www.what2do.co.il

הכרת ביטוח לאומי בהרעלת ארסן כמחלת מקצוע

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

הכרת ביטוח לאומי בהרעלת ארסן כמחלת מקצוע

המוסד לביטוח לאומי מספק כיסוי ביטוחי עבור עובדים בשל סיכונים ונזקים שנגרמו מפגיעות שהתרחשו במהלך העבודה. מחלת מקצוע היא מחלה שנקבעה בתקנות המוסד לביטוח לאומי, והעובד חלה בה בעקבות עבודתו או עקב עיסוקו כעובד עצמאי. הרעלת ארסן מוכרת על ידי ביטוח לאומי כמחלת מקצוע, ועובד שנפגע כתוצאה מחשיפה לחומר הרעיל, זכאי לקבל פיצויים וקצבאות שונות, בהתאם לרמת הפגיעה.

 

כיום כל אדם עלול להיפגע מרעל של ארסן, עקב הימצאותו במאכלים כמו אורז ודגים, אך הסיכון להיפגע גבוה יותר לעובדים הנחשפים באופן קבוע לחומר הרעיל במסגרת עבודתם, כמו בעת ביצוע עבודות עיבוד עץ עם ארסן, בענף המתכת, בייצור זכוכית, בתעשיית האלקטרוניקה ובענפים נוספים המשתמשים בארסן.

 

עובדים שנפגעו במסגרת עבודתם מהרעלת ארסן זכאים לתשלום דמי פגיעה מהמוסד לביטוח לאומי עבור ימים שבהם נעדרו מעבודתם והוצאות הטיפול הרפואי. אם לעובד נותרה נכות צמיתה כתוצאה מהפגיעה, הוא זכאי לתשלום קצבת נכות, בהתאם לאחוזי הנכות שנקבעו על ידי הוועדה הרפואית.

 

מהי הרעלת ארסן?

 

ארסן הוא יסוד כימי רעיל ביותר ממשפחת המתכות למחצה, שמצוי באופן טבעי באדמה, במינרלים, באוויר ובמים. במשך דורות שימש הארסן כלי רצח לכל דבר, וכיום התעשייה עושה שימוש רב בחומר, לצורך שמירה על מבני עץ מפני ריקבון, בתעשיית ההדברה החקלאית כחומרי הדברה, לייצור זכוכית, נחושת ומתכות אחרות, בתעשיית האלקטרוניקה ובענף הרפואה.


מהם התסמינים להרעלת ארסן?

 

כאשר החומר חודר לגוף האדם, הוא עלול לגרום להרעלה ואף לגרום במקרים קיצוניים למוות, לכן אם עולה חשד להרעלת ארסן יש לפנות באופן מידי לייעוץ רפואי. הארסן רעיל במנות של 65 מיליגרם ומעלה. הסימנים להרעלה דומים לתסמינים של מחלת הכולרה, ואדם שנפגע מארסן יכול לסבול משלשולים, הקאות, בחילות, ירידה דרסטית בחום הגוף שמלווה בהכחלה של איברים, ואף בליעה של כמויות גבוהות עלולה לגרום למוות. בדיקות דם ושתן מסייעות לאבחן במהירות את מקור הבעיה ולאשר או לשלול אם מדובר בהרעלה.

 

כדי להפחית את הסיכון של הרעלת ארסן יש ללבוש מסכה המגנה, כפפות וביגוד מגן במהלך עבודה עם עץ שטופל ארסן, ובמפעלים עם רמות גבוהות של ארסן טבעי, חשוב לשתות ולהשתמש רק במים נקיים מסוננים ולהגביל ככל המתאפשר את המגע הישיר עם הקרקע.

 

האם קיים קשר סיבתי בין תנאי העבודה לבין הרעלת ארסן?

 

כל מעסיק החושד שלעובד נגרמה הרעלת ארסן, שמופיע ברשימות הביטוח הלאומי כמחלת מקצוע מוכרת, חייב להודיע על כך בכתב לרופא ממשלתי של משרד הבריאות לצורך מתן פיצויים לנפגע, וחייב לדווח על כך מיד למפקח העבודה האזורי. בנוסף לחובת המעביד, כל רופא המטפל בחולה הסובל מהרעלת ארסן, נדרש לדווח על כך מיד למפקח העבודה הראשי בירושלים.

 

כדי לקבל דמי פגיעה ופיצויים מהמדינה, העובד שנפגע צריך להוכיח כי קיים קשר סיבתי בין תנאי העבודה לבין פגיעתו. במקרה שההרעלה אירעה עקב נסיבות חיצוניות שאינן קשורות במקום העבודה, או אירעה לפני שהתחיל לעבוד, לא מתקיים הקשר הסיבתי הנדרש והיא לא תיחשב כמחלת מקצוע. הפסיקה קבעה כי גם אם החשיפה לסיכון במהלך העבודה מגדילה במעט את הסיכון להיפגע מהרעלת ארסן, אין בכך מספיק כדי להקים קשר סיבתי הנדרש בין העבודה למחלה.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

מהי תאונת עבודה?

מהי תאונת עבודה וכיצד ניתן לתבוע פיצויים...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר 

את מי תובעים לאחר תאונת עבודה ?

נפגעת בעבודה? נגרמו לך נזקי גוף? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר  

עצות לנפגעי תאונות עבודה

עצות לנפגעים לאחר תאונת עבודה...מאמרים, פסקי דין ומידע משפטי נוסף. 

תאונות עבודה נוספות

נפגעתי במהלך השתלמות...האם תאונת עבודה? דוגמאות נוספות, מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר 

תביעת ביטוח בגין נכות מתאונה ומחלוקת בנוגע לפרשנות חישוב הפיצוי

מהו ביטוח "נכות מתאונה"? האם חברת הביטוח יכולה "לשחק עם פרשנות הסעיף"? 

מחלות מקצוע

מהי מחלת מקצוע? כיצד היא מוגדרת בפסיקה? פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורכי דין באתר 

מיקרוטראומה

מיקרוטראומה

מיקרוטרואמה ופיצויים...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

תאונות עבודה או נכות כללית מה עדיף?

עשרות פסקי דין, מאמרים, עצות בנושאי תאונת עבודה, נכות ופניה אל עורכי דין באתר 

ועדה רפואית - אחוזי נכות

מהי ועדה רפואית? מי היא קובעת? מאמרים, עצות משפטיות ופניה אל עורכי דין באתר 

ועדות רפואיות

איך להתכונן לועדה רפואית? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין העוסקים בתחום הפיצויים המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.