www.what2do.co.il

הגשת תביעה להכרה בתאונת עבודה לאחר שנים בגין מצב נפשי

דרגו את המאמר

הגשת תביעה להכרה בתאונת עבודה לאחר שנים בגין מצב נפשי

האם יש לקבל טענת שיהוי למרות מצב נפשי?


האם תביעה אשר הוגשה כנגד המוסד לביטוח לאומי בטענת שיהוי דינה להידחות על הסף, או שמא יש לקבלה מחמת ליקוי נפשי? סוגיה זו הונחה לפתחו של בית הדין לעבודה, ובה טען התובע שלפחות שש שנים בתוך מרוץ ההתיישנות סבל הוא מליקוי נפשי ועל כן לא היה כשיר לתבוע זכויותיו.


ביום 27.8.93 הגיע התובע למקום עבודתו אך במהלך העבודה ניהל האחרון ויכוח חריף עם מעבידו, ובסופו דרש ממנו המעסיק לעזוב את מקום העבודה. התובע, בהוראת מעבידו, נטל את רכבו ונסע ממקום עבודתו לביתו. בעקבות סערת הרוחות שפקדה אותו, והויכוח בינו למעבידו, איבד התובע את עשתונותיו ואת השליטה ברכבו ומכוניתו פגעה בקיר בעוצמה רבה.

 

      קראו עוד בתחום:

 

בעקבות התאונה נגרמו לתובע נזקים גופניים ונפשיים בלתי הפיכים. לאחר התאונה החלה אצל התובע ירידה בריכוז תוך שהוא אינו מתקשר עם סביבתו. בכתב התביעה צוין שמאז ועד היום סובל התובע מאובדן זיכרון, חוסר יכולת לתקשר עם הסביבה, חוסר תיאבון, ואינו מתפקד כפי שהיה.

 

מינוי מומחים רפואיים מטעם שני הצדדים


התובע הגיש תביעה להכרה בתאונה כ"תאונת עבודה", אך תביעתו נדחתה על ידי המוסד לביטוח לאומי מחמת התיישנות. מכתב הדחייה נשלח לתובע ביום 27.3.1995 ואילו התביעה לבית הדין הוגשה כעבור למעלה משש שנים לאחר מכן.הביטוח הלאומי צירף לכתב ההגנה גם הודעה על פגיעה בעבודה מיום 15.12.1993 חתומה על ידי התובע.


בקדם המשפט הצהיר בא כוח התובע לפרוטוקול כי ינסה להמציא תעודה רפואית המלמדת על כך שהתובע לא יכול היה לדאוג לענייניו בתקופה משנת 1993 ועד לשנת 1999. תעודה מסוג זה אכן הומצאה לבית המשפט, ומומחה מטעם ההגנה הגיש חוות דעת רפואית אשר ממנה ניתן היה ללמוד שאכן התובע לא היה מסוגל לדאוג לענייניו מחמת ליקוי נפשי בין השנים המדוברות.

 

      קראו גם:


הביטוח הלאומי הגיש חוות דעת של פסיכולוג מטעמו, אשר קבע כי מיום שחרורו של התובע מאברבנל, היה האחרון מסוגל לדאוג לענייניו מהבחינה הפסיכיאטרית. הביטוח הלאומי הפנה גם את בית הדין לכך שהתובע הגיש בעצמו (באמצעות עו"ד אך ללא שמונה לו אפוטרופוס) את התביעה לנתבע וכן שתי תביעות לבית הדין, בזמן בו, כביכול, לא היה מסוגל לדאוג לענייניו.


הסוגיה המשפטית – האם ליקוי נפשי מאט מרוץ התיישנות?


על פי ההלכה הפסוקה, "חולה נפש" לעניין סעיף 11 לחוק ההתיישנות הוא לא כל אדם הלוקה במחלת נפש, אלא רק אדם, אשר מפאת מחלתו, אינו מסוגל לטפל בענייניו. אדם אשר אינו מסוגל לטפל בענייניו, ומשום כך מונה לו אפוטרופוס, זכאי להפעלת סעיף 11 לחוק.

 

הפסיקה קבעה בנוסף שאין לקבל את הטענה שכל מחלת נפש, בין אם מסוגל החולה לטפל בענייניו ואינו זקוק לאפוטרופוס, בין אם לאו - דייה להביאו במסגרת סעיף 11. הלכה זו נובעת משום שהתוצאה תהייה שתביעתו של אדם כזה לעולם לא תתיישן.


המערכת המשפטית איננה יכולה לקבל אדם שלא מונה לו אפוטרופוס מפני שאיננו זקוק לכך, והוא יהיה עד לסוף ימיו "חולה נפש שאין עליו אפוטרופוס". עוד נקבע בהקשר זה, כי בהתייחס לחולה נפש שלעתים שפוי ולעתים חולה יש למנות אפוטרופוס גם לגבי הזמן שהיה חולה ולא לגבי הזמן שהיה שפוי.


בית הדין לעבודה דחה את תביעתו של התובע מן הטעמים הבאים:

 

  • לא הובאה ולו ראשית ראיה לכך שמכתב הדחייה התקבל אצל התובע רק בשנת 1999 או שנודע לתובע רק בשנת 1999 על דחיית תביעתו, כטענתו.
  • התביעה הראשונה הוגשה ביום 19.7.1999 באמצעות עו"ד ונמחקה בשל חוסר מעש.
  • התביעה הנוכחית הוגשה בחודש נובמבר 2001 הוגשה באמצעות בא כוחו הנוכחי של התובע. בחוות הדעת מטעם התביעה גרס המומחה כי התובע לא היה מסוגל לדאוג לעצמו בין 93 ל-99. עם זאת, טענה זו אינה מתיישבת עם הגשת שלוש תביעות נוספות במרוצת השנים.
  • בחוות דעתו של המומחה הרפואי מטעם הביטוח הלאומי נכתב שבתקופה שבין 25.11.1993 ועד 1.11.1995 "אין עדות על מצב פסיכוטי חריף ולא נמצא מצב שמגביל אוטומטית את יכולת האדם לדאוג לענייניו.
  • התובע יצא לחו"ל בשנת 1995 ושם שהה במשך שנתיים בכלא הקולומביאני בגין עבירות פליליות. משנת 1998 (כאשר חזר לארץ לאחר שחרורו) ועד שנת 2002, לא נרשם כל תיעוד פסיכיאטרי בעניינו של התובע.


לאור כל האמור לעיל במצטבר, בית הדין קבע כי אין לקבל את טענת התובע שבין השנים 1993 ועד 1999 לא היה מסוגל לדאוג לענייניו. אי לכך, לא חל בעניינו סעיף 11 לחוק ההתיישנות ודין התביעה להידחות על הסף מחמת התיישנות.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

מהי תאונת עבודה?

מהי תאונת עבודה וכיצד ניתן לתבוע פיצויים...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר 

את מי תובעים לאחר תאונת עבודה ?

נפגעת בעבודה? נגרמו לך נזקי גוף? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר  

עצות לנפגעי תאונות עבודה

עצות לנפגעים לאחר תאונת עבודה...מאמרים, פסקי דין ומידע משפטי נוסף. 

תאונות עבודה נוספות

נפגעתי במהלך השתלמות...האם תאונת עבודה? דוגמאות נוספות, מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר 

תביעת ביטוח בגין נכות מתאונה ומחלוקת בנוגע לפרשנות חישוב הפיצוי

מהו ביטוח "נכות מתאונה"? האם חברת הביטוח יכולה "לשחק עם פרשנות הסעיף"? 

מחלות מקצוע

מהי מחלת מקצוע? כיצד היא מוגדרת בפסיקה? פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורכי דין באתר 

מיקרוטראומה

מיקרוטראומה

מיקרוטרואמה ופיצויים...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

תאונות עבודה או נכות כללית מה עדיף?

עשרות פסקי דין, מאמרים, עצות בנושאי תאונת עבודה, נכות ופניה אל עורכי דין באתר 

ועדה רפואית - אחוזי נכות

מהי ועדה רפואית? מי היא קובעת? מאמרים, עצות משפטיות ופניה אל עורכי דין באתר 

ועדות רפואיות

איך להתכונן לועדה רפואית? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין העוסקים בתחום הפיצויים המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.