www.what2do.co.il

האם פריקת מטען ממשאית היא תאונת דרכים?

דרגו את המאמר

האם פריקת מטען ממשאית היא תאונת דרכים?

האם נפילה ממשאית תוך כדי פריקת מזון היא תאונת דרכים?


מי יפצה עובד אשר עסק בפריקת מיכלי מזון ממשאית, ובגין חוסר זהירותו של הנהג, נפל מחלקו האחורי של הרכב ונחבל קשות בכל גופו? בית המשפט היה צריך לקבוע האם חברת הביטוח תפצה את הפועל מתוקף החוק לנפגעי תאונות דרכים, או שמא מדובר בתאונת עבודה והאחריות מוטלת על החברה בה עבד.


ע"פ כתב התביעה, במידה ויימצא בבית הדין כי חברת הביטוח איננה אחראית, משמע, אין מדובר בתאונת דרכים על פי חוק, האשמה נופלת על החברה המעסיקה. יצוין כי מדובר במשאית שאיננה שייכת לחברה, ובנהג אשר עובד בחברת קבלן משנית.


חברת הביטוח: פריקה איננה תאונת דרכים


חברת הביטוח טענה להגנתה כי לא מדובר בתאונת דרכים ע"פ חוק. בנוסף, לא השכיל העובד להביא לעדות את נהג המשאית ולכן אין לו סימוכין לטענותיו (בעדותו טען העובד כי התאונה נגרמה בשל אשמתו של הנהג).

 

     קראו עוד בתחום:


בתחילה דנה השופטת בעניין אי-הופעת הנהג לעדות. אמנם על פי פסק דין של אהרון ברק, נשיא בית המשפט העליון לשעבר, עומדת על התובע חובה להביא לדיונים את הנהג האשם בתאונה, ומשלא עשה כן, עומד הדבר כנגדו. מאידך גיסא, פסק דין מאוחר יותר של הנשיא לשעבר, סותר את דבריו שלו ומציג את העניין כהליך פורמאלי וחסר חשיבות.


השופטת הביאה לדיון דוגמאות רבות של פסקי דין בהם לא היווה מחסור בעדות הנהג מכשול לקבלת טענות כאלו או אחרות. מה גם שפרטיו של הנהג ידועים לכל, פרטי המשאית דווחו בדו"חות חברת הביטוח ועל העובדות אין מחלוקות. אי לכך, דינה של הטענה לאי-הבאת הנהג לעדות להדחות.


נפצע תוך כדי ירידה מהרכב ולא תוך כדי העמסת מטען – משמע, תאונת דרכים


לגבי הטענה השנייה, העניין מסובך מעט יותר, שכן לא מדובר בתאונת דרכים "קלאסית". על פי החוק לנפגעי תאונות דרכים, מוגדרת תאונת דרכים באופן הבא: "מאורע שבו נגרם לאדם נזק גוף עקב שימוש ברכב מנועי למטרות תחבורה". שימוש ברכב מונעי מוגדר ע"פ החוק גם כירידה ועלייה ממנו, לעומת זאת, המחוקק מוסיף כי טעינה ופריקה של מטען מרכב איננה שימוש ברכב מנועי.

 

     קראו עוד בתחום:


חברת הביטוח כמעט נשמה לרווחה, אך השופטת החליטה לדון בסוגיה האם בזמן הנפילה המדויק, מעד העובד בגין פריקה של מטען, או בגלל ירידה רגילה מן הרכב. אין ספק כי העובד היה עסוק בפעולה שקשורה קשר בלתי ניתן להפרדה עם "פריקה והעמסה". מצד שני, הפציעה עצמה, קרי הנפילה והחבלה, נגרמו לו עקב ירידה מן המשאית, שאין לה קשר עם הרמת מטען כזה או אחר.


לדידה של השופטת, מכיוון שהנפילה ארעה כאשר העובד ירד מן הרכב ע"י שימוש ברמפה שמאחור, ולא נפגע תוך כדי הרמת מטען או מיכל מזון, מדובר בתאונת דרכים. עצם קשירתו של האירוע ל"ירידה מן הרכב" ולא לפגיעה בגין המטען הכבד והמסורבל, הופכת את התאונה לשימוש ברכב מנועי ולכן הפועל זכאי בפיצויים מתוקף החוק לנפגעי תאונות דרכים.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

מהי תאונת דרכים ?

מהי תאונת דרכים לאור חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים...הסברים ועצות משפטיות 

תאונת דרכים את מי תובעים?

נפגעת בתאונת דרכים? נגרמו לך נזקי גוף? את מי תובעים לאחר תאונת דרכים? 

מי זכאי לפיצויים?

עברת תאונת דרכים? נפגעת? מי זכאי לפיצויים לאחר תאונת דרכים...הסברים, מאמרים ועוד... 

חישוב פיצויים בתאונת דרכים

נפגעת בתאונת דרכים? איך תדע מה מגיע לך...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורך דין ללא התחייבות 

עצות לנפגעים בתאונות דרכים

נפגעת בתאונה? נגרמו לך נזקי גוף? לרשותך עצות משפטיות, פסקי דין מאמרים ופניה אל עורך דין באתר... 

תשלום תכוף לאחר תאונת דרכים

מהו תשלום תכוף לאחר תאונת דרכים? למי מגיע תשלום תכוף ומתי? להלן מאמר מקיף העוסק בסוגיה זו... 

תאונת דרכים עם חבלות קלות

לתשומת לבך, אם נפגעת בתאונה, אם נגרם לך נזק קטן לכאורה ייתכן ומגיע לך פיצוי... 

עבר רפואי ותאונת דרכים

מה הקשר בין עבר רפואי של נפגע בתאונה ופיצויים עתידיים? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

הקשר בין אבדן כושר השתכרות, נכות רפואית ותיפקודית

תאונות דרכים - אבדן כושר השתכרות, נכות רפואית, נכות תיפקודית...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורך דין באתר 

תאונות אופנוע - רכב דו גלגלי

תאונות אופנוע - רכב דו גלגלי

את מי תובעים לאחר תאונה תוך רכיבה על קטנוע או אופנוע כבד? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.