www.what2do.co.il

הכרה במחלת טחורים כפגיעה בעבודה, באילו מקרים?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

הכרה במחלת טחורים כפגיעה בעבודה, באילו מקרים?

תפקידם של הטחורים הוא לסייע בשליטה על איטום פי הטבעת. מחלת טחורים גורמת להתנפחות הוורידים, לכאב ולסבל רב. עובד הסובל ממחלת טחורים עקב תנאי עבודתו יכול להגיש תביעה לפיצויים ולהכרה במצבו כנפגע עבודה מכוח תורת המיקרוטראומה.

 

מחלת מקצוע היא מחלה שבה לקה עובד במהלך עבודתו. בניגוד לתאונת עבודה, מחלת מקצוע אינה מקרה של פגיעה חד פעמית שאירעה במקום מסוים ובזמן נתון, אלא מחלה שהתגבשה אצל העובד עקב תנאי עבודתו. רשימה של סעיפי ליקוי ומחלות נפוצות מופיעה בחוק הביטוח הלאומי. מחלת מקצוע מוכרת על ידי המוסד לביטוח לאומי רק אם מצויה היא באחת הרשימות המתעדכנת מדי שנה.

 

תורת המיקרוטראומה היא דרך נוספת שמטרתה לענות על מצבים שבהם עובד סובל ממחלה בגלל עבודתו אך היא אינה מוגדרת בחוק כמחלת מקצוע. הפירוש של מיקרוטראומה הוא פגיעות זעירות חוזרות ונישנות אשר נגרמו לעובד במהלך עבודתו באיבר מסוים בגופו, במהלך השנים והתגבשו בסופו של דבר לפגיעה מסוימת. משמעות המיקרוטראומה פועלת לטובת הנפגע, מכיוון שהחוק מכיר במקרה שבו העובד הוכיח כי במסגרת עבודתו עשה באופן שיטתי פעולה מסוימת שגרמה לאיבר מסוים להישחק.

 

פגיעה עצמאית שניתן לאתר אותה מבחינת מקום וזמן

 

עובד שנפגע במהלך עבודתו לאורך זמן ואינו סובל ממחלת מקצוע נדרש לעמוד במספר מבחנים כאשר אחד מהם הוא להוכיח כי כל אחת מאותן פגיעות זעירות חוזרות ונישנות היא פגיעה עצמאית שניתן לאתר אותה מבחינת מקום וזמן. בנוסף עליו להוכיח כי הצטברותן של הפעולות גרמה למחלה, בניגוד למצב רפואי תחלואתי אשר רק הגביר מחלה קיימת.

 

מחלת טחורים באה לידי ביטוי בוורידי דם גדולים, העלולים לגרום כאב וסבל רב. הוורידים נמצאים בפי הטבעת או בחלחולת שהוא איבר פנימי בדמות צינור המחובר אל פי הטבעת ואוגר את כל הפסולת שמצטברת בתוך המעי הגס, עד יציאתה מהגוף כצואה. בדרך כלל מתגלים הטחורים בדימום בצואה, באסלה או על גבי נייר טואלט.

 

ישנם מספר גורמים המאיצים את התפתחות מחלת הטחורים, כגון: עצירות ממושכת, ישיבה ממושכת ואי פעילות ספורטיבית, עליית לחץ התוך בטני, שינויים בדיאטה ובסדר האכילה המגבירים את העצירות וחבלות חוזרות מקומיות על האזור, כמו בעת נהיגה בשטחים משובשים. טחורים אינם מופיעים ברשימת מחלות המקצוע של ביטוח לאומי, אולם עובד שסובל מטחורים עקב תנאי עבודתו יכול להגיש תביעה להכרה במצבו על ידי ביטוח לאומי מכוח תורת המיקרוטראומה, ולקבל בהתאם לכך פיצויים ותשלומים נוספים המגיעים לנפגע עבודה.


קשר סיבתי בין עבודתו של נהג משאית להופעת טחורים

 

לדוגמה, נהג משאית שסבל ממחלת טחורים פנה אל ביטוח לאומי וביקש להכיר במחלתו כפגיעה בעבודה. הנהג טען כי תנאי עבודתו גרמו לחבלות חוזרות ומקומיות על אזור פי הטבעת, להתאפקויות ממושכות ותזונה לא מתאימה, דבר שהוביל בסופו של דבר להופעת הטחורים. בהסתמך על חוות דעת מקצועית של מומחה רפואי נקבע כי יש להכיר בתובע כנפגע עבודה מכוח תורת המיקרוטראומה, מאחר שתנאי העסקתו, שבאו לידי ביטוי בנהיגה ממושכת, תוך כדי זעזועים חוזרים, תזונה לא מתאימה והתאפקות ממושכת אכן גרמו למחלתו.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

מהי תאונת עבודה?

מהי תאונת עבודה וכיצד ניתן לתבוע פיצויים...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר 

את מי תובעים לאחר תאונת עבודה ?

נפגעת בעבודה? נגרמו לך נזקי גוף? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר  

עצות לנפגעי תאונות עבודה

עצות לנפגעים לאחר תאונת עבודה...מאמרים, פסקי דין ומידע משפטי נוסף. 

תאונות עבודה נוספות

נפגעתי במהלך השתלמות...האם תאונת עבודה? דוגמאות נוספות, מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר 

תביעת ביטוח בגין נכות מתאונה ומחלוקת בנוגע לפרשנות חישוב הפיצוי

מהו ביטוח "נכות מתאונה"? האם חברת הביטוח יכולה "לשחק עם פרשנות הסעיף"? 

מחלות מקצוע

מהי מחלת מקצוע? כיצד היא מוגדרת בפסיקה? פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורכי דין באתר 

מיקרוטראומה

מיקרוטראומה

מיקרוטרואמה ופיצויים...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

תאונות עבודה או נכות כללית מה עדיף?

עשרות פסקי דין, מאמרים, עצות בנושאי תאונת עבודה, נכות ופניה אל עורכי דין באתר 

ועדה רפואית - אחוזי נכות

מהי ועדה רפואית? מי היא קובעת? מאמרים, עצות משפטיות ופניה אל עורכי דין באתר 

ועדות רפואיות

איך להתכונן לועדה רפואית? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין העוסקים בתחום הפיצויים המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.