www.what2do.co.il

כאב ראש, הכאב השכיח ביותר

דרגו את המאמר


על הכאב השכיח ביותר – חלק א'
ד"ר זאב גרוס – מנהל מדי-גל המרכז לבריאות המשפחה, רופא מומחה ועו"ד
 
כתבה זו הינה הראשונה מתוך שלושה העוסקים באחד הכאבים השכיחים ביותר – כאב הראש. בכתבה הנוכחית יתמקד בהיקף התופעה על סיבותיה השונות; והרחבה מסוימת באחד הגורמים השכיחים ביותר לכאב זה. הכתבה הבאה תיוחד כולה למיגרנה על צורותיה השונות – כאב הראש הגורם סבל לרבים. הכתבה האחרונה תעסוק במכלול הגורמים האחרים לכאבי הראש, והסימנים המיוחדים המזהירים אותנו מפני כאבי ראש מסוכנים.

כאב הראש הינו כאב הנחוש בתוך קופסת הגולגולת או מחוצה לה; לעתים מתרכז באזור הפנים, ולעתים מקרין מאזור הצוואר. הכאב עלול להיות פועם באופיו (כשאז הוא מתואר כמעין "פטישים" הדופקים בראש), דוקר או צורב; הכאב יכול להיות חד, או כרוני בהתמשכותו – עם התקפים הנמשכים מדקות ועד שעות ואף יותר מכך.

הרופאים הקדומים ייחסו את כאב הראש ללחץ תוך גולגלתי מוגבר. עדות לכך ניתן למצוא בשלדי בני-אדם פרה-הסטוריים ואף מתקופות מאוחרות יותר אשר בגולגולתם נקדחו חורים – אולי כשיטה לשיכוך כאבי-הראש שלהם. עד לפני כמאה שנה, כאבי הראש נחשבו כהפרעה פסיכוסומטית, ולפיכך התייחסו הרופאים בספקנות לסובלים ממיחוש זה. מאוחר יותר גילו מדענים שכאבי הראש נגרמים בשל מתח שרירי, או שינויים בכלי הדם (התרחבויות והתכווצויות) בראש. כיום רופאים ומדענים סוברים שאין די בהסבר זה. כאבי הראש הכרוניים, ובעיקר המיגרנות, בהן נעסוק בכתבה הבאה, נגרמים כתוצאה לפעולות חומרים כימיים מסויימים, כגון הסרוטונין (אשר הוזכר בכתבה שעסקה בגורמים לדכאון). למעשה, עד היום, הגורם המדויק לכאב הראש במרבית המקרים נותר בלתי ברור.

כאב הראש הינה תופעה נפוצה ביותר. המיגרנה לבדה תוקפת כ- 10% מהאוכלוסיה הבוגרת, נשים יותר מגברים. קשה למצוא בני אדם אשר לא חוו ולו גם פעם אחת בחייהם כאב ראש עז הנמשך למעלה מדקות ספורות. בארץ, על פי מחקר של ד"ר טרבס, כ- 23% מהנשים וכ- 10% מהגברים סבלו למעלה מ- 5 התקפים של כאב ראש המתאימים לאמות המידה האבחנתיות של מיגרנה. בין המפורסמים שסבלו מכאבי ראש כרוניים קשים ניתן למנות את יוליוס קיסר, לואיס קרול, פרדריק שופן, צ'רלס דרוין, זיגמונד פרויד, תומס ג'פרסון, אדגר אלן פו ווירג'יניה וולף.

הגורמים לכאב ראש רבים מאד. ניתן לחלקם לאלו הקשורים לגולגולת ולאלו שמחוצה לה. מאלו הקשורים לגולגולת ניתן למנות את הגורמים המצויים בתוך הגולגולת, כגון: דלקות שונות במח ובקרומיו, פגיעות בכלי הדם המוחיים, חסימות, דימומים, שבץ מוחי וגידולים. גורמים אלו הינם המפחידים ביותר את הסובלים מכאבי הראש. ראוי להדגיש שנדיר ביותר לגלות את אחד הגורמים הללו כסיבה לכאב הראש. 

בדרך כלל יתלוו סימנים נוספים שירמזו על אחת הבעיות הקשות, אך על כך ארחיב בכתבה השלישית בסדרה. לקבוצה זו ניתן לשייך גם את כאב הראש המיגרנוטי, אשר במובדל מהגורמים הקודמים, אינו "מפחיד" את הלוקים בו אם כי עלול להציק למדי.

גורמים נוספים לכאב ראש מצויים בגולגולת אך לא באזור המח. כאב הראש הנגרם כתוצאה להם, הינו בדרך כלל בדרך של הקרנה. כאב המוקרן מחוליות הצוואר או שרירי הצוואר, כאבי שיניים, דלקות בכלי דם חיצוניים שונים באזור הגולגולת, לחץ תוך-עיני מוגבר (גלאוקומה) ופתולוגיות שונות באזור העין, דלקות בגתות האף (סינוסיטיס) ודלקות במפרק הלסת. מדובר איפוא בבעיות הנכללות בתחומי האופתלמולוגיה (רפואת עיניים), אף-אוזן-גרון ואורטופדיה צווארית. גורמים אלו חשובים, כי יש לשלול אותם בתהליך האבחנה של כאב ראש מתמשך חדש.

הקבוצה השלישית של גורמים לכאבי ראש הינם גורמים חיצוניים לחלוטין לאזור הראש והצוואר. בלשון המקצועית גורמים אלו יקראו בשם גורמים "סיסטמיים". כאב הראש עלול ללוות כל אחת מהתופעות הבאות, אם כי אין הכרח בדבר. לקבוצה זו שייכות אנמיות לסוגיהן (אם כי חשוב לציין שלא כל אנמיה תתבטא בכאב ראש); חום מכל סיבה שהיא; יתר-לחץ-דם; זיהומים ויראליים רבים (עם או ללא חום); גמילה לסוגיה (הכוונה איננה רק לסמים. מניעת קפה למי שרגיל לשתות מספר כוסות ביום עלולה בהחלט להתבטא בכאבי ראש עזים ביותר); חוסר חמצן מסיבות שונות, או עודף דו-תחמוצת הפחמן (כפי שבאה לידי ביטוי במעשנים כרוניים וסוגים שונים של מחלות ריאה) ועוד ועוד. קטגוריה בפני עצמה בקבוצה זו מהווים כאבי הראש על רקע הפרעות נפשיות שונות, החל מחרדה, מתח ולחץ וכלה בהפרעות פסיכיאטריות חמורות יותר. ולבסוף, בהיות כאב הראש תסמין הקשה להערכה אובייקטיבית, הוא נוצל לא אחת כאמצעי לסיפוק רווח משני (מי לא מכיר את התופעה של הילד עם כאב הראש הממאן ללכת לגן או לביה"ס בגין תסמין זה?).

אסיים כתבה זו בסקירה קצרה של אחד מכאבי הראש השייכים לקבוצה אחרונה זו – כאב ראש הנובע ממתח, בהיותו אולי כאב הראש הנפוץ ביותר. הכאב בעיקרו נובע ממתח בשרירי הראש והצוואר. הסובלים מכאב ראש זה מתארים תחושה של כאב עז – כאילו הראש נתון במלחציים, או שמעין טבעת לוחצת על הראש כמו כתר. הכאב בדרך כלל אינו פועם או הולם. כאב ראש מסוג זה בדרך כלל אינו מתקשר לשום מחלה מאלו המנויות לעיל. הכאב עלול להיות קשור לארוע שארע לאחרונה ואשר היה כרוך במתח או במאמץ מיוחד. ניתן לעתים קרובות לטפל בכאב ראש זה ללא כל תרופות, פשוט על ידי שינוי התנהגותי. טיפול במשוב (ביופידבק) וטכניקות אחרות להורדת לחץ ומתח יכולות להקטין במידה משמעותית את תדירות ההתקפים של כאב ראש זה. תרפיה גופנית ועיסוי יכולים גם הם לשמש כצעדי מניעה בחולים אלו. מומלץ טיפול עצמי על ידי מקלחת חמה ועיסוי שרירים. לעתים יש לערב תרופות, משככי כאבים, נוגדי דכאון וסמי הרגעה. לעתים משלבים הרופאים תרופות מקבוצות נוספות, כגון: חוסמי בטא, חוסמי תעלות סידן ועוד.

 
לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

חבלת ראש- מהי פגיעת ראש?

פגיעת ראש היא מקרה ייחודי. ולא כל הנזקים האפשריים נכללים בהכרח בכל אחת מהן... פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורכי דין העוסקםי בתחום הפיצויים 

תסמינים (סימפטומים) אופייניים לפגיעות ראש

לא כל התסמינים מופיעים אצל כל פגועי הראש ולא תמיד ניתן לחזותם מראש לפי דרגת החומרה שנקבעה בחדר המיון.  

תהליך השיקום של פגועי ראש

שיקום הוא תהליך המתפרס על-פני שבועות, חודשים ושנים. התהליך מתחיל מרגע הפגיעה ומסתיים לאחר שפגוע הראש מיצה את פוטנציאל השיפור הפיזי, הקוגניטיבי והרגשי שלו והשיג איכות חיים ועצמאות מרבית בביצוע פעולות היומיום... 

מחלת לב, התקף לב, אוטם שריר הלב

גבר בן 40 הולך לתומו ברחוב. לפתע חש כאב עז בחזהו. מה המחשבה הראשונה העולה במוחו? התקף לב. במרביתם הגדול של המקרים יתברר כי כאב החזה נובע מסיבות אחרות  

מה זו בריאות?

מה זו בריאות? מסתבר שהתשובה איננה כה טריביאלית... 

כאב ראש, הכאב השכיח ביותר

כאב הראש הינו כאב הנחוש בתוך קופסת הגולגולת או מחוצה לה; לעתים מתרכז באזור הפנים .... 

מיגרנה - כאב ראש

לעתים למיגרנה יש שלב מקדים היכול להתבטא בכאב עיניים הגורם לחשש מפני ... פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורכי דין העוסקים בתחום הפיצויים 

כאבי ראש מסוכנים

מאיזה כאבי ראש יש להיזהר במיוחד? פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורכי דין ורופאים ... 

חוות דעת רפואית

דוגמא לחוות דעת רפואית בתחומים: אורטופדיה וכירורגיה ... 

חוות דעת רופא מומחה - חבלה בצוואר, כתף ומרפק

במנגנון הפגיעה הייתה נפילה לאחר התקלות במכשול תוך כדי הליכה לאחור. במהלך הפגיעה הייתה חבלה בצוואר ,כתף ומרפק שמאל. לאחר החבלה פונה למרכז רפואי רמב"ם, עבר צילומי צוואר, בדיקת אורטופד וכירורג כללי, המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.