www.what2do.co.il

צליפת שוט, פגיעות ראש, זעזוע מוח, פגיעה נפשית

דרגו את המאמר


פגיעות לאחר תאונות דרכים


צליפת שוט - Whiplash Injury

צליפת שוט או "Whiplash" הינה כינוי לסוג של חבלה הנגרמת בתאונת דרכים לחוליות הצוואר.

לרוב נגרמת החבלה כתוצאה מתאונה שבה מופעלים כוחות של האצה והאטה פתאומיים הגורמים למתיחה (כאשר מקרה טיפוסי הוא של אדם היושב במושב הנהג, נזרק קדימה בעת התאונה, ונבלם על ידי חגורת הבטיחות ). השפעת כוחות אלו עשויה לגרום לחבלת צואר בדרגות חומרה שונות מחבלה קלה וללא סימנים מיוחדים מעבר לכאב, ועד לפגיעה נוירולוגית משמעותית. 

סיפטומים "צליפת השוט" 

כאבי צוואר, הגבלה בתנועות הצואר, כאבי ראש וכאבים בכתפיים, מתח שרירים, הגבלה של תנועות צוואר, בעיות שיווי משקל,  בחילות, טינטון - צפצופים באוזניים, הפרעות ראיה וטשטוש, הרגשת נימול,    ובעיות נוירולוגיות שונות. תופעות כגון טיניטוס וסחרחורת עשויות להחמיר את המצב. יצויין כי "צליפת שוט" אינה מונח רפואי או משפטי לכשעצמה, אלא כינוי המתאר סוגים שונים ומגוונים של פגיעות ותסמינים.

פגיעת צליפת שוט יכול ולא תתבטא יום יום אבל מידי פעם יופיעו כאבים, הגבלות תנועה זמניות, אף אם אין נכות צמיתה ואף אם אין לכך ביטוי רנטגני או הדמייתי. אדם שסבל מצליפת שוט, יכול ומידי פעם ייזכר בפגיעתו על ידי כאב בתנועה מסויימת ובזמן לא ידוע מראש.

מומלץ: נפגע אשר לא טופל ע"י צוות רפואי של מגן דויד אדום לפנות אל חדר המיון הקרוב למקום התאונה וזאת אף בכוחות עצמו וקרוב ככל האפשר לקרות מקרה התאונה.

חשוב לציין כי הבדיקות והטיפולים בחדר המיון ישולמו ע"י חברת הביטוח וזאת לאחר מסירת אישור המשטרה
כאמור בס’ 1 לבית החולים. עליך או אדם מטעמך להודיע בהזדמנות ראשונה כי הגעת למיון לאחר תאונת דרכים.

חשוב לציין כי הפניה לחדר מיון לאחר התאונה חשובה לשם איתור פגיעות וחבלות, זאת גם אם נראה שלא נגרם כל נזק ברור ובולט לעין. במהלך הטיפול הרפואי יש להקפיד ולהעלות בפני הרופאים את כל הכאבים והמגבלות מהם את/ה סובל גם אם אלה נראים ככאבים קלים ולא משמעותיים וכי לדעתך הכאב " יעבור מחר ".פגיעות ראש / זעזוע מוח

חבלת ראש עלולה להיגרם עקב תאונת דרכים, תאונה בעבודה, ברחוב, במהלך טיול, נפילה, פעילות סופרטיבית כגון: צניחה, שייט, סנפלינג, טיפוס הרים, רכיבה על אופניים וכו'.

אבחון דרגת חבלת הראש נעשית ע"י רופאים ע"פ סולם גלזגו לדרגות ההכרה.  הבדיקה מגדירה את רמת הפגיעה ( קלה, קשה, בינונית ) לפי תגובת העינים, תגובות להוראות מילוליות כגון שאלות שהנפגע נשאל ותגובות בתנועה. 

סיפטומים: כאבי ראש, סחרחורות, הפרעות ברכוז ובזכרון, התעוררויות ליליות, עצבנות יתר וסף תסכול נמוך, בחילות, הקאות, פירכוסים, טשטוש בראיה, דימום, חבלות ועוד'.

תופעות של חוסר ריכוז וקשב ובעיות רבות נוספות אכן יכולות לבוא בעקבות חבלה וזעזוע מוח. תופעות שלאחר זעזוע מוח יכולות להמשך פרק זמן של שבועות או חודשים ולעיתים להעלם בהדרגה עד להחלמה מלאה.

במקרים חמורים: פגיעה אקסונלית מפושטת, בצקת מוחית, דימום אפידורלי, דימום סובדורלי חמור, קונטוזיה - דימום ברקמת המוח, קרניוסינוסטוזיס ועוד'. 

מחלת הנפילה - אפילפסיה: המונח אפילפסיה אינו מתאים לאירוע בודד, אלא למחלה כרונית המתבטאת בהתקפים חוזרים ונשנים. התקף אפילפטי (Seizure) - הוא אירוע בודד של שינוי בתיפקוד-המוחי הקשור, כאמור,להתפרקויות חשמליות במוח.

במקרים רבים הוכח כי קיים קשר סיבתי בין פגיעת ראש בתאונה והתפרצות מחלת האפליפסיה אצל הנפגע.


פגיעות נפשיות / PTSD פוסט טראומה

הפרעת דחק פוסט-טראומטית (באנגלית: Post-Traumatic Stress Disorder, או בקיצור: PTSD) היא הפרעה פסיכיאטרית מתחום הפרעות החרדה. זוהי תסמונת המתפתחת לאחר חוויית אירוע טראומטי. שמה העברי - תסמונת בתר חבלתית. הלוקים בהפרעה מגיבים לחוויה זו בתחושות של פחד וחוסר אונים. הגדרת האירוע הטראומטי אינה נוקשה, ישנם שילקו בהפרעה אחרי תאונת דרכים קלה, וישנם שיפתחו אותה לאחר פיגוע וכו'. אחד מתת-הסוגים של הפרעה זו מתייחס לאירועים הקשים להם נחשפים חיילים במלחמה ונקרא "הלם קרב" או "תגובת קרב".

סיפטומים:

זכרונות חוזרים וחודרניים מהמאורע, הכוללים תמונות, מחשבות או תפיסות, חלומות חוזרים ומעיקים על המאורע, התנהגות או הרגשה כאילו המאורע מתרחש שוב. יכול לכלול הזיות, אשליות, ופלאשבקים, עוררות פיזיולוגית בחשיפה לגירויים פנימיים או חיצוניים המסמלים או המזכירים היבט במאורע. (לדוגמה: דופק מהיר, הזעה, הסמקה, לחץ דם גבוה, רעד), קושי להירדם או להמשיך לישון, קושי בריכוז, אי מנוחה או התפרצויות זעם, דיכאון, חרדות,  ועוד.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

חבלת ראש- מהי פגיעת ראש?

פגיעת ראש היא מקרה ייחודי. ולא כל הנזקים האפשריים נכללים בהכרח בכל אחת מהן... פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורכי דין העוסקםי בתחום הפיצויים 

תסמינים (סימפטומים) אופייניים לפגיעות ראש

לא כל התסמינים מופיעים אצל כל פגועי הראש ולא תמיד ניתן לחזותם מראש לפי דרגת החומרה שנקבעה בחדר המיון.  

תהליך השיקום של פגועי ראש

שיקום הוא תהליך המתפרס על-פני שבועות, חודשים ושנים. התהליך מתחיל מרגע הפגיעה ומסתיים לאחר שפגוע הראש מיצה את פוטנציאל השיפור הפיזי, הקוגניטיבי והרגשי שלו והשיג איכות חיים ועצמאות מרבית בביצוע פעולות היומיום... 

מחלת לב, התקף לב, אוטם שריר הלב

גבר בן 40 הולך לתומו ברחוב. לפתע חש כאב עז בחזהו. מה המחשבה הראשונה העולה במוחו? התקף לב. במרביתם הגדול של המקרים יתברר כי כאב החזה נובע מסיבות אחרות  

מה זו בריאות?

מה זו בריאות? מסתבר שהתשובה איננה כה טריביאלית... 

כאב ראש, הכאב השכיח ביותר

כאב הראש הינו כאב הנחוש בתוך קופסת הגולגולת או מחוצה לה; לעתים מתרכז באזור הפנים .... 

מיגרנה - כאב ראש

לעתים למיגרנה יש שלב מקדים היכול להתבטא בכאב עיניים הגורם לחשש מפני ... פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורכי דין העוסקים בתחום הפיצויים 

כאבי ראש מסוכנים

מאיזה כאבי ראש יש להיזהר במיוחד? פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורכי דין ורופאים ... 

חוות דעת רפואית

דוגמא לחוות דעת רפואית בתחומים: אורטופדיה וכירורגיה ... 

חוות דעת רופא מומחה - חבלה בצוואר, כתף ומרפק

במנגנון הפגיעה הייתה נפילה לאחר התקלות במכשול תוך כדי הליכה לאחור. במהלך הפגיעה הייתה חבלה בצוואר ,כתף ומרפק שמאל. לאחר החבלה פונה למרכז רפואי רמב"ם, עבר צילומי צוואר, בדיקת אורטופד וכירורג כללי, המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.