www.what2do.co.il

הקשר בין מחלת הסוכרת לשרות הצבאי

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 4.0 מתוך 5

הקשר בין מחלת הסוכרת לשרות הצבאי

בשנת 2007 פורסמו נתונים מטעם קופות החולים אשר לפיהם כ-290,000 ישראלים צרכו בשנה זו תרופות לטיפול בסוכרת. סוכרת הינה מחלה מטבולית אשר מתאפיינים בריכוזים בשיעור גבוה של גלוקוז בשתן ובדם. קיימות כיום שלוש צורות עיקריות של סוכרת המוכרות על ידי ארגון הבריאות העולמי – סוכרת 1 (סוכרת נעורים), סוכרת 2, וסוכרת הריון. על פי נתוני קופות החולים שהתפרסמו בדו"ח לעיל, 90% מהישראלים חולי הסוכרת סובלים מסוכרת מסוג 2, והיתר מסוכרת מסוג 1. בקרב הצעירים, שיעור חולי סוכרת 1 הינו גבוה משמעותית משיעור המבוגרים הלוקים בסוכרת זו.


חרף נפיצותה של המחלה בקרב האוכלוסייה, המדע טרם הניח ידו באופן ברור ומדויק על הגורמים הספציפיים לסוכרת (על שני סוגיה). עם זאת, ישנם מספר גורמים אשר ידועים כ"גורמי סיכון" אשר יכולים להביא לפרוץ המחלה. בין גורמים אלה ניתן למנות מטען גנטי, משקל, גיל, זיהומים ויראליים, תגובות מסוימות של המערכת החיסונית, שינויים בהרגלי החיים ועוד. כמו כן, אחד הגורמים אשר שמו נקשר לא אחת עם פרוץ מחלת הסוכרת הינו לחץ ותעוקה נפשית.

 

       קראו עוד בתחום:


השירות בכוחות הביטחון הישראליים, החל משירות החובה בצבא, וכלה בשירות בצבא הקבע ו/או בזרועות הביטחון וההצלה, עלול להיות מלחיץ ולגרום למתחים נפשיים לא פשוטים. אי לכך, פעמים רבות מונחות לפתחו של קצין התגמולים תביעות להכרה בסוכרת כמחלה שפרצה בגין תנאי לחץ בשירות. ה"מוקש" לעניין זה הינו היעדר אסכולה רפואית ברורה אשר תומכת בקשר הסיבתי שבין פריצתה של מחלת הסוכרת ודחק נפשי.

 

שאלת קיומו של הקשר הסיבתי הנ"ל טרם זכתה להכרעה בפסיקה, והוועדות אשר דנו בתיקים אלו קיבלו לא אחת החלטות שונות ואף סותרות. לאחרונה, בית המשפט העליון התייחס לכך בפסק דין אשר ניתן בעניין רע"א 8495/09 חנן בן אסייג נ' קצין תגמולים. השופט דנציגר, אשר עסק בסוגיה המשפטית הנ"ל בפסק הדין בעניין אסייג, פנה למחוקק והציע להקים ועדת מומחים אשר תיתן המלצות המבוססות על חוות דעת עדכנית בנוגע לקשר הסיבתי בין סוכרת ודחק נפשי.


יודגש כי למרות שהמחלוקת בנוגע להעדר אסכולה רפואית לעניין זה טרם הוכרעה, פעמים רבות הכיר בית המשפט בקשר שבין דחק נפשי במהלך השירות הצבאי ופרוץ מחלת הסוכרת. עם זאת, מנגד, פעמים רבות בתי המשפט דחו תביעות ובקשות אשר זהו עניינם. למעשה, כל מקרה נבחן לגופו, בהתאם לנסיבותיו הספציפיות של החולה והשירות הצבאי.


דוגמא לפסק דין - שירות מלחיץ בשטחים ולבנון


לוחם אשר התגייס ליחידה קרבית ובמהלך שירותו הצבאי עסק בפעילות מבצעית בשטחים ובלבנון טען כי מחלת הסוכרת, אשר אובחנה אצלו בסמוך לשחרורו מצה"ל, הייתה תולדה של שירותו הצבאי. משרד הביטחון סירב להכיר באחרון כנכה צה"ל והלוחם הגיש תביעה בעניין לבית המשפט המחוזי בתל אביב. הטענה המרכזית של משרד הביטחון הייתה כי למרות שהשירות הצבאי היה קשה מבחינה אובייקטיבית, הוא לא היה "חמור מדי" עבור המערער במקרה זה.

 

השופטת, מיכל רובינשטיין, קבעה כי הדין עם הלוחם. השופטת ציינה בפסק הדין כי השילוב של תנאי השירות האובייקטיבים של הלוחם, עם המועד בו החלו להופיע תסמיני המחלה, הטה את הכף אל המסקנה כי התקיים הקשר הסיבתי בין השירות לבין פרוץ המחלה. צוין כי למרות שמדובר במחלה שסביר להניח שקיננה בגופו של הלוחם עוד בטרם גיוסו, הרי שתנאי השירות היוו את הטריגר לפריצתה.


עא (ת"א) 3030/02
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

תביעות נגד משרד הביטחון

מתי תוגש תביעה נגד משרד הביטחון? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר 

התיישנות - משרד הביטחון, צבא

מתי מתיישנת הזכות להגיש בקשות בגין פגיעה או מחלה במהלך השירות? 

פסוריאזיס, צבא - קשר בין המחלה לשרות

האם מחלת הפסוריאזיס יכולה להיגרם כתוצאה מתנאי השירות? אם כן כיצד נתבע פיצויים? 

כיב קיבה, שרות צבאי והקשר

כיצד ניתן להוכיח קשר סיבתי בין פרוץ אולקוס (כיב קיבה) לבין שירות בצבא ו/או בכוחות הביטחון? 

הלם קרב

מהו הלם קרב? את מי תובעים במקרה של הלם קרב? מה מועד ההתיישנות? ועוד... 

הקשר בין מחלת הסוכרת לשרות הצבאי

לצורך בחינת שאלה האם יש קשר בין מחלת הסוכרת לשרות הצבאי יש לשים לב כי ישנם שני סוגי סכרת... 

הקשר בין השרות הצבאי למחלות נפש

כיצד מוכיחים קשר בין שירות צבאי או משטרתי ומחלת נפש אשר נגרמה או הוחמרה כתוצאה מתנאי השירות? 

בחירת זכויות לפי חוק הביטוח הלאומי או לפי חוק הנכים?

חייל או שוטר שנפגע או חלה יכול לתבוע במסגרת ביטוח לאומי או קצין תגמולים, מהו המסלול המומלץ? 

נכי צה"ל וחוק הנכים, לאן?

חוק הנכים נכנס לתוקפו בשנת 1959. מדובר בחוק בעל מטרות סוציאליות ואשר עניינו לעזור ולאפשר סיוע לאנשי כוחות ביטחון אשר חלו או נפגעו או במסגרת שירותם... 

קצין תגמולים- מידע משפטי ומדריך להגשת תביעה

נפגעת בצבא? מעוניין להגיש תביעה נגד קצין תגמולים? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.