www.what2do.co.il

כאבי ראש מסוכנים

דרגו את המאמר


על הכאב השכיח ביותר - חלק ג': כאבי ראש מסוכנים ואחרים

ד"ר זאב גרוס – מנהל מדי-גל המרכז לבריאות המשפחה, רופא מומחה ועו"ד
 
כתבה זו הינה השלישית בסדרה העוסקת באחד הכאבים השכיחים ביותר – כאב הראש. בכתבה הנוכחית אתמקד בכאבי הראש המסוכנים. מאיזה כאבי ראש יש להיזהר במיוחד?

כרגיל, אפתח בתיאור מקרה מהחיים. יוסי, בשנות הארבעים לחייו, מתכנת מחשבים, בריא בדרך כלל, הגיע אלי בגלל כאב ראש עז. הכאב נמשך מספר ימים, מתמיד באופיו ואינו מלווה בבחילות או הקאות. הכאב כה חזק שלעתים מעיר אותו מהשינה. ניתן להקל עליו מעט על ידי נטילת אופטלגין, אך לאחר מספר שעות הכאב נשנה. יוסי מעולם לא סבל מכאבי ראש, למעט אלו שליוו שפעת וכדומה, ובוודאי שלא מכאבי ראש מסוג זה. האם מדובר בכאב ראש "מסוכן"?

ככלל, כאב ראש עז שמופיע בצורה פתאומית, הינו כאב ראש שיש להתייחס אליו במלוא החומרה. להבדיל מכאבי ראש נשנים, שבהם עסקנו בכתבות הקודמות, עוצמת כאבי הראש הפתאומיים בהחלט עשויה לרמז על חומרתם. חלק גדול מכאבי ראש אלו ניתן לגלות את סיבתן על ידי בירור קצר בלבד, ללא צורך באמצעי אבחון מסובכים.

שלושת מרמזי הסכנה הגדולים במקרה זה של כאב ראש פתאומי הינם: (א) סימנים לחסר נוירולוגי;  


(ב) חום; או (ג) קשיון עורף. הסימנים הנוירולוגיים יכולים להתבטא בחולשת שרירים בגפה (יד או רגל), קשיי דיבור, הפרעות ראיה, איבוד שווי משקל או שינויים במצב ההכרה. כאב ראש חדש, חזק ופתאומי, המלווה בסימנים נוירולוגיים מצביע בסיכוי גבוה על פגיעה ברקמת המח. פגיעה זו יכולה להיגרם כתוצאה לשבץ מוחי, דימום כלי דם במח הנובע בדרך כלל מהתפוצצות מפרצת אשר דבר קיומה לא היה ידוע קודם לכן, או עליה פתאומית ביתר-לחץ-דם (Hypertensive encephalopathy). חום המלווה בכאב ראש, בעיקר בקידמת הגולגולת ובאזור ארובות העיניים מרמז על קיום סינוסיטיס חריפה. חום המלווה בקשיון עורף עלול לרמז על דלקת קרום המח (מנינגיטיס). 

קשיון עורף המלווה כאב ראש פתאומי והליכה בלתי יציבה (Ataxia) מרמז על דימום כלי דם מרכזי במח. זיהוי מהיר של מצב זה עשוי להציל חיים. אם כאב הראש הפתאומי מלווה בכאב עיניים וראייה מטושטשת עולה הסיכוי שמדובר בהתקף פתאומי של גלאוקומה – לחץ תוך-עיני מוגבר. התערבות מהירה במצב זה עשויה להציל את העין. כאב ראש עז לראשונה באדם מבוגר צריך גם להעלות את החשד לדלקת העורק הטמפורלי – מחלה אשר אי-גילויה עלול לגרום למטופל סבל רב, ואף לאיבוד הראייה בשלביה המתקדמים.

קבוצה שלמה של מצבים, אשר אינם בהכרח מסכני חיים, עלולים לגרום לכאב ראש עז לראשונה בחייו של המטופל. קיימת לעתים נטייה להתעלם מגורמים אלו. הגורם השכיח ביותר הינם תרופות אותן נוטל המטופל. רשימה ארוכה של תרופות עלולות לגרום לכאבי ראש, נזכיר מספר קבוצות שכיחות. תרופות המרחיבות כלי דם מקבוצת הניטרטים אותם נוטלים בדרך כלל חולי לב מסוגים שונים; תרופות נוגדות לחץ דם מסוגים שונים (ניפדיפין המצוי בתכשירי אדלאט ופרזולאט ואטנולול המצוי בנורמיטן לדוגמא), נוגדי דלקת (אינדומטצין המצוי למשל באינדומד והניתן כנגד מיחושים ריאומטיים שונים), אנטיביוטיקה מקבוצת הסולפה (למשל: רספרים פורטה השכיח כטיפול בזיהום בדרכי השתן) ואף גלולות רבות למניעת הריון. בחלק מהמקרים, כדוגמת האנטיביוטיקה, נוטל המטופל לראשונה בחייו ואז חווה את כאב הראש. במקרים אחרים כאב הראש יהיה בעל אופי מחזורי.

נראה כי כמה מהמאכלים הנפוצים מעוררים כאבי ראש באנשים מסויימים. בין המאכלים האלו ניתן למנות את הגבינות הקשות, פירות ההדר, האלכוהול, אוכל סיני, והשוקולד. כל המאכלים הללו מכילים חומצות אמינו (מהם בונה הגוף את החלבונים) שיכולים לעורר לכאבי ראש. בין תוספות המזון שנראה כי הן מחישות כאבי-ראש ניתן למנות את הסודיום כלוריד, מונוסודיום גלוטמאט, סודיום ניטראט ואספרטם. זאת הסיבה לכאבי הראש אצל אוכלי הנקניקיות והבשר המעובד לסוגיו מאחר ואלו מכילים ניטרטים כחומר משמר, הגורמים להרחבת כלי הדם. החומר "מונוסודיום גלוטמאט" נמצא בשימוש נפוץ כחומר משמר, המדגיש את הטעם במאכלים הסיניים. ניתן למצאו גם במאכלים משומרים רבים, במרככי בשר, במרקים ובמלחים מתובלים. גם רוטב הסויה יכול לגרום לכאב ראש אצל אחרים. זכור נקודות אלו בבואך לאכול בפעם הבאה במסעדה סינית.

לסיום סקירת כאבי הראש הנובעים מתזונה ניתן להזכיר את כאב הראש הנובע מנטילה מוגזמת של ויטמין A, אכילת גלידה או שתיית משקאות קרים במיוחד (המכים בצורה חזקה בחיך הרך והחם, בעיקר כשמזג האוויר חם), וכאב הראש הנובע משתיית-יתר של משקאות אלכוהוליים. האלכוהול גורם לכאב ראש כפי הנראה בגלל תכונתו להרחיב כלי-דם. 

האלכוהול יכול לגרום לכאב ראש כחצי שעה לאחר צריכתו, אך בדרך כלל יתן אותותיו בבוקר שלמחרת (תופעה הידועה בשם – "הנג אובר"). משקאות אלכוהוליים מסויימים נוטים יותר לגרום לכאב ראש מאשר אחרים. לבירה, יין אדום ושרי למשל, יש נטייה גבוהה יותר לגרום לכאב ראש מאשר לוודקה. אכילת דבר מה קודם לשתיית המשקה האלכוהולי עשויה להפחית את הסיכוי ללקות בכאב ראש. פירות ודבש, הם ככל הנראה המזונות הטובים ביותר למטרה זו, משום שהפרוקטוזה שבהם עוזרת לגוף לשרוף את האלכוהול מהר יותר. טיפול אפשרי כנגד הנגאובר – שתיית משקאות המכילים קפאין המכווץ כלי דם. בניגוד לאמונה הרווחת, שתיית משקה נוסף אינה עוזרת, אלא אף מחריפה את הכאב.

סקירה זו לא התיימרה להקיף את כל סוגי כאבי הראש הקיימים, חלקם שכיחים למדי. 

הכותב הינו מנהל המרכז הרפואי "מדי-גל" המשלב טיפולים טבעיים ומשלימים, טיפולים רפואיים אסטטיים, טיפולים נפשיים – ליחידים, זוגות ומשפחות; טיפולים משפחתיים וגישור; משמש כרופא עצמאי של קופות חולים מכבי ומאוחדת; מטפל משפחתי מוסמך ועו"ד בהתמחות בדיני-אישות וגישור, נזיקין ורשלנות רפואית.
 
לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

חבלת ראש- מהי פגיעת ראש?

פגיעת ראש היא מקרה ייחודי. ולא כל הנזקים האפשריים נכללים בהכרח בכל אחת מהן... פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורכי דין העוסקםי בתחום הפיצויים 

תסמינים (סימפטומים) אופייניים לפגיעות ראש

לא כל התסמינים מופיעים אצל כל פגועי הראש ולא תמיד ניתן לחזותם מראש לפי דרגת החומרה שנקבעה בחדר המיון.  

תהליך השיקום של פגועי ראש

שיקום הוא תהליך המתפרס על-פני שבועות, חודשים ושנים. התהליך מתחיל מרגע הפגיעה ומסתיים לאחר שפגוע הראש מיצה את פוטנציאל השיפור הפיזי, הקוגניטיבי והרגשי שלו והשיג איכות חיים ועצמאות מרבית בביצוע פעולות היומיום... 

מחלת לב, התקף לב, אוטם שריר הלב

גבר בן 40 הולך לתומו ברחוב. לפתע חש כאב עז בחזהו. מה המחשבה הראשונה העולה במוחו? התקף לב. במרביתם הגדול של המקרים יתברר כי כאב החזה נובע מסיבות אחרות  

מה זו בריאות?

מה זו בריאות? מסתבר שהתשובה איננה כה טריביאלית... 

כאב ראש, הכאב השכיח ביותר

כאב הראש הינו כאב הנחוש בתוך קופסת הגולגולת או מחוצה לה; לעתים מתרכז באזור הפנים .... 

מיגרנה - כאב ראש

לעתים למיגרנה יש שלב מקדים היכול להתבטא בכאב עיניים הגורם לחשש מפני ... פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורכי דין העוסקים בתחום הפיצויים 

כאבי ראש מסוכנים

מאיזה כאבי ראש יש להיזהר במיוחד? פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורכי דין ורופאים ... 

חוות דעת רפואית

דוגמא לחוות דעת רפואית בתחומים: אורטופדיה וכירורגיה ... 

חוות דעת רופא מומחה - חבלה בצוואר, כתף ומרפק

במנגנון הפגיעה הייתה נפילה לאחר התקלות במכשול תוך כדי הליכה לאחור. במהלך הפגיעה הייתה חבלה בצוואר ,כתף ומרפק שמאל. לאחר החבלה פונה למרכז רפואי רמב"ם, עבר צילומי צוואר, בדיקת אורטופד וכירורג כללי, המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.