www.what2do.co.il

חבלת ראש- מהי פגיעת ראש?

דרגו את המאמר


מהי פגיעת ראש?
 
ליאור, חייל בן 19.5, סיים את תפקידו באחזקת קו הביטחון השוטף בגבול לבנון ויצא לחופשת "רגילה". הוא לא ביקר בבית שלושה שבועות רצופים והמשפחה יצאה מגדרה כדי לפנק אותו בחופשתו. 
אמו אפילו השאירה לו את מכוניתה החדשה, הקטנה והזריזה, כדי להקל עליו. כשהתעורר לקראת שעת הצהריים ביום ראשון, גילה ליאור שנגמרו לו הסיגריות. הוא נכנס למכונית הקטנה והזריזה הפעיל את המזגן והחליט שלמרחק קצר כל כך בשכונה שקטה כל כך, אין צורך בחגורת בטיחות. 


הקטנה והזריזה החליקה במורד הכביש במהירות וליאור הרגיש על גג העולם. תוך כדי נסיעה הוא כנראה הוריד את העיניים מהכביש - להחליף דיסק של מוסיקה או לענות לטלפון. הסימנים על הכביש לימדו את החוקר המשטרתי שליאור הספיק, כנראה, להרים את הראש, לראות את המשאית שמולו, להבין שהוא נוסע באמצע הכביש במהירות רבה, לבלום ולהסיט - מעט מדי ומאוחר מדי - את ההגה, לפני ההתנגשות. ליאור עצמו לא זוכר מה קרה.
 
ממש כמו הבובות בפרסומות המציגות באופן מוחשי מה קורה לנוסעי מכונית בזמן תאונה, כך גם הגולגולת של ליאור התנגשה בשמשה הקדמית של המכונית במהירות עצומה ובמשקל של עשרות טונות. גופו הועף בחזרה אל המשענת של כיסא הנהג, ושוב הוטח בשמשה הקדמית. זה מה שקרה בשטח. 

ומה קרה למוח של ליאור? גם כשחדלו התזוזות של הגולגולת הקשה, המוח הרך המשיך להתנדנד בתוכה קדימה, אחורה, מצד לצד ובסיבובים. התנועה הזאת נקראת האצה-האטה (acceleration-deceleration) ובצרפתית coup-contracoup, שפירושה: פעולה מהירה ופעולת נגד.
 
הפגיעות השונות הנגרמות מטראומה בראש נחלקות לשני סוגים: פגיעות ראשוניות/ישירות (injuries primary), הכוללות את כל מה שהוא תוצאה ישירה של הטראומה, ופגיעות משניות (injuries secondary) שהן תוצאה של אירועים המתרחשים במוח לאחר הפגיעות הראשוניות ובעקבותיהן. פגיעות אלה אינן חמורות פחות!
 
כל פגיעת ראש היא מקרה ייחודי. ולא כל הנזקים האפשריים נכללים בהכרח בכל אחת מהן. באופן כללי, ישנם ארבעה "תסריטים" של פגיעות ראשוניות ופגיעות משניות הנגזרות מהן. פגיעות הראש, כמו  זו של ליאור ושל אחרים, כוללות חלקים שונים של ה"תסריטים" המופיעים להלן.
 
פגיעה ראשונית:  נזק אקסוני מפוזר ( diffuse axonal injury)
פגיעה משנית:     שיבוש או ניתוק של מערכת התקשורת בין תאי העצב
איברי המוח נמחצים קדימה, אחורה ובסיבובים בתוך הגולגולת. היות שהמוח קשור לחוט השדרה, הוא אינו חופשי לנוע, וכך חלק מהאקסונים של תאי העצב נמתחים וחלקם נקרעים. בעקבות זאת, עטיפת ההגנה שלהם, המיאלין, מתקלפת. כאשר הנוירוטרנסמיטורים אינם מוצאים את הקולטנים המתאימים להם, התקשורת האלקטרו-כימית משתבשת ובמקרים חמורים מתנתקת. מאחר שהאותות אינם מגיעים ליעדם, הם אינם נקלטים. חשוב לציין, שקשה מאוד לזהות נזק זה בתצלומי CT.  
 
פגיעה ראשונית: מכה, זעזוע, חבורה מוחית (brain contusion);
                       מעיכה, שברי גולגולת; 
                       קריעה של ה- ) meningesקרומי ההגנה של המוח);
                       שריטות עור (skin lacerations);         
                       שטף דם מוחי (intracerebral hemorrhage).
פגיעה משנית:  שטפי דם (hematomas);          
                      עלייה בלחץ התוך-גולגולתי (increased intercranial pressure);                                                    בצקת המוח (כתוצאה מדם נקראת brain swelling וכתוצאה                                                 מנוזלים אחרים - edema);
                        בקע מוחי (brain hernia);       
                        הידרוצפלוס (hydrocephalus);                       
                        הרס ומוות של תאי עצב;           
                        סחרחורות;       
                        אפילפסיה מאוחרת פוסט טראומתית;
                        דמנציה (שטיון). 

הראש נחבט בדבר מה (בהגה, בשמשה הקדמית של הרכב, בתחתית בריכה, בקיר, בסלע וכדומה) מקבל מכה ונחבל. המוח בתוך הגולגולת ממשיך להתנדנד קדימה, אחורה ובסיבובים, תוך שהוא משתפשף בזיזים הצדדיים של הגולגולת באזור האונה הפרונטלית (במצח) והאונה הטמפורלית (מעל לאוזניים). 

רקמות ההגנה של המוח נקרעות ואז משתחררים דם ונוזלי מוח לחלל המוח הסגור ויוצרים מצבורים, מעין שלוליות. הצטברות הנוזלים גורמת למוח ולאקסונים "להתנפח" בחלל סגור, שאין בו מקום לגדול, וכתוצאה מכך, איברי המוח נמחצים זה אל זה. במצב כזה, הנקרא הידרוצפלוס, נוזל חוט השדרה אינו יכול להתנקז מהחלל הסגור, אינו יכול להזין את תאי העצב ואינו יכול לסלק פסולת. סימני ההידרוצפלוס ניכרים היטב בתפקוד הקוגניטיבי ובהתנהגות. בהמשך חלים שיבושים באספקת הדם והחמצן, והמוח מנסה לפצות על המחסור בדם בהזרמת דם מוגברת אליו. הלחץ והמחסור בחמצן גורמים להרס נוסף ואף למוות של תאי עצב. במקרים חמורים נוצר בקע מוחי, כשחלק מהאונה הטמפורלית נדחף לתוך הצרבלום, או כשהצרבלום נדחף אל פתח בעצם של האונה האוקסיפיטלית, שדרכו יוצא חוט השדרה מהמוח. סיכויי ההישרדות במצב כזה נמוכים.
 
 
פגיעה ראשונית:            שבר בגולגולת (skull fracture);
                                  פריצת מחסום הדם-מוח (blood-brain barrier).
פגיעה משנית:               זיהום, הרעלה, חוסר איזון כימי;
                                  אובדן של תאי עצב;
                                  הפרעת תקשורת החשמלית-כימית בין תאי העצב.

שבר בגולגולת יכול להיות ישר (כששני צדי השבר נמצאים בקו ישר אחד) או שקוע (צד אחד של העצם שקוע וחודר לתוך כיפת הגולגולת). שבר שקוע גורם לקרעים בגוף המוח, במערכות התמיכה שלו ובקרום מחסום הדם-מוח, שתפקידו להגן על המוח מחדירת חומרים מזיקים. כשהמחסום נפרץ, נשפכים ממנו דם, תאי גליה, חלבונים וחומרים רעילים השוטפים את תאי-העצב ואת הנוירוטרנסימטורים. הדם אומנם הכרחי לתזונת התאים, אבל מגע ישיר ביניהם יוצר תגובות הרעלה וזיהום. 

כתוצאה מכך, נוצר תוהו ובהו כימי: יש תאים שנפגעים ויש כאלה שמתים. התאים שנפגעו משחררים חומרים המפעילים תאי ניקיון מיוחדים. תאים אלה מגיעים לאזור הפציעה דרך הדם וסופגים או מסלקים את הפסולת. בחלל שנוצר עקב פינוי הפסולת בונים תאי הגליה ותאי הניקיון רקמת צלקת. אולם רקמה זו על התא הפצוע עלולה למנוע את חידוש הקשר החשמלי-כימי, בין התאים החיים לבין התאים הפגועים (במצב זה עלולים להיווצר התקפים אפילפטיים)
 
פגיעה ראשונית:            פגיעה ישירה במערכות לב-דם ונשימה או כשל של מערכת העצבים המרכזית לשלוט   במערכות אלה.
פגיעה משנית:               חוסר באספקת חמצן  (anoxia/hypoxia).
מחזור הדם והנשימה הם תפקודים קריטיים לגוף. כמו כל איבר חי, גם תאי עצב מתים בלי חמצן. ממצב של מוות אין לתאים תקומה. הנזק שנגרם מחוסר באספקת הדם הוא דרסטי ומקשה מאוד על תהליך השיקום. 
 
תמצית מתוך הספר "נפגעי ראש: שיקום והתמודדות" מאת הדס איל. לפרטים: 

www.rosh-info.com 
ובכתובת hadaseyal2006@gmail.com 

תוכן העניינים: מבנה המוח ותפקודיו; מה קורה כשהראש נפגע מחבלה; אמצעי הדמיה וכלים להערכת חומרתן של פגיעות ראש; דרגות חומרה של פגיעות ראש; תסמינים (סימפטומים) אופייניים לפגיעות ראש; התאוששות טבעית של המוח; חיזוי (פרוגנוזה) של תוצאות השיקום; תהליך השיקום של פגועי ראש; טיפולים המשפיעים על כל תחומי השיקום – שיקום קוגניטיבי, התנהגותי, פסיכותרפי וקבוצות תמיכה; התמודדות המשפחה עם פגיעת ראש; המלצות מעשיות להתמודדות עם תופעות אופייניות לפגועי-ראש; הגשת תביעה לפיצויים בעקבות פגיעת ראש.
 


 

 
 
לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

חבלת ראש- מהי פגיעת ראש?

פגיעת ראש היא מקרה ייחודי. ולא כל הנזקים האפשריים נכללים בהכרח בכל אחת מהן... פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורכי דין העוסקםי בתחום הפיצויים 

תסמינים (סימפטומים) אופייניים לפגיעות ראש

לא כל התסמינים מופיעים אצל כל פגועי הראש ולא תמיד ניתן לחזותם מראש לפי דרגת החומרה שנקבעה בחדר המיון.  

תהליך השיקום של פגועי ראש

שיקום הוא תהליך המתפרס על-פני שבועות, חודשים ושנים. התהליך מתחיל מרגע הפגיעה ומסתיים לאחר שפגוע הראש מיצה את פוטנציאל השיפור הפיזי, הקוגניטיבי והרגשי שלו והשיג איכות חיים ועצמאות מרבית בביצוע פעולות היומיום... 

מחלת לב, התקף לב, אוטם שריר הלב

גבר בן 40 הולך לתומו ברחוב. לפתע חש כאב עז בחזהו. מה המחשבה הראשונה העולה במוחו? התקף לב. במרביתם הגדול של המקרים יתברר כי כאב החזה נובע מסיבות אחרות  

מה זו בריאות?

מה זו בריאות? מסתבר שהתשובה איננה כה טריביאלית... 

כאב ראש, הכאב השכיח ביותר

כאב הראש הינו כאב הנחוש בתוך קופסת הגולגולת או מחוצה לה; לעתים מתרכז באזור הפנים .... 

מיגרנה - כאב ראש

לעתים למיגרנה יש שלב מקדים היכול להתבטא בכאב עיניים הגורם לחשש מפני ... פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורכי דין העוסקים בתחום הפיצויים 

כאבי ראש מסוכנים

מאיזה כאבי ראש יש להיזהר במיוחד? פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורכי דין ורופאים ... 

חוות דעת רפואית

דוגמא לחוות דעת רפואית בתחומים: אורטופדיה וכירורגיה ... 

חוות דעת רופא מומחה - חבלה בצוואר, כתף ומרפק

במנגנון הפגיעה הייתה נפילה לאחר התקלות במכשול תוך כדי הליכה לאחור. במהלך הפגיעה הייתה חבלה בצוואר ,כתף ומרפק שמאל. לאחר החבלה פונה למרכז רפואי רמב"ם, עבר צילומי צוואר, בדיקת אורטופד וכירורג כללי, המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.