www.what2do.co.il

ידיעות אחרונות וכתב ישלמו פיצויים בגין לשון הרע במסגרת ראיון

דרגו את המאמר

ידיעות אחרונות וכתב ישלמו פיצויים בגין לשון הרע במסגרת ראיון

פיצוי בגין סילוף דעות בראיון עיתונאי

 

הסופר אמיר צולנג יזכה לפיצויים מידיעות אחרונות וזאת בעקבות ראיון עימו אשר פורסם במוסף שבע ימים בעיתון של המדינה. לרגל צאת ספרו החדש, התראיין התובע לעיתון אצל הכתב גון בן ארי. התובע טען כי מדובר בכתבה אשר הציגה באופן מסולף את דבריו והוציאה רבים מהדברים מהקשרם.

 

      קראו עוד בתחום:

 

לטענתו, מדובר אפוא בלא פחות מהשתלחות חסרת רסן אשר מטרתה הייתה ליצור כתבה פרובוקטיבית שתמשוך קוראים פוטנציאלים. התובע הפנה לכותרת הכתבה "פסיכו" ולכותרת המשנה אשר הציגה אותו כתומך ברצח מפגרים. כמו כן, נטען בכתבה כי התובע תומך בגישות אלימות בתור דרך לגיטימית לפתרון בעיות. התביעה, אשר הוגשה בגין לשון הרע, כנגד העיתון והכתב, התקבלה בבית המשפט.

 

השופטת - הדברים היו מסולפים ומגמתיים

 

העיתון והכתב טענו להגנתם כי מדובר בכתבה אשר משקפת באופן נאמן את עמדותיו ודעותיו של התובע. כמו כן, מובעת בכתבה ביקורת לגיטימית של הכתב על דבריו של התובע וזאת במסגרת החופש העיתונאי. השופטת בחנה את הכתבה וקבעה כי אכן מדובר בסילופי דברים ואמירות רבות אשר נאמרו בה עולות כדי סילוף של ממש של עמדותיו של התובע. אופן ניסוח הדברים גרם לתובע לנזק ולעוגמת נפש, והקורא הסביר עלול היה לפתח סלידה, תרעומת ובוז כלפיו.

 

בפסק הדין נכתב כי מדובר בכתבה המציגה את התובע כפסיכופט בעל נטיות רצחניות, וזאת למרות כי בראיון הוא התנגד באופן מפורש לשימוש באלימות, קל וחומר לרצח. הכתבה, בנסותה ליצור פרובקציה תקשורתית, סילפה את דברי התובע והכתב אף "לא בחל בהשמטת דברים ובחוסר דיוקים" אשר לא שירתו כלל את מטרתו. השופטת ציינה כי מדובר בכתבה כביכול תמימה אך למעשה הדברים מגמתיים, מכוונים ועוינים.

 

עם זאת, נקבע כי גם התובע לא טמן ידו בצלחת ותרם לאופיה הפרובוקטיבי של הכתבה בהתנהגותו. יצוין כי הספר אשר הוצא לאור על ידי הסופר כולל תיאורים קשים של אלימות מינית ובמהלך הראיון השתמש הסופר בשורה ארוכה של "ביטויים וולגריים" אשר חשפו אותו למעשה לביקורת הנוקבת. השופטת פסקה כי הכתב והעיתון ישאו בפיצויים לתובע בסך 75,000 שקלים באופן שווה.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

חוק איסור לשון הרע, התשכ"ה - 1965

חוק איסור לשון הרע נועד להגן על כבודו של אדם או איגוד ומונע פרסומים שעלולים לפגוע ולגרום נזק. 

לשון הרע על ציבור - קבוצת אנשים, גוף, ארגון

השאלה המרכזית הצריכה להישאל, כך קובעת הפסיקה, הנה האם היחיד, בהיותו יחיד, נפגע מאותו פרסום שהשמיץ את כל הקבוצה? 

ייעוץ משפטי

מדוע מומלץ לקבל ייעוץ משפטי לאחר מקרה תאונה ולא משנה אם נגרם נזק או לא? 

האם המכתבים ודרך הפצתם מהווים לשון הרע ופגיעה בפרטיות?

עוד קבעה השופטת כי המכתבים אינם שיח ושיג אקדמי על הערכות תלמידים הנהנים ממטרית חופש אקדמי. המכתבים נכתבו בתגובה על מכתבו של פרופ' בורט ופרופסורים אחרים ולא בהעברה רוטינית של הערכות על תלמידים. העמדתם כ"שיג ושיח אקדמי" היא או היתממות או ניסיון הסוואה. מרבית המכתבים עוסקת במנחה פרופ' בורט ורק חלק קטן מהם מתייחס לתובע.  

לשון הרע, כיצד מגיע בית המשפט להכרעה?

השאלה הראשונה אשר ישאל בית המשפט היא, האם המעשים המיוחסים לנתבעים עולים כדי פרסום לשון הרע. הבדיקה תעשה לפי היסודות הנמצאים בסעיפי החוק, שהוא הסעיף המגדיר מעשה של פרסום לשון הרע. לאחר בחינת המקרה לאור החוק והפסיקה ובאם התשובה תהא חיובית יבחן בית המשפט אם עומדת למפרסמים הגנה מן ההגנות המוקנות בפרק ג' לחוק. 

לשון הרע: הגנת אמת בפרסום

נתבעת בגין לשון הרע? מהי הגנת אמת בפרסום? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי הדין באתר ... 

לשון הרע: הגנת תום הלב

נתבע יהנה מהגנת סעיף 15 בהתקיים שני תנאים מצטברים. התנאי הראשון הוא שהנאשם או הנתבע עשה את הפרסום בתום לב. והתנאי השני הוא שהנתבע יוכל להצביע על כך ... 

פיצויים בגין לשון הרע

לאחר שקבע בית המשפט כי הנתבעים פרסמו כנגד התובעת פרסום שיש בו משום לשון הרע, ולא עומדות להם ההגנות שבפרק ג' לחוק, יעבור לדון בשאלת הפיצוי המגיע לתובעת בגין לשון הרע.  

פיצויים בגין זיוף פרופיל באתר האינטרנט דה מרקר

האם פרסום פרופילים מזויפים ברשת החברתית "דה מרקר קפה" מהווה הפרה של חוק איסור לשון הרע... 

לשון הרע במהלך דיון משפטי, האם ייתכן?

סעיף 13 לחוק קובע כי לא ישמש עילה למשפט פלילי או אזרחי פרסום על ידי שופט, חבר של בית דין דתי, בורר, או אדם אחר בעל סמכות שיפוטית או מעין שיפוטית על פי דין ... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.