www.what2do.co.il

הכרה בחייל כנכה צה``ל בעקבות התקפים אפליפטיים בצבא

דרגו את המאמר

הכרה בחייל כנכה צה``ל בעקבות התקפים אפליפטיים בצבא

התקפים אפילפטיים בצבא וקשר סיבתי משפטי בין המחלה לשירות


חייל קרבי, אשר במהלך הטירונות נחסכו ממנו שעות שינה רבות, טען כי הוא לקה באפילפסיה בעקבות תנאי השירות. אי לכך, האחרון פנה לקצין התגמולים וטען כי יש להכיר בו כנכה צה"ל. קצין התגמולים דחה את התביעה אך וועדת ערר שדנה בסוגיה קיבלה את טענות הלוחם. המדינה הגישה ערעור על החלטה זו לבית המשפט המחוזי. מה הייתה הכרעתו?


כפי שצוין לעיל, החייל גויס בתור לוחם לחיל התותחנים. בדומה ליתר הטירונים במחלקה, גם החייל במקרה דנן נאלץ להתמודד עם שעות שינה מעטות. עם זאת, ובניגוד ללוחמים האחרים, החייל סבל במהלך הטירונות ממספר התעלפויות ופונה לבתי חולים באזור. החייל טען כי חרף העובדה שהוא פונה מספר פעמים לחדרי מיון, בצבא לא השכילו להעניק לו הקלות או הנחות כלשהן. לדוגמא, לא ניתנה לו אפשרות להסדיר את שעות השינה בצורה מתאימה יותר למצבו הבריאותי המיוחד.

 

      קראו עוד בתחום:


בסופו של דבר, החייל סיים את הטירונות והפלוגה המשיכה לפעילות מבצעית. עם זאת, במהלך מסדר שגרתי במסגרת הפעילות המבצעית, החייל חש לפתע ברעידות בידיו. הוא התעלף ואיבד הכרתו. החייל פונה לחדר המיון בבית החולים הקרוב ואובחן כלוקה באפילפסיה. בסופו של יום, צה"ל שחרר את הלוחם בפרופיל 24.


בין אפילפסיה להתקפים אפילפטים


במסגרת תביעה שהוגשה על ידי החייל למשרד הביטחון, האחרון טען כי הוא לקה באפילפסיה באופן ברור בשל תנאי שירותו בתותחנים. דהיינו, התובע ביקש לקשור בין מחסור בשעות שינה לבין המחלה. כאמור, משרד הביטחון דחה את טענותיו ואילו וועדת הערעורים קיבלה את הדברים.


במסגרת ערעור המדינה, נטען כי קיים הבדל של ממש בין "התקפים אפילפטיים" ל"אפילפסיה". נטען כי התקפים אפילפטיים אינם מהווים עדות למחלה קיימת. המדינה גרסה כי אולי חוסר השינה היווה טריגר מסוים לעליית המחלה, אך לא היה זה הגורם לפריצתה. במשרד הביטחון ניסו לטעון כי עסקינן אפוא במחלה מולדת ובהתחשב בתנאי בריאותו הכלליים של החייל, לא היה קשר בינה לבין השירות.


בית המשפט המחוזי דחה את הערעור. בפסק הדין נקבע כי היות ועסקינן בסוגיה רפואית, גבולות התערבותו של בית המשפט היו מוגבלים להתפרצות המחלה מבחינת הקשר הסיבתי. בפועל, נפסק כי חרף העמדה הרפואית הקלאסית לפיה חוסר בשינה איננו גורם לאפילפסיה, אלא "רק" להתקפים אפילפטיים, ישנו הבדל בין המונח "קשר משפטי" למונח "קשר סיבתי".


השופטת קבעה כי אמנם הרפואה איננה מכירה בקשר שבין העדר השינה לפרוץ המחלה, אך המשפט יכול להכיר בכך. אי לכך, והיות והיה קשר סיבתי ברור בין העדר השינה במהלך הטירונות לבין ההתקפים האפילפטים, ערעור המדינה נדחה. בית המשפט הוסיף וציין כי לא יכולה להיות מחלוקת שהחייל במקרה דנן התגייס לשירות קרבי כאשר הוא בריא לחלוטין. דא עקא, בעקבות תנאי השירות בטירונות הוא לקה באפילפסיה. בסיטואציה כגון דא, אין ספק כי קיים קשר סיבתי משפטי בין המחלה לתנאי השירות. כפועל יוצא מכך, בית המשפט קבע כי החייל הינו נכה צה"ל בהתאם לתביעתו.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

תביעות נגד משרד הביטחון

מתי תוגש תביעה נגד משרד הביטחון? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר 

התיישנות - משרד הביטחון, צבא

מתי מתיישנת הזכות להגיש בקשות בגין פגיעה או מחלה במהלך השירות? 

פסוריאזיס, צבא - קשר בין המחלה לשרות

האם מחלת הפסוריאזיס יכולה להיגרם כתוצאה מתנאי השירות? אם כן כיצד נתבע פיצויים? 

כיב קיבה, שרות צבאי והקשר

כיצד ניתן להוכיח קשר סיבתי בין פרוץ אולקוס (כיב קיבה) לבין שירות בצבא ו/או בכוחות הביטחון? 

הלם קרב

מהו הלם קרב? את מי תובעים במקרה של הלם קרב? מה מועד ההתיישנות? ועוד... 

הקשר בין מחלת הסוכרת לשרות הצבאי

לצורך בחינת שאלה האם יש קשר בין מחלת הסוכרת לשרות הצבאי יש לשים לב כי ישנם שני סוגי סכרת... 

הקשר בין השרות הצבאי למחלות נפש

כיצד מוכיחים קשר בין שירות צבאי או משטרתי ומחלת נפש אשר נגרמה או הוחמרה כתוצאה מתנאי השירות? 

בחירת זכויות לפי חוק הביטוח הלאומי או לפי חוק הנכים?

חייל או שוטר שנפגע או חלה יכול לתבוע במסגרת ביטוח לאומי או קצין תגמולים, מהו המסלול המומלץ? 

נכי צה"ל וחוק הנכים, לאן?

חוק הנכים נכנס לתוקפו בשנת 1959. מדובר בחוק בעל מטרות סוציאליות ואשר עניינו לעזור ולאפשר סיוע לאנשי כוחות ביטחון אשר חלו או נפגעו או במסגרת שירותם... 

קצין תגמולים- מידע משפטי ומדריך להגשת תביעה

נפגעת בצבא? מעוניין להגיש תביעה נגד קצין תגמולים? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.