www.what2do.co.il

תביעה להכרה בכאבים בידיו של סבל כתאונת עבודה במסגרת המיקרו-טראומה

דרגו את המאמר

תביעה להכרה בכאבים בידיו של סבל כתאונת עבודה במסגרת המיקרו-טראומה

האם כאבים בידו של סבל שנגרמו לאורך שנים הינם תאונת עבודה?

האם בית הדין לעבודה יכיר בתביעה של נהג משאית שהכאבים בידיו, מהם הוא סובל, הינם תאונת עבודה על פי חוק ובמסגרת תורת המיקרו-טראומה?

התובע הינו יליד 1957 ומועסק כנהג משאית משנת 1979 אצל מעסיקים שונים. במרץ 2008 הגיש התובע תביעה לביטוח לאומי להכיר בו כ"נפגע בעבודה". במכתבו זה טען נהג המשאית שבמאי 2007 הרגיש כאבים עזים בשתי הידיים במהלך פריקת המשאית מפלטות עץ כבדות.

 

באותו החודש נחקר התובע על ידי חוקר המוסד לביטוח לאומי ומחקירתו עלה שהוא עובד אצל מעסיקתו האחרונה במשך מספר חודשים כנהג וכסבל בהיקף של חמישה ימים בשבוע. עבודתו כללה העמסה של פלטות עץ באמצעות מלגזה על המשאית, ופריקתן, לעיתים באופן ידני, בנגריות שונות.

 

      קראו גם בתחום:


המוסד לביטוח לאומי דחה את תביעתו של נהג המשאית והלה הגיש תביעה בעניין זה לבית הדין לעבודה. התובע טען כי עסק בסבלות במשך שנים רבות, עבודה המצריכה מאמץ פיזי רב. התובע טען כי בחלק מהנגריות היה הוא נעזר בעובדי המקום, ולעיתים היה נאלץ לפרוק את הדיקטים בעצמו. כמו כן, טען התובע, שהיה הוא פורק 5-30 פלטות ביום אצל 5-7 לקוחות בממוצע.

מהי תורת המיקרו-טראומה?

תורת המיקרו-טראומה באה למלא חלל ריק שהותיר המחוקק, כאשר לא כלל ברשימת "מחלות המקצוע", מחלות שונות שהתפתחו לאורך זמן עקב תנאי העבודה, ובכך הותיר את רשימת המחלות "סגורה". מדובר ב"פיקציה משפטית" שמטרתה לפצות את המבוטחים בגין פגיעה מהעבודה, שמחד – אינה מחלת מקצוע ומאידך – אינה תאונת עבודה במובנה הרגיל.

משכך, הפכה תורת המיקרו-טראומה להיות "מפלטו האחרון" של מי שאינו יכול להצביע על אירוע תאונתי מסוים בעבודה ואינו בא בגדרה של מחלת המקצוע. יחד עם זאת, אין בכוחה של תורה זו להביא לכך, שכל מחלה שנגרמה בשל העבודה אך אינה מנויה ברשימת "מחלות המקצוע", תוכל לזכות את העובד בהכרה כנפגע "תאונת עבודה". כוחה של התורה מוגבל על-ידי המונח "תאונה", ומכאן, באה הדרישה שכל פגיעה זעירה, תעמוד - כשלעצמה - במבחן מאפייניה של "תאונה" (פתאומיות ומסוימות).

מן הפסיקה ידוע שתובע המנסה להשליך את יהבו על תורת המיקרו-טראומה, נתקל לא אחת במשוכות רבות בדרכו, שכן תורה זו הינה כאמור פיקציה משפטית המבוססת על יסודות עיוניים נוקשים.


      קראו גם:

 

בית המשפט דוחה את התביעה

בית המשפט קבע בעניין שלפנינו שהתובע לא השכיל להוכיח אירועים "פתאומיים" חוזרים ונשנים, משך זמן ממושך ובתדירות גבוהה. התובע התמקד בתביעתו בתקופת העסקתו אצל המעסיקה האחרונה, לפיכך, ל"הרחבת החזית" בסיכומי התובע בנוגע לעבודת הנהיגה במשאית - לא היה מקום בדיון המשפטי. לא כל שכן, כאשר לא ניתנה למוסד לביטוח לאומי היכולת להתגונן מפני טענה זו.

בית המשפט ציין כי על פי עדותו של התובע, ימים בהם פרק מספר רב של פלטות אצל הנגריות, היו ימים בהם העמיס האחרון כמות גדולה בעבור מספר לקוחות קטן. אי לכך, סביר להניח שבימים אלו נפרקו הדיקטים על ידי מלגזה ו\או עובדים נוספים.

לא זו אף זו - הפריקה הושפעה מן הסתם ממשקל הפלטה, מהשאלה האם ניתנה לתובע עזרה במקום הפריקה ואם לאו ועוד. בית המשפט הסכים עם התובע כי עבודתו אצל מעסיקתו האחרונה הייתה כרוכה בעבודה פיסית קשה. עם זאת, השופט קבע כי עובדה זו לבדה אינה יכולה להפוך בעצמה לכדי תשתית מספקת למיקרו-טראומה.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

מהי תאונת עבודה?

מהי תאונת עבודה וכיצד ניתן לתבוע פיצויים...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר 

את מי תובעים לאחר תאונת עבודה ?

נפגעת בעבודה? נגרמו לך נזקי גוף? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר  

עצות לנפגעי תאונות עבודה

עצות לנפגעים לאחר תאונת עבודה...מאמרים, פסקי דין ומידע משפטי נוסף. 

תאונות עבודה נוספות

נפגעתי במהלך השתלמות...האם תאונת עבודה? דוגמאות נוספות, מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר 

תביעת ביטוח בגין נכות מתאונה ומחלוקת בנוגע לפרשנות חישוב הפיצוי

מהו ביטוח "נכות מתאונה"? האם חברת הביטוח יכולה "לשחק עם פרשנות הסעיף"? 

מחלות מקצוע

מהי מחלת מקצוע? כיצד היא מוגדרת בפסיקה? פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורכי דין באתר 

מיקרוטראומה

מיקרוטראומה

מיקרוטרואמה ופיצויים...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

תאונות עבודה או נכות כללית מה עדיף?

עשרות פסקי דין, מאמרים, עצות בנושאי תאונת עבודה, נכות ופניה אל עורכי דין באתר 

ועדה רפואית - אחוזי נכות

מהי ועדה רפואית? מי היא קובעת? מאמרים, עצות משפטיות ופניה אל עורכי דין באתר 

ועדות רפואיות

איך להתכונן לועדה רפואית? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין העוסקים בתחום הפיצויים המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.