www.what2do.co.il

ויכוח בין המעסיק לעובד גרם לאירוע לב

דרגו את המאמר

ויכוח בין המעסיק לעובד גרם לאירוע לב

מהי מידת האחריות של המעסיק כאשר עובד לוקה בליבו בעקבות וויכוח?


מעסיק הגיש ערעור לבית משפט העליון, לאחר שקבע בית המשפט המחוזי, כי הוא התנהג ברשלנות כלפי העובד שלו וגרם לו להתקף לב בזמן העבודה.


טכנאי הגיע למשמרת לילה, למרות שביתת הטכנאים וספג עלבונות קשים


בבית חולים במרכז הארץ, פרץ סכסוך בין הטכנאים לבין הנהלת בית החולים, בנוגע לשכר עבור עבודתם במשמרות הלילה. הטכנאים פתחו בשביתה, מלבד טכנאי בודד, שהסכים לעבוד במשמרות לילה, בעיקר כי היה זקוק לתוספת השכר שהן מעניקות. על רקע זה, נוצרו מתחים, ריבים וויכוחים יום יומיים בינו לבין הטכנאים האחרים. במהלך אותה תקופה, ארבעה טכנאים תקפו אותו מילולית, וניהלו וויכוח קולני שכלל הטחות של מילות גנאי, צעקות ואיומים, למחרת אותו היום לקה בליבו הטכנאי שהפר את השביתה.


לאחר שחזר מחופשת מחלה, גילה הטכנאי שחלה הרעה בתנאי העסקתו


כשבעה חודשים לאחר אירוע הלב, חזר בהוראת הרופא הטכנאי לעבודה, תחת מגבלה בימים ובשעות העבודה. הטכנאי שובץ לעבודה במכון הרנטגן, בניגוד לרצונו ונדרש לבצע עבודה פיזית מאומצת, שלא הייתה כלולה במסגרת תפקידו הקודם.
הטכנאי לקה בהתקף לב שני ושלישי


כחודש וחצי לאחר החזרה, הוא חש בלחץ בחזה ואושפז בבית חולים, בחדר המיון נכתב כי הטכנאי חש בכאבים לאחר התרגזות. הטכנאי טען כי תנאי העבודה במכון הרנטגן, הם אלה שגרמו לו להיווצרות אירוע לב שני. חמש שנים מאוחר יותר עבר התובע אוטם נוסף בשריר הלב, ובעקבותיו עבר צנתור והשתלת תומך.


בית הדין לעבודה קבע כי בית החולים נהג ברשלנות כלפי העובד


הטכנאי הגיש תביעת נזיקין נגד בית החולים בגין רשלנות רפואית. בית המשפט, כי קיים קשר סיבתי בין אוטם הלב בו לקה התובע באירוע הראשון, לבין הויכוח בעת בעבודה, ופסק כי התובע מוכר כנפגע עבודה, מאחר ובית החולים נהג בו בחוסר אחריות והוא זכאי לפיצויים בסך 5,349,127 ₪.
 

בעקבות הערעור נקבע כי המעסיק לא היה לצפות את הנזק


לאחר הפסיקה הגיש בית החולים ערעור. בית המשפט העליון קיבל את ערעור וקבע שלא הייתה אפשרות מצד המעביד לצפות את הנזק, לכן לא ניתן להוכיח את הקשר הסיבתי בין הפרת חובת הזהירות לנזק שנגרם לתובע.


לטענת הגנת המערערים, לא נוצרה הבחנה מדויקת בין דיני ביטוח, לבין דיני רשלנות. כלומר, בית הדין לעבודה היה צריך לדון באירוע הראשון של אוטם שריר הלב, במסגרת של תביעות עובדים נגד ביטוח הלאומי ולא כנגד המעסיק. גם אם לעובד נגרמה תאונה בעקבות ובזמן העבודה, אחריות המעביד תוכר רק אם הוא יוכח אשם מצידו במסגרת רשלנות או הפרת חובה חקוקה ולכן יש להוכיח כי המעביד היה יכול לצפות מראש את הנזק.


חובת הזהירות של המעסיק והקשר לאשמה ברשלנות


חובת הזהירות של המעביד כלפי עובדו, היא לדאוג לסביבת עבודה בטוחה, לספק לו חומרים וכלי עבודה מתאימים, לשמור שיטות עבודה נאותות, להדריך את העובדים ולהזהיר אותם מפני סיכונים הכרוכים בביצוע תפקידם. על מנת להוכיח כי מעביד אשם ברשלנות יש להוכיח שהוא יכול היה לחזות את ההתרחשות לפחות בקווים כלליים.


התובע לא יקבל פיצויים מבית החולים


אמנם בבית החולים שררה אווירה מתוחה, בשל הפרת השביתה מצד התובע, והמעסיק היה מודע לה, אך הוא לא היה יכול לצפות שבעקבות חילוקי הדעות יתפתח וויכוח חריג, שיוביל להתרגשות עצומה ויגרום לעובד התקף לב. בית המשפט ביטל את פסיקת בית הדין והתובע איבד את זכותו לפיצויים.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

מהי תאונת עבודה?

מהי תאונת עבודה וכיצד ניתן לתבוע פיצויים...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר 

את מי תובעים לאחר תאונת עבודה ?

נפגעת בעבודה? נגרמו לך נזקי גוף? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר  

עצות לנפגעי תאונות עבודה

עצות לנפגעים לאחר תאונת עבודה...מאמרים, פסקי דין ומידע משפטי נוסף. 

תאונות עבודה נוספות

נפגעתי במהלך השתלמות...האם תאונת עבודה? דוגמאות נוספות, מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר 

תביעת ביטוח בגין נכות מתאונה ומחלוקת בנוגע לפרשנות חישוב הפיצוי

מהו ביטוח "נכות מתאונה"? האם חברת הביטוח יכולה "לשחק עם פרשנות הסעיף"? 

מחלות מקצוע

מהי מחלת מקצוע? כיצד היא מוגדרת בפסיקה? פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורכי דין באתר 

מיקרוטראומה

מיקרוטראומה

מיקרוטרואמה ופיצויים...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

תאונות עבודה או נכות כללית מה עדיף?

עשרות פסקי דין, מאמרים, עצות בנושאי תאונת עבודה, נכות ופניה אל עורכי דין באתר 

ועדה רפואית - אחוזי נכות

מהי ועדה רפואית? מי היא קובעת? מאמרים, עצות משפטיות ופניה אל עורכי דין באתר 

ועדות רפואיות

איך להתכונן לועדה רפואית? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין העוסקים בתחום הפיצויים המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.