www.what2do.co.il

נפילה לבור בכניסה למערה בפארק עדולם ופיצויים מהקרן הקיימת לישראל

דרגו את המאמר

נפילה לבור בכניסה למערה בפארק עדולם ופיצויים מהקרן הקיימת לישראל

נפילה בבור בכניסה למערה ותביעה נגד קק"ל

 

ת"א 175243-09

 

עובדת הקרן הקיימת לישראל, אשר נפצעה במהלך סיור במערה בפארק עדולם, הגישה תביעת פיצויים בגין נזקי גוף שנגרמו לה בשל הנפילה. התביעה הוגשה כנגד הקרן והועמדה על כמיליון וחצי שקלים. במסגרתה, התובעת טענה כי קק"ל - בתור בעלת הפארק ומעבידתה - הייתה אחראית כלפיה בגין נזקיה. בית המשפט קיבל את התביעה אך נפסקו לטובת התובעת פיצויים בסך כ-95,000 שקלים בלבד.

 

      קראו עוד על נפילות בטבע:

 

העובדת נפלה במהלך אירוע לעובדים לכבוד פתיחתו של מתחם המערות בפארק עדולם. לטענתה, היא איחרה לאירוע ועל כן היא נכנסה למערה רק לאחר הקבוצה. העובדת טענה כי מספר מטרים מהכניסה למערה החשוכה היא נפלה לבור וכתוצאה מכך נפגעה ברגלה. לטענתה, היא לא הייתה היחידה שנפלה לבור ועובד נוסף אחד לפחות נפל גם הוא. העובדת טענה כי רק לאחר הנפילות המדוברות קק"ל סתמה את המכשול המסוכן. אי לכך, נטען כי קק"ל הפרה כלפי התובעת את חובת הזהירות אשר הייתה מוטלת עליה, הן בכובעה כבעלת המקום והן בכובעה כמעסיקתה. התובעת טענה כי הנפילה גרמה לה לשבר בקרסול אשר הצריך שורה של ניתוחים ושהביא בסופו של היום גם לעזיבתה את עבודתה.

 

הנתבעת, קק"ל, הכחישה את אחריותה לתאונה. בכתב ההגנה נטען כי קק"ל לא הייתה יכולה להיות אחראית לכל בור אשר נמצא בשטחה והעובדים קיבלו מבעוד מועד הדרכות מפורטות אודות הסכנות במקום. נטען כי התובעת נכנסה למערה בריצה ובחוסר זהירות ויש לייחס לה אשם תורם בשיעור משמעותי. בנוגע לעזיבת העבודה, קק"ל טענה כי לא היה קשר סיבתי בין התאונה לבין העזיבה, וזאת משום שהעובדת פרשה בהתאם לתוכנית פרישה שהוצעה לה בתנאים נוחים וטובים ביותר. לחילופין, קק"ל ביקשה לגלגל את האחריות לפתחה של רשות העתיקות אשר חפרה לכאורה את הבור.

 

התביעה מתקבלת באופן חלקי - קק"ל הפרה את חובתה

 

בית המשפט קיבל את התביעה באופן חלקי. נקבע כי עסקינן בתאונת עבודה וזאת משום שהעובדת נפגעה במהלך העבודה מטעם קק"ל. כמו כן, אחריותה של קק"ל קמה גם נוכח היותה בעלת המקרקעין. השופט הדגיש כי אמנם לא ניתן לדרוש מקק"ל להיות אחראית לכל מפגע ומכשול בשטחה, וזאת משום שעסקינן בנטל בלתי סביר אשר יהיה עלול להביא לפגיעה באתרים היסטוריים ובערכי טבע, אך במקרה הנוכחי הייתה ידיעה באשר לסכנה מהבור הספציפי. הודגש כי קק"ל מצאה לנכון לסתום את הבור רק לאחר ששני עובדים לפחות נפגעו ממנו, ועל כן לא היה מנוס מהטלת האחריות לפתחה.

 

בית המשפט ציין כי קק"ל פתחה את המתחם בסמוך לאירוע התאונה והיה עליה לבחון באופן דקדקני את הסכנות האורבות למטיילים במקום. הודגש כי הבור המדובר לא היה מכשול צדדי אלא הוא היה מצוי בפתח המערה וסתימתו לא דרשה פעולה מיוחדת.

 

"הבור היה מכשול בפני עיוור"

 

"בור הינו דבר מסוכן וזאת ביתר שאת כאשר הוא מצוי בכניסה למערה חשוכה. ברור אפוא כי אדם אשר מבקש להיכנס למערה יתקשה להתרגל לחושך המצוי בה והוא נמצא בדרגת סיכון גבוהה להיפגע ממפגעים שונים. במקרה דנן, הבור היה כמכשול בפני עיוור", נכתב בפסק הדין.

 

נקבע כי למרות שקק"ל הציבה במקום שלטים אשר הזהירו את המטיילים מפני בורות, היה עליה לסמן את הבור בשלט ספציפי בטרם סתימתו. יתרה מכך, קק"ל איננה רק בעלת השטח אלא היא גם העסיקה את העובדת ועל כן היא הייתה אחראית כלפיה בחובת זהירות מוגברת. עם זאת, טענותיה של התובעת באשר לקשר שבין הנפילה והפרישה מהעבודה נדחו. נקבע כי סביר להניח שהתובעת ביקשה לפרוש בשל תנאי הפרישה הטובים ולא בגין פציעתה ונזקיה הגופניים.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

תאונת דרכים את מי תובעים?

נפגעת בתאונת דרכים? נגרמו לך נזקי גוף? את מי תובעים לאחר תאונת דרכים? 

תביעות נגד משרד הביטחון

מתי תוגש תביעה נגד משרד הביטחון? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר 

רשלנות רפואית, מהי עוולת הרשלנות?

כדי להכריע בשאלה האם קמה לתובעת עילת תביעת בנזיקין בשל רשלנות הנתבעים ו/או מי מטעמם, יש לענות על שלוש שאלות ... 

הצהרת בריאות בפוליסת ביטוח

מהי הצהרת בריאות? מהו חשוב לדעת עם מתן פרטים רפואיים במסגרת הצהרת בריאות? 

תאונות אופניים

נפגעתם בתאונת אופניים? שוקלים הגשת תביעה בגין תאונת אופניים? האם תאונת אופניים הינה תאונת דרכים? ממי ניתן לתבוע פיצויים? 

מחלות מקצוע

מהי מחלת מקצוע? כיצד היא מוגדרת בפסיקה? פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורכי דין באתר 

מיקרוטראומה

מיקרוטראומה

מיקרוטרואמה ופיצויים...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

פגיעות במתקני ספורט, שעשועים

ילדך נפגע תוך משחק במתקן שעשוע? בחצר המשחקים? בבריכה? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

תאונות בחו"ל - איך לתבוע פיצויים

נפגעת בתאונה במדינה זרה? נגרמו לך נזקים? איך לתבוע פיצויים ועצות נוספות.... 

פיצויים בעקות תאונה אשר איננה תאונת עבודה - מהם דמי תאונה?

עובד בישראל אשר נפגע בתאונה שאיננה תאונת עבודה (לדוגמא, תאונה במהלך משחק כדורגל ביום חופש) יכול להגיש למוסד לביטוח לאומי תביעה לקבלת "דמי תאונה"... 



המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.