בנוגע לנסיבות שהובילו לפריצת הדיסק, ולקשר שבין פציעה זו לבין עבודתה של התובעת בחקלאות.

 

האם פריצת דיסק הינה אירוע שכיח בגילה של התובעת?


מצד ההגנה הובאה עדותו של מומחה רפואי, אשר תלה את הסיבה העיקרית לפריצת הדיסק בגילה של התובעת. מומחה זה העיד כי גילה של התובעת, 47, הינו גיל שבו פריצת דיסק מהווה אירוע שכיח, יותר מאשר בגילאים צעירים או מבוגרים יותר. לדבריו, השכיחות של אירועי פריצת דיסק בגיל זה אינה תלויה בהיותו של הנפגע מועסק בעבודה זו או אחרת, ועל כן ניתן לייחס, בסבירות גבוהה, את האירוע התאונתי לגילה של התובעת, ולא לאופי עבודתה.


עוד העיד אותו מומחה כי במחקרים רפואיים לא נמצא קשר סיבתי בין עבודה חקלאית ובין אירועי פריצת דיסק, ושכיחותם של אירועי פריצת דיסק איננה גבוהה יותר בקרב העוסקים בחקלאות משיעורה בכל מגזר אחר. בנוסף, צוין כי פריצת דיסק איננה נחשבת למחלת מקצוע.

 

עם זאת, כשם שעבודה משרדית עלולה להוביל לפריצת דיסק, גם עבודה חקלאית עלולה לגרום לכך, ולא ניתן לשלול סיבה זו לחלוטין. אך לדברי המומחה, אף אם קיים קשר כלשהו בין עבודתה של התובעת בחקלאות לבין פריצת הדיסק, סביר להניח כי קשר זה איננו מהווה סיבה בלעדית או אף סיבה מרכזית לאירוע פריצת הדיסק.

 

האם הוכח הקשר הסיבתי?


בשל היותה של התובעת עצמאית, נטל ההוכחה כי אכן קיים קשר סיבתי בין העבודה בחקלאות לבין האירוע התאונתי מונח על כתפיה. בעניין זה בית המשפט קבע כי סמיכות הזמנים שבין עבודתה של התובעת בתנוחת כיפוף לבין קרות האירוע התאונתי ופנייתה לבית החולים מהווה ראיה לקיומו של קשר בין אופי עבודתה לבין אירוע פריצת הדיסק.

 

מכיוון שהתובעת הצליחה לבסס קשר זה, על הנתבע מונח הנטל להוכיח כי אופי עבודתה של התובעת מהווה חלק בלתי משמעותי במכלול הנסיבות שהובילו לאירוע התאונתי. מקובל בפסיקה כי הוכחה זו מבוצעת באמצעות נתונים קליניים, הנשענים על מסמכיו הרפואיים של התובע.

 

במקרה זה, לנתבע לא היו נתונים קונקרטיים באשר למצבה הבריאותי הכולל של התובעת, וכל אשר היה בידו אלו סטטיסטיקות המרמזות כי לא קיים קשר בין העיסוק בחקלאות לבין אירוע פריצת דיסק. סטטיסטיקות אלה היו כלליות ותיאורטיות, לא נוגעות לנפגעת הספציפית, ואין בכוחן להוכיח דבר באופן מוחלט.

 

מכיוון שהנתבע לא הצליח להוכיח כי אכן האירוע נבע מגורמים שאינם קשורים באופי העבודה החקלאית, נקבע כי הוא לא עמד בנטל ההוכחה אשר היה מוטל עליו. אי לכך, בכל הנוגע לקשר המתקיים בין עבודה חקלאית המתבצעת בכיפוף לבין פריצת הדיסק בה לקתה, התקבלה תביעתה של האחרונה והאירוע הוכר כתאונת עבודה.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

מהי תאונת עבודה?

מהי תאונת עבודה וכיצד ניתן לתבוע פיצויים...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר 

את מי תובעים לאחר תאונת עבודה ?

נפגעת בעבודה? נגרמו לך נזקי גוף? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר  

עצות לנפגעי תאונות עבודה

עצות לנפגעים לאחר תאונת עבודה...מאמרים, פסקי דין ומידע משפטי נוסף. 

תאונות עבודה נוספות

נפגעתי במהלך השתלמות...האם תאונת עבודה? דוגמאות נוספות, מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר 

תביעת ביטוח בגין נכות מתאונה ומחלוקת בנוגע לפרשנות חישוב הפיצוי

מהו ביטוח "נכות מתאונה"? האם חברת הביטוח יכולה "לשחק עם פרשנות הסעיף"? 

מחלות מקצוע

מהי מחלת מקצוע? כיצד היא מוגדרת בפסיקה? פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורכי דין באתר 

מיקרוטראומה

מיקרוטראומה

מיקרוטרואמה ופיצויים...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

תאונות עבודה או נכות כללית מה עדיף?

עשרות פסקי דין, מאמרים, עצות בנושאי תאונת עבודה, נכות ופניה אל עורכי דין באתר 

ועדה רפואית - אחוזי נכות

מהי ועדה רפואית? מי היא קובעת? מאמרים, עצות משפטיות ופניה אל עורכי דין באתר 

ועדות רפואיות

איך להתכונן לועדה רפואית? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין העוסקים בתחום הפיצויים המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.