www.what2do.co.il

פסילת מומחה רפואי בתביעת פיצויים לאחר תאונת דרכים

דרגו את המאמר

פסילת מומחה רפואי בתביעת פיצויים לאחר תאונת דרכים

פסילת מומחה רפואי בתביעת פיצויים לאחר תאונת דרכים

 

בחור צעיר נפגע בתאונת דרכים וכתוצאה מכך הוגשה על ידו תביעה כנגד חברת ה"פול" (אשר ביטחה את הרכב במועד האירוע). במסגרת התביעה טען התובע לנזקים בתחום הפסיכיאטרי ומומחה רפואי מטעם בית המשפט מונה לבחון טענה זו. לאחר העברת המסמכים הרלבנטיים למומחה, ביקשה חברת הביטוח לפסול את מינויו של האחרון.

 

לטענתה, התובע העביר למומחה מכתב בצירוף "חוות דעת רפואית" וזאת בניגוד להוראות החוק, הפסיקה ובית המשפט. התובע טען, לעומת זאת, כי מדובר במסמך הנושא את הכותרת – "סיכום והמלצות", ואין עסקינן בחוות דעת רפואית. חברת הביטוח גרסה מנגד כי אין רלבנטיות לכותרת המסמך ובחינת הדברים אשר נאמרים בו לגופם מעידה על כך כי מדובר בחוות דעת רפואית. לטענתה של חברת הביטוח, מסמכים אלו כללו "אבחנות חד משמעיות אשר למעיין בהם לא נותר אלא לקבלן".


ההתנגדות לבקשה


התובע התנגד כאמור לבקשתה של חברת הביטוח לפסול את המסמכים ואת מינויו של המומחה. לדבריו, מדובר במסמכים כשרים להמצאה אשר היו חיוניים לשם השלמת חוות דעתו של המומחה מטעם בית המשפט. התובע הוסיף כי עסקינן בהערכות ואבחנות אשר אינן פוגעות באי תלותו של המומחה ואין הן מסוגלות להשפיע עליו. כל אימת שמדובר בסיכום טיפולים רפואיים, טען התובע, על המומחה הרפואי מטעם בית המשפט להיות חשוף לסיכומים שניתנו על ידי אנשי מקצוע בתחום.


המסגרת המשפטית – תקנה 8(א)


מקורה של ההוראה הרלבנטית למקרה זה מצוי בתקנה 8(א) לתקנות פיצויים לנפגעי תאונות דרכים (מומחים), תשמ"ז-1986. תקנה זו קובעת כי נפגע ובעלי דין ימציאו למומחה את כל המסמכים הרפואיים הנוגעים לטיפול הרפואי אשר ניתן לנפגע ולבדיקות אשר נערכו לו, והנוגעים לסוגיה אשר במחלוקת. עם זאת, אין להגיש חוות דעת רפואית.


השופט ריבלין התייחס לכך בספרו "תאונת הדרכים, סדרי דין וחישוב פיצויים" (מהדורה שלישית, גדין הוצאה לאור, תש"ס-1999). בספרו, ריבלין כותב כי חרף לשון החוק הברורה לכאורה, הקו אשר עובר בין המותר והאסור במקרה זה איננו בולט לעין ולעיתים יש להגמיש הוראה זו על מנת לאפשר למומחה לעיין במסמכים הרלבנטיים.


הלכה פסוקה היא כי במקרים בהם ישנו ספק לגבי מסמך והיותו חוות דעת רפואית, בית המשפט נדרש לשקול הדברים ולתת דעתו. בית המשפט בוחן אפוא האם המסמך המדובר נערך על ידי גוף בלתי תלוי בבעלי הדין, האם הוא נערך ביוזמתו של אחד מבעלי הדין, האם הוא משקף שלב טבעי בטיפול או שמא מדובר בהליך רפואי בלתי סביר וכדומה. כמו כן, השופט נדרש להתייחס ליחס שבין דעותיו של הרופא, כפי שהן באות לידי ביטוי בטקסט, לבין הממצאים האובייקטיבים הנוגעים לעניין.


לדוגמא, סכימת בדיקות ארוכה אשר בסופה טוען הרופא כי האבחנה לגבי X היא Y איננה בהכרח בלתי קבילה בתביעת פיצויים. במקרים מסוימים רשאי בית המשפט להתיר את המסמך, חרף ה"אבחנה", וזאת משום שניתן להתעלם מהערכתו של הרופא הבודק וישנה חשיבות לנתונים האובייקטיבים העולים מן המסמך.

 

      קראו עוד בתחום:


בבואו של בית המשפט לבחון מסמך שנוי במחלוקת עליו להתייחס לשתי שאלות עיקריות. ראשית, האם ההערכות והאבחנות אשר נכללו במסמך חורגות ממה שהיה דרוש לשם סיכום הטיפול? שנית, האם הערכות אלו עלולות לפגוע באי תלותו של המומחה מטעם בית המשפט, ובאיזו מידה?


פסילת מומחה בגין חשיפתו למסמכים


במקרה זה, בית המשפט קבע כי יש לקבל את טענות חברת הביטוח, לבטל את המסמכים ולמנות מומחה רפואי חדש לדיונים. השופט בחן את המסמך המדוברים וקבע כי ההבדל היחידי ביניהם לבין חוות דעת רפואית הוא קביעת אחוזי נכות.

 

המסמכים כללו, מלבד האנמנזה, גם המלצות טיפוליות, אבחנות רפואיות חד משמעיות, תוצאות בדיקות, הערכות מרחיקות לכת וכדומה. בפסק הדין צוין כי אכן כאשר מדובר בתחום הנפש, הלכה פסוקה היא כי המצאת מסמכים תיבחן בליברליות. עם זאת, במקרה דנן נקבע כי המסמכים נשוא המחלוקת "חורגים מהתחום האפור ומהווים אפוא חוות דעת רפואית לכל דבר ועניין".


הלכה פסוקה היא כי המצאת מסמכים למומחה, אשר אסור היה לשלוח אליו, לא מביאה בהכרח לפסילת חוות דעתו של האחרון באופן מוחלט. במקרים אלו, מוטל על בית המשפט לבחון לעומק את מידת הפגיעה בבעל הדין הנגדי בעקבות "עיוות הדין". למעשה, פסילת חוות דעתו של מומחה רפואי זה תלויה בהתאם לנסיבות המקרה, לרבות סוג המסמכים הפסולים אליהם נחשף, סוג התובענה, נזקי הצדדים, עומק המחלוקת וכדומה.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

מהי תאונת דרכים ?

מהי תאונת דרכים לאור חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים...הסברים ועצות משפטיות 

תאונת דרכים את מי תובעים?

נפגעת בתאונת דרכים? נגרמו לך נזקי גוף? את מי תובעים לאחר תאונת דרכים? 

מי זכאי לפיצויים?

עברת תאונת דרכים? נפגעת? מי זכאי לפיצויים לאחר תאונת דרכים...הסברים, מאמרים ועוד... 

חישוב פיצויים בתאונת דרכים

נפגעת בתאונת דרכים? איך תדע מה מגיע לך...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורך דין ללא התחייבות 

עצות לנפגעים בתאונות דרכים

נפגעת בתאונה? נגרמו לך נזקי גוף? לרשותך עצות משפטיות, פסקי דין מאמרים ופניה אל עורך דין באתר... 

תשלום תכוף לאחר תאונת דרכים

מהו תשלום תכוף לאחר תאונת דרכים? למי מגיע תשלום תכוף ומתי? להלן מאמר מקיף העוסק בסוגיה זו... 

תאונת דרכים עם חבלות קלות

לתשומת לבך, אם נפגעת בתאונה, אם נגרם לך נזק קטן לכאורה ייתכן ומגיע לך פיצוי... 

עבר רפואי ותאונת דרכים

מה הקשר בין עבר רפואי של נפגע בתאונה ופיצויים עתידיים? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

הקשר בין אבדן כושר השתכרות, נכות רפואית ותיפקודית

תאונות דרכים - אבדן כושר השתכרות, נכות רפואית, נכות תיפקודית...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורך דין באתר 

תאונות אופנוע - רכב דו גלגלי

תאונות אופנוע - רכב דו גלגלי

את מי תובעים לאחר תאונה תוך רכיבה על קטנוע או אופנוע כבד? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.