www.what2do.co.il

הקשר בין השרות הצבאי למחלות נפש

דרגו את המאמר
  התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

הקשר בין השרות הצבאי למחלות נפש

לצורך קביעה אם מחלת נפש שפרצה אצל פלוני במהלך שירותו בצה"ל נגרמה או הוחמרה כתוצאה מתנאי שירותו, נדרש קיומו של קשר סיבתי בין מחלת הנפש לשירות הצבאי; לקביעת קיומו של הקשר הסיבתי, לא נדרשים אירועים יוצאי דופן כטריגר למחלת הנפש, אלא די בתנאי שירות הגוררים לחץ נפשי על החייל המסוים, שבעקבותיו מתפרצת מחלה כך קבע בית המשפט המחוזי לאחרונה בערעור אשר הגיש חייל נגד החלטת קצין התגמולים.

המערער התגייס לצה"ל בפרופיל 97. הוא שירת כמכונאי מטוסים בטייסת קרב, בין היתר, במהלך מלחמת המפרץ. המערער שוחרר מן השירות הצבאי שנתיים לאחר גיוסו, בפרופיל 21, מחמת מחלת הסכיזופרניה בה לקה. ועדת הערעורים, לפי חוק הנכים (תגמולים ושיקום) התשי"ט- 1959 קבעה, כי מחלת המערער לא באה בעטיו של השירות הצבאי. קביעה זו התבססה על דברי המערער, כי המחלה פרצה אצלו קודם לשירותו הצבאי. עוד נקבע, כי בסמוך להתפרצות המחלה לא היה נתון המערער במתח שניתן לראות בו כגורם לפרוץ המחלה או להחמרתה מכאן הערעור. לטענת המערער, ערב גיוסו לצבא היה בריא, שכן הוא נבדק, נמצא בריא ונקבע לו פרופיל 97. עוד טוען המערער, כי הוא היה נתון בזמן שירותו במצבים קשים יוצרי מתח ודאגה, ואלה יוצרים קשר סיבתי בין השירות למחלתו.

בית המשפט המחוזי בתל- אביב קבע כי: לא נדרשים אירועים יוצאי דופן כטריגר למחלת הנפש, אלא די בתנאי שירות הגוררים לחץ נפשי על החייל המסוים שבעקבותיו מתפרצת מחלה. בנסיבות המקרה הנדון, אין מחלוקת כי תנאי שירותו של המערער היו תנאי לחץ קשים, במיוחד בתקופת מלחמת המפרץ. תנאי המתח שהמערער היה נתון בהם, הגיעו לביטוי פיזי ולא רק נפשי, כך שלא ניתן להגדיר תקופה זו כתקופה רגילה של שירות צבאי נינוח.

עוד קבע בית המשפט כי: אין להתעלם מכך כי המערער אישר בפני הרופאים המטפלים מיד ובסמוך להתפרצות המחלה במהלך השירות הצבאי, כי תופעות דומות התקיימו אצלו זמן קצר לפני גיוסו בפועל. אולם, תופעה זו חלפה ללא כל טיפול והמערער שירת למעלה משנתיים באופן משביע רצון בתפקיד אחראי ביותר.
מכאן, שגם אם חלה לפני גיוסו, בודאי שהשירות הצבאי החמיר את מחלתו.

התוצאה: מחלתו של המערער הוחמרה בעקבות שירותו הצבאי. הדיון הוחזר לוועדה רפואית לקביעת שיעור ההחמרה. 

רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כיעוץ משפטי ו/או כתחליף ליעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד , ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.
לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

תביעות נגד משרד הביטחון

מתי תוגש תביעה נגד משרד הביטחון? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר 

התיישנות - משרד הביטחון, צבא

מתי מתיישנת הזכות להגיש בקשות בגין פגיעה או מחלה במהלך השירות? 

פסוריאזיס, צבא - קשר בין המחלה לשרות

האם מחלת הפסוריאזיס יכולה להיגרם כתוצאה מתנאי השירות? אם כן כיצד נתבע פיצויים? 

כיב קיבה, שרות צבאי והקשר

כיצד ניתן להוכיח קשר סיבתי בין פרוץ אולקוס (כיב קיבה) לבין שירות בצבא ו/או בכוחות הביטחון? 

הלם קרב

מהו הלם קרב? את מי תובעים במקרה של הלם קרב? מה מועד ההתיישנות? ועוד... 

הקשר בין מחלת הסוכרת לשרות הצבאי

לצורך בחינת שאלה האם יש קשר בין מחלת הסוכרת לשרות הצבאי יש לשים לב כי ישנם שני סוגי סכרת... 

הקשר בין השרות הצבאי למחלות נפש

כיצד מוכיחים קשר בין שירות צבאי או משטרתי ומחלת נפש אשר נגרמה או הוחמרה כתוצאה מתנאי השירות? 

בחירת זכויות לפי חוק הביטוח הלאומי או לפי חוק הנכים?

חייל או שוטר שנפגע או חלה יכול לתבוע במסגרת ביטוח לאומי או קצין תגמולים, מהו המסלול המומלץ? 

נכי צה"ל וחוק הנכים, לאן?

חוק הנכים נכנס לתוקפו בשנת 1959. מדובר בחוק בעל מטרות סוציאליות ואשר עניינו לעזור ולאפשר סיוע לאנשי כוחות ביטחון אשר חלו או נפגעו או במסגרת שירותם... 

קצין תגמולים- מידע משפטי ומדריך להגשת תביעה

נפגעת בצבא? מעוניין להגיש תביעה נגד קצין תגמולים? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.