www.what2do.co.il

נכות נפשית בגין מלחמת לבנון - פיצויים לטבח

דרגו את המאמר

נכות נפשית בגין מלחמת לבנון - פיצויים לטבח

ההכרה בפגיעות נפשיות כתוצאה משירות צבאי איננה עניין של מה בכך. מדי שנה, קצין התגמולים דוחה תביעות רבות העוסקות בקשר שבין השירות הצבאי לבין נזקים נפשיים. פעמים רבות משרד הביטחון טוען כי התובע סבל מפגיעות נפשיות בטרם התגייס או כי מקורן של הפגיעות הנפשיות אינו בשירות הצבאי.


במקרים אלו, מוטלת על עורך הדין המייצג את הנפגע עבודה רבה ומורכבת המשלבת בין רפואת הנפש, פסיקת בתי המשפט ודיני הנזיקין. דוגמא לניהול נכון של תביעה מסוג זה ניתן לראות בקבלת ערעור אשר הוגש לפתחו של בית המשפט על ידי טבח אשר שירת במלחמת לבנון השנייה בבסיס בצפון הארץ. הטבח טען כי כתוצאה מנפילות הקטיושות והטילים על אזור הבסיס החל מצבו הנפשי להתדרדר אט אט. לדבריו, הוא מיעט לישון, התקשה לאכול וניתק קשר עם הסביבה.


לאחר השחרור, פנה החייל המשוחרר למשרד הביטחון בבקשת סיוע אך כל אשר ניתן לו היה סיוע סמלי שיעור נכות מינימאלי אשר לא יכלו לכסות את הטיפולים הרפואיים ומרבית העול נפל על בני משפחתו. מצבו הבריאותי של האחרון המשיך להתערער ובמהלך החודשים שלאחר השחרור הוא אושפז בשלוש מחלקות פסיכיאטריות.

 

אחוזי נכות - 70% במקום 5%


החייל המשוחרר ובני משפחתו פנו לעורך הדין אלי סבן, עו"ד בעל ניסיון רב בייצוג נפגעים מול משרד הביטחון. התובע הגיש, באמצעות עו"ד סבן, ערעור על החלטתו הקודמת של קצין התגמולים בעניינו.התובעים פנו לוועדת הרפואית העליונה במשרד הביטחון והציגו בפניה חוות דעת רפואית מטעם פסיכיאטר אשר מפרטת את מצבו הנפשי הקשה של החייל.


הפסיכיאטר ציין בחוות דעתו כי המלחמה הייתה עבור המטופל אירוע דחק ניכר והאחרון סיפר על סיוטים קשים בהם הוא ראה עצמו רץ בבסיס עירום כביום היוולדו, כאשר הקטיושות נופלות לצידו ומאיימות להורגו. הוועדה הרפואית העליונה קיבלה את טענות התובעים וקבעה כי יש להעלות את אחוזי נכותו של החייל ל-70% מ-5%.


"ניתן רק להצטער על כך שהחייל ומשפחתו נאלצו במשך תקופה ארוכה להתמודד בעצמם עם הבעיה הנפשית החמורה ממנה סבל המערער", אמר עו"ד סבן, "לדידי מדובר במקרה אשר מחדד פעם נוספת את הצורך לשלב נציג ציבור בוועדות הרפואיות במשרד הביטחון. נציג ציבור זה, אשר מכיר את הנושא, יוכל לסייע לנפגעים לקבל את העזרה המגיעה להם לאחר שנפצעו במהלך שירותם הצבאי".

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

תביעות נגד משרד הביטחון

מתי תוגש תביעה נגד משרד הביטחון? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר 

התיישנות - משרד הביטחון, צבא

מתי מתיישנת הזכות להגיש בקשות בגין פגיעה או מחלה במהלך השירות? 

פסוריאזיס, צבא - קשר בין המחלה לשרות

האם מחלת הפסוריאזיס יכולה להיגרם כתוצאה מתנאי השירות? אם כן כיצד נתבע פיצויים? 

כיב קיבה, שרות צבאי והקשר

כיצד ניתן להוכיח קשר סיבתי בין פרוץ אולקוס (כיב קיבה) לבין שירות בצבא ו/או בכוחות הביטחון? 

הלם קרב

מהו הלם קרב? את מי תובעים במקרה של הלם קרב? מה מועד ההתיישנות? ועוד... 

הקשר בין מחלת הסוכרת לשרות הצבאי

לצורך בחינת שאלה האם יש קשר בין מחלת הסוכרת לשרות הצבאי יש לשים לב כי ישנם שני סוגי סכרת... 

הקשר בין השרות הצבאי למחלות נפש

כיצד מוכיחים קשר בין שירות צבאי או משטרתי ומחלת נפש אשר נגרמה או הוחמרה כתוצאה מתנאי השירות? 

בחירת זכויות לפי חוק הביטוח הלאומי או לפי חוק הנכים?

חייל או שוטר שנפגע או חלה יכול לתבוע במסגרת ביטוח לאומי או קצין תגמולים, מהו המסלול המומלץ? 

נכי צה"ל וחוק הנכים, לאן?

חוק הנכים נכנס לתוקפו בשנת 1959. מדובר בחוק בעל מטרות סוציאליות ואשר עניינו לעזור ולאפשר סיוע לאנשי כוחות ביטחון אשר חלו או נפגעו או במסגרת שירותם... 

קצין תגמולים- מידע משפטי ומדריך להגשת תביעה

נפגעת בצבא? מעוניין להגיש תביעה נגד קצין תגמולים? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.