www.what2do.co.il

דחיית תביעת לשון הרע אשר הוגשה כנגד עיתון אינטרנטי

דרגו את המאמר

דחיית תביעת לשון הרע אשר הוגשה כנגד עיתון אינטרנטי

פרסום ציטוט מתחת לתמונה של קדאפי בעיתון אינטרנטי – האם לשון הרע?


בית משפט השלום בתל אביב קבע כי יש לדחות תביעה בגין הוצאת לשון הרע בסך 200,000 שקלים אשר הוגשה כנגד כתב בעיתון התיירות האינטרנטי גלובוס. התובע, אלי מסר, מנכ"ל נתיבי האוויר האוסטריים בישראל, הגיש תביעה כנגד הכתב בגין כתבה אשר פורסמה בעיתון ובה הוצגו קשרים בין החברה האוסטרית לבין חברת הטיסות הבינלאומית של לוב.

 

הכתבה המדוברת פורסמה בעיתון האלקטרוני "גלובוס", בעקבות הודעה לעיתונות שהגיעה למערכת העיתון. ההודעה לעיתונות עסקה בחיבור עסקי בין אוסטריין איירליינס, חברת התעופה של אוסטריה, לבין ליביאן עראב איירליינס, חברת התעופה של לוב.

 

הנתבע, הכתב, ביקש באמצעות הדובר של נציגות חברת אוסטריין איירליינס בישראל את תגובתה של החברה להסכם בין חברות התעופה. לאחר קבלת התגובה, ערך הכתב את הכתבה והציג את הפרטים תחת הכותרת – "קשרים חמים בין אוסטריין איירליינס למשטר קדאפי". כאילוסטרציה לכתבה פורסמה תמונתו של נשיא לוב, מועמר קדאפי, כאשר מתחת לתמונה פורסמו המילים "אלי מסר: אין לי קשר להסכם".

 

האם לשון הרע?

 

בית המשפט דחה את התביעה וזאת משום שהתובע לא הוכיח את יסודותיה של עוולת לשון הרע במקרה דנן. מבחינת פרסום תמונתו של שליט לוב, קדאפי, בית המשפט פסק כי לא ניתן לקבוע שפרסום דבריו של התובע לצד תמונת הדיקטטור הערבי מהווים לשון הרע. השופטת ציינה כי על מנת לבחון האם מדובר בלשון הרע, יש להסתכל על הכתבה מבעד למשקפיו של הקורא הסביר ולא בהסתמך על מערכת היחסים העכורה בין התובע לנתבע (אשר הולכת שנים רבות אחורה).

 

הלכה פסוקה היא כי "המבחן בדבר קיום לשון הרע איננו מתמצא בתחושת העלבון הסובייקטיבית של התובע עליו נסב הדיבור או הכתב המייחס לו דברים פוגעים. מבחן זה מתיישב על יסוד אובייקטיבי – דהיינו, מה הייתה השפעתם של דברי לשון הרע עבור הבריות".

 

      קראו גם בתחום זה:


מבחינת הצילום, בפסק הדין נכתב כי פרסום תצלום של אדם עם צירוף שמו, וציטוט דברים מתחת לתמונות אשר נאמרו על ידי אדם אחר, עולה כדי לשון הרע כאשר המטרה היא לבזות או להשפיל את האדם. כמו כן, אחת מתכליותיו העיקריות של חוק איסור לשון הרע היא ההגנה על השם הטוב. עם זאת, לעיתים פרסום שמו של אדם בהקשר תמונתו אינו מהווה פרסום לשון הרע.

 

עיתונאים רבים מפרסמים לצאת כתבותיהם תמונות ומתחתם ציטוטים רלבנטיים. בכל מקרה ומקרה יש לבחון האם מדובר בלשון הרע באופן אובייקטיבי ולא מבחינת הרגשתו של הנפגע.

 

במקרה דנן, בית המשפט קבע כי שליט לוב הינו אדם פוליטי המוכר לרבים מאזרחי ישראל, קל וחומר אזרחים הגולשים באתרי נסיעות ותיירות. "כל אדם המצוי בהוויה הישראלית מכיר את תמונתו של שליט לוב ויודע את מעלליו - אין אדם סביר הקורא עיתונות, ובודאי המנויים על עיתון מקצועי בתחום התעופה, העלול לזהות את התובע כשליט לוב". לפיכך, תביעתו של מסר נדחתה ובית המשפט פסק כי עליו לשלם לנתבע הוצאות משפט בסך כ-7.500 שקלים.

 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

חוק איסור לשון הרע, התשכ"ה - 1965

חוק איסור לשון הרע נועד להגן על כבודו של אדם או איגוד ומונע פרסומים שעלולים לפגוע ולגרום נזק. 

לשון הרע על ציבור - קבוצת אנשים, גוף, ארגון

השאלה המרכזית הצריכה להישאל, כך קובעת הפסיקה, הנה האם היחיד, בהיותו יחיד, נפגע מאותו פרסום שהשמיץ את כל הקבוצה? 

ייעוץ משפטי

מדוע מומלץ לקבל ייעוץ משפטי לאחר מקרה תאונה ולא משנה אם נגרם נזק או לא? 

האם המכתבים ודרך הפצתם מהווים לשון הרע ופגיעה בפרטיות?

עוד קבעה השופטת כי המכתבים אינם שיח ושיג אקדמי על הערכות תלמידים הנהנים ממטרית חופש אקדמי. המכתבים נכתבו בתגובה על מכתבו של פרופ' בורט ופרופסורים אחרים ולא בהעברה רוטינית של הערכות על תלמידים. העמדתם כ"שיג ושיח אקדמי" היא או היתממות או ניסיון הסוואה. מרבית המכתבים עוסקת במנחה פרופ' בורט ורק חלק קטן מהם מתייחס לתובע.  

לשון הרע, כיצד מגיע בית המשפט להכרעה?

השאלה הראשונה אשר ישאל בית המשפט היא, האם המעשים המיוחסים לנתבעים עולים כדי פרסום לשון הרע. הבדיקה תעשה לפי היסודות הנמצאים בסעיפי החוק, שהוא הסעיף המגדיר מעשה של פרסום לשון הרע. לאחר בחינת המקרה לאור החוק והפסיקה ובאם התשובה תהא חיובית יבחן בית המשפט אם עומדת למפרסמים הגנה מן ההגנות המוקנות בפרק ג' לחוק. 

לשון הרע: הגנת אמת בפרסום

נתבעת בגין לשון הרע? מהי הגנת אמת בפרסום? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי הדין באתר ... 

לשון הרע: הגנת תום הלב

נתבע יהנה מהגנת סעיף 15 בהתקיים שני תנאים מצטברים. התנאי הראשון הוא שהנאשם או הנתבע עשה את הפרסום בתום לב. והתנאי השני הוא שהנתבע יוכל להצביע על כך ... 

פיצויים בגין לשון הרע

לאחר שקבע בית המשפט כי הנתבעים פרסמו כנגד התובעת פרסום שיש בו משום לשון הרע, ולא עומדות להם ההגנות שבפרק ג' לחוק, יעבור לדון בשאלת הפיצוי המגיע לתובעת בגין לשון הרע.  

פיצויים בגין זיוף פרופיל באתר האינטרנט דה מרקר

האם פרסום פרופילים מזויפים ברשת החברתית "דה מרקר קפה" מהווה הפרה של חוק איסור לשון הרע... 

לשון הרע במהלך דיון משפטי, האם ייתכן?

סעיף 13 לחוק קובע כי לא ישמש עילה למשפט פלילי או אזרחי פרסום על ידי שופט, חבר של בית דין דתי, בורר, או אדם אחר בעל סמכות שיפוטית או מעין שיפוטית על פי דין ... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.