www.what2do.co.il

האם ניתן להכיר במחלת סוכרת כתאונת עבודה?

דרגו את המאמר

האם ניתן להכיר במחלת סוכרת כתאונת עבודה?

סוכרת היא מחלה כרונית קשה ללא מרפא. המחלה משפיעה על תפקוד מערכות חיוניות רבות של הגוף, ועלולה לגרום לנזקים רבים ומגוונים ביותר, ובין היתר לפגוע בכלי הדם הגדולים המצויים בלב, במוח וברגליים, ובכלי הדם הקטנים המצויים בעיניים, בכליות ובעצבים.

 

מתח נפשי הוא אחד הגורמים המרכזיים בהתפרצות מחלת סוכרת, ובמקרים של סוכרת שהתפרצה אצל עובדים לאחר אירוע מתח קיצוני בזמן העבודה, קיימת אפשרות להגיש תביעה למוסד לביטוח לאומי להכרה במחלת סוכרת כתאונת עבודה. הכרה במחלה כתאונת עבודה מזכה את הנפגע בקצבת נכות ובהטבות שונות על פי אחוזי הנכות הרפואית.

 

סוכרת אינה מופיעה ברשימת מחלות מקצוע של המוסד לביטוח לאומי, על כן לא ניתן להגיש תביעה להכרה בה כמחלת מקצוע. כמו כן, על פי הפסיקה מתח מתמשך אינו מקים תשתית של מיקרו טראומה ולא יכול להוות פגיעה בעבודה, אך יכולה בנסיבות מיוחדות להיות מוכר כתאונת עבודה, כאשר הנפגע מוכיח כי הבעיות הרפואיות הקשורות במחלה מקשות על יכולת התפקוד ומונעות ממנו לעבוד באופן מלא או חלקי.

 

אירוע טראומטי הוביל להתפרצות סוכרת

 

תקרית אלימה במקום העבודה, הורדה בדרגה או העברת תפקיד באופן מפתיע, סכסוך קיצוני עם עמיתים לעבודה ואיומים, עשויים להיחשב לאירוע פתאומי וחריג, כאשר תקופה קצרה לאחר מכן המחלה התפרצה.

 

במקרה שאירע לאחרונה, קבלן ראשי בפרויקט בנייה גדול הוכר על ידי המוסד לביטוח לאומי כנפגע עבודה לאחר שאירוע חריג של לחץ גרם להתפרצות סוכרת. בעת ששהה הקבלן בביתו, הגיע אליו אחד מקבלני המשנה בפרויקט שבו עבד ואיים להצית את עצמו ואת הקבלן אם לא ישולמו לו הכספים המגיעים לו.

 

הלחץ שחווה הקבלן במהלך האירוע גרם לו לסחרחורות ולטשטוש ראייה. בעקבות בדיקות שעבר לאחר האירוע עלה כי הוא חולה בסוכרת. לאחר בחינת השפעת האירועים על עיתוי הופעת המחלה, החליט המוסד לביטוח לאומי כי האירוע אכן גרם להתפרצות המחלה והוא זכה בקצבת נכות כללית.

 

אירוע שניתן לאתר אותו בזמן ובמקום

 

הכרה במחלה כתאונת עבודה דורשת קיומו של אירוע חריג, המלווה במתח קשה, או במאמץ גופני קיצוני. נסיבותיו המיוחדות של האירוע הן שיכריעו את גורלה של התביעה. לשם כך יש לברר האם מדובר באירוע יחיד שניתן לאתר אותו בזמן ובמקום, בסדרה של אירועים, או במתח רצוף ומתמשך, וכן את סמיכות הזמנים שבין התרחשות האירוע לגילוי המחלה, מידת העוצמה והחריגות שלו, הוכחת הראיות שבידי הנפגע ועוד.

 

לאחר עריכת חקירה באשר לנסיבות האירוע על ידי מומחים, יכול המוסד לביטוח לאומי לאשר את התביעה ולהכיר באירוע כפגיעה בעבודה או לדחות אותה. רוב התביעות להכרה במחלת סוכרת כפגיעה בעבודה נדחות עקב הצגה שגויה של עובדות המקרה, ראיות לא מספקות, היעדר חוות דעת של מומחים רפואיים מטעם הנפגע, והתנהלות שגויה מול הוועדה הרפואית ופקידי המוסד.

 

תביעה נגד ביטוח לאומי בבית דין לעבודה

 

כאשר נסיבות התביעה מוצדקות, חשוב להמשיך ולדרוש את הזכויות הרפואיות וההטבות השונות של הנפגע. לאחר דחיית התביעה ניתן לתבוע את המוסד לביטוח לאומי בבית דין לעבודה. ההליך בבית דין מתחלק לשניים, הראשון הוא עובדתי ומשפטי והשני רפואי. בשלב הראשון התובע נדרש לשכנע את השופט שהתקיים אירוע חריג בנסיבות המצדיקות המשך בירור רפואי.

 

אם התובע לא הציג ראיות משכנעות, ההליך יסתיים ובית הדין ידחה את התביעה, אולם אם יחליט השופט כי התקיים אירוע חריג הקשור למסגרת העבודה, התיק יעבור למומחה רפואי מטעם בית הדין, אשר יעריך אם קיים קשר סיבתי בין האירוע להתפרצותה של הסוכרת. בשלב הבא הנפגע יידרש להתייצב בפני הוועדה הרפואית, כדי לקבוע את אחוזי הנכות, ובתאם לכך ייקבעו גובה הקצבה והמענקים השונים.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

מהי תאונת עבודה?

מהי תאונת עבודה וכיצד ניתן לתבוע פיצויים...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר 

את מי תובעים לאחר תאונת עבודה ?

נפגעת בעבודה? נגרמו לך נזקי גוף? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר  

עצות לנפגעי תאונות עבודה

עצות לנפגעים לאחר תאונת עבודה...מאמרים, פסקי דין ומידע משפטי נוסף. 

תאונות עבודה נוספות

נפגעתי במהלך השתלמות...האם תאונת עבודה? דוגמאות נוספות, מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר 

תביעת ביטוח בגין נכות מתאונה ומחלוקת בנוגע לפרשנות חישוב הפיצוי

מהו ביטוח "נכות מתאונה"? האם חברת הביטוח יכולה "לשחק עם פרשנות הסעיף"? 

מחלות מקצוע

מהי מחלת מקצוע? כיצד היא מוגדרת בפסיקה? פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורכי דין באתר 

מיקרוטראומה

מיקרוטראומה

מיקרוטרואמה ופיצויים...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

תאונות עבודה או נכות כללית מה עדיף?

עשרות פסקי דין, מאמרים, עצות בנושאי תאונת עבודה, נכות ופניה אל עורכי דין באתר 

ועדה רפואית - אחוזי נכות

מהי ועדה רפואית? מי היא קובעת? מאמרים, עצות משפטיות ופניה אל עורכי דין באתר 

ועדות רפואיות

איך להתכונן לועדה רפואית? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין העוסקים בתחום הפיצויים המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.