www.what2do.co.il

סרקואידוזיס מחלת מקצוע, מהן הזכויות שלכם?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

סרקואידוזיס מחלת מקצוע, מהן הזכויות שלכם?

סרקואידוזיס היא מחלה דלקתית של מערכת החיסון, כאשר פריצת המחלה עדיין לא ידוע. סרקואידוזיס גורמת בעיקר נזק לריאות ותסמינה כוללים שיעול וקוצר נשימה, עייפות, חום, הזעות לילה וירידה במשקל, והיא אף עלולה לפגוע בכבד, בבלוטות לימפה, במערכת עצבים ובעור.

 

מחלת הסרקואידוזיס אינה מופיעה ברשימת מחלות מקצוע של המוסד לביטוח לאומי, עם זאת ביטוח לאומי מכיר בה כמחלה כרונית אוטואימונית, והחולים זכאים לזכויות והטבות שונות בהתאם לאחוזי נכות שנקבעו על ידי הוועדה הרפואית, כגון: קצבת נכות כללית, שירותי שיקום מקצועי, טיפולי פיזיותרפיה, גמלת ניידות, קצבת שירותים מיוחדים, קצבת סיעוד, פטור מתשלומי מיסים וכדומה.

 

התפרצות מחלה עקב חשיפה לחומרים מסוכנים בעבודה

 

התובע, יליד שנת 1956, אשר עבד במשך 15 שנים בחנות לייצור ותיקון נברשות כפועל ומחסנאי, הגיש שתי תביעות לביטוח לאומי. האחת עקב תאונת עבודה שאירעה בעת שעלה על סולם והרים מנורה כדי לתלות אותה על התקרה, והרגיש כאב חד בגב. והשנייה, להכרה במחלת סרקואידוזיס שבה לקה כמחלת מקצוע כתוצאה משאיפת חומרי הלחמה ואבק רב במהלך עבודתו.

 

המוסד לביטוח לאומי דחה את שתי התביעות בטענה כי התובע לא הוכיח כי אירעה לו תאונה בעבודה, ולא הוכיח לאילו חומרים היה חשוף באופן שיכול היה לגרום למחלת ריאות. התובע הגיש ערעור על החלטה זו לבית הדין הארצי לעבודה, והוא הורה למנות מומחה רפואי, אשר יבחן את עניינו של התובע.

 

מחומר הראיות עלה כי התובע עבד בחנות במשך 15 שנים, עד שלקה במחלת ריאות אשר יוחסה על ידי רופאיו למקום עבודתו. במשך כל תקופת העסקתו שהה התובע חלק ניכר מהזמן בגלריה עם תקרת עץ נמוכה הממוקמת מעל החנות, וביצע עבודות פירוק והרכבה של נברשות.

 

במסגרת עבודתו ביצע התובע גם עבודות שיוף באמצעות מכונה חשמלית, ניסור, קידוח, הלחמה, מריחת לכה והרכבה על מתכות מסוגים שונים כגון: נחושת, פליז, ניקל, אלומיניום, ברזל וזכוכית. במסגרת עבודות השיוף, עסק בהורדת הלכה שעטפה את הנברשת והפיכת הציפוי מניקל מבריק לניקל מט בעזרת מכונת הסקוץ' ולפחות מחצית מיום עבודתו התובע נחשף לאבק מתכות.

 

קשר סיבתי בין חשיפה תעסוקתית למחלת הריאות

 

המומחה הרפואי מטעם בית הדין קבע כי ישנה סבירות של מעל 50%, לקיומו של קשר סיבתי בין עבודת התובע למחלה שממנה הוא סובל, וסבירות של מעל 20% כי מחלתו נגרמה על דרך של מיקרוטראומה, עקב פגיעות זעירות שכל אחת מהן הסבה לו נזק זעיר בלתי הדיר, עד שהצטברות הנזקים הזעירים זה על גבי זה גרמה גם היא למחלתו.

 

לאחר שבית הדין עיין בחוות הדעת ובכתבי הטענות, הגיע לכלל מסקנה כי דין התביעה להתקבל. עוד נקבע כי קביעת קיומו או אי קיומו של קשר סיבתי בין הפגימה שבה לקה התובע לבין עבודתו, היא קביעה משפטית המושתתת על חומר הראיות, תוך מתן משקל מכריע לחוות הדעת של המומחה מטעם בית הדין, ובמקרה זה, לא נפל כל פגם בחוות דעתו של המומחה, אשר קבע כי קיים קשר סיבתי בין חשיפתו התעסוקתית של התובע למחלת הריאות.

 

ב"ל 55189-10-12
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

מהי תאונת עבודה?

מהי תאונת עבודה וכיצד ניתן לתבוע פיצויים...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר 

את מי תובעים לאחר תאונת עבודה ?

נפגעת בעבודה? נגרמו לך נזקי גוף? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר  

עצות לנפגעי תאונות עבודה

עצות לנפגעים לאחר תאונת עבודה...מאמרים, פסקי דין ומידע משפטי נוסף. 

תאונות עבודה נוספות

נפגעתי במהלך השתלמות...האם תאונת עבודה? דוגמאות נוספות, מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר 

תביעת ביטוח בגין נכות מתאונה ומחלוקת בנוגע לפרשנות חישוב הפיצוי

מהו ביטוח "נכות מתאונה"? האם חברת הביטוח יכולה "לשחק עם פרשנות הסעיף"? 

מחלות מקצוע

מהי מחלת מקצוע? כיצד היא מוגדרת בפסיקה? פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורכי דין באתר 

מיקרוטראומה

מיקרוטראומה

מיקרוטרואמה ופיצויים...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

תאונות עבודה או נכות כללית מה עדיף?

עשרות פסקי דין, מאמרים, עצות בנושאי תאונת עבודה, נכות ופניה אל עורכי דין באתר 

ועדה רפואית - אחוזי נכות

מהי ועדה רפואית? מי היא קובעת? מאמרים, עצות משפטיות ופניה אל עורכי דין באתר 

ועדות רפואיות

איך להתכונן לועדה רפואית? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין העוסקים בתחום הפיצויים המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.