www.what2do.co.il

דריסת טל זינו - לא תאונה מכוונת ופיצויים מכוח חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים

דרגו את המאמר

דריסת טל זינו - לא תאונה מכוונת ופיצויים מכוח חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים

פיצויים למשפחת טל זינו מכוח חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים

 

בית המשפט המחוזי הפך פסק דין אשר התקבל במסגרת תביעה נזיקית שהוגשה על ידי עיזבון הקטינה טל זינו, כנגד נהג הטרקטורון הערבי אשר דרס אותה למוות ביום כיפור בשנת 2007. בית המשפט קבע כי מדובר בתאונת דרכים על פי חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים, התשל"ה-1975, ואין עסקינן בתאונה במתכוון המוחרגת מתחולת החוק.

 

אירוע הדריסה של הקטינה, טל זינו, מכפר תבור, הינו אחד האירועים הקשים ביותר במסגרת יחסי יהודים-ערבים בצפון הארץ. בעיצומו של יום כיפור, כאשר תושבי כפר תבור עושים דרכם בבגדים לבנים לבית הכנסת במקום, הגיחו רכובים על טרקטורון שני תושבים ערבים מהכפר הסמוך.

 

      קראו עוד בתחום:

 

השניים החלו לנסוע בפראות בין האנשים, תוך שהם רוכבים על שני גלגלים ויוצרים מהומה במקום. כתוצאה מהנהיגה הפרועה, פגע הטרקטורון בזינו, קטינה אשר טיילה עם חברותיה. זינו עפה מרחק מספר מטרים ונפטרה מפצעיה. הנהג הואשם במסגרת הליך פלילי בהריגה.

 

תביעת פיצויים אזרחית

 

לאחר הרשעתו בהליך הפלילי, הגישו בני משפחת המנוחה תביעת פיצויים כנגד הנהג וקרנית. בית המשפט השלום קבע כי לא מדובר בתאונת דרכים וזאת משום שהרשעתו הפלילית של הנתבע, כמו גם הוכחת כוונתו של האחרון לפגוע בקטינה, מחריגה את האירוע מהגדרת תאונת דרכים. בפסק הדין נכתב כי הטרקטורון לא שימש ככלי תחבורה במקרה זה, אלא ככלי נשק.

 

בית המשפט המחוזי הפך את פסק הדין, לאחר שהוגש ערעור עליו על ידי בני המשפחה. לטענת העיזבון, בשלב הראשון הייתה כוונה מצד הנתבע לפגוע באנשים אשר שהו בסמוך לבית הכנסת. עם זאת, לאחר מכן, משלא עלה בידיו של הנתבע לפגוע בהולכי רגל אלו, גמרו אומר הנהג וחברו לברוח מן המקום. המנוחה, כך טענו בני המשפחה, נפגעה כאשר הנהג לא מתכוון לפגוע בהולכי רגל אלא נמצא בדרכו החוצה מהיישוב.

 

קרנית טענה כי עסקינן בתאונה מכוונת ועל כן לא מדובר בתאונת דרכים. לטענתה, אין כל צורך להוכיח כוונה לפגוע באדם בתאונת דרכים מכוונת, ויש להישען בעניין זה על ההליך הפלילי. בפסק הדין הפלילי נקבע כי מדובר בצעיר אשר גמר אומר לנהוג בפראות בסביבת יהודים ביום כיפור, תוך שהוא מעוניין לפגוע בקהל. אי לכך, טענה קרנית, עסקינן בתאונה במתכוון שאינה תאונת דרכים.

 

בית המשפט המחוזי - מדובר בתאונת דרכים

 

בית המשפט קבע כי מדובר בתאונת דרכים. השופטת ציינה כי היסוד הנפשי אשר עומד מאחורי כוונה בהליך פלילי איננו זהה ליסוד הנפשי העומד מאחורי כוונה בהליך אזרחי. לאמור, בכדי לקבוע כי אירוע מסוים הינו תאונה מכוונת, אשר אינה תאונת דרכים, יש להיווכח כי הנהג היה בעל כוונה חפצית לפגוע באדם מסוים והיה בו רצון ממשי לגרום לתוצאה ולנזק.

 

 

במקרה דנן, קבעה השופטת, התנהגותו הפזיזה, הפרועה והמזלזלת, לא עלו כדי יסוד נפשי לגרום נזק במתכוון. הנהג אכן היה אדיש למותה של המנוחה, אך לא ניתן לומר כי הוא התכוון לתוצאה הטראגית. זאת ועוד, נקבע כי היות וחוק הפיצויים הינו חוק בעל משמעות סוציאלית, יהיה זה נכון ללכת לקראת התובעים ולהכיר באירוע כתאונת דרכים.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

מהי תאונת דרכים ?

מהי תאונת דרכים לאור חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים...הסברים ועצות משפטיות 

תאונת דרכים את מי תובעים?

נפגעת בתאונת דרכים? נגרמו לך נזקי גוף? את מי תובעים לאחר תאונת דרכים? 

מי זכאי לפיצויים?

עברת תאונת דרכים? נפגעת? מי זכאי לפיצויים לאחר תאונת דרכים...הסברים, מאמרים ועוד... 

חישוב פיצויים בתאונת דרכים

נפגעת בתאונת דרכים? איך תדע מה מגיע לך...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורך דין ללא התחייבות 

עצות לנפגעים בתאונות דרכים

נפגעת בתאונה? נגרמו לך נזקי גוף? לרשותך עצות משפטיות, פסקי דין מאמרים ופניה אל עורך דין באתר... 

תשלום תכוף לאחר תאונת דרכים

מהו תשלום תכוף לאחר תאונת דרכים? למי מגיע תשלום תכוף ומתי? להלן מאמר מקיף העוסק בסוגיה זו... 

תאונת דרכים עם חבלות קלות

לתשומת לבך, אם נפגעת בתאונה, אם נגרם לך נזק קטן לכאורה ייתכן ומגיע לך פיצוי... 

עבר רפואי ותאונת דרכים

מה הקשר בין עבר רפואי של נפגע בתאונה ופיצויים עתידיים? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

הקשר בין אבדן כושר השתכרות, נכות רפואית ותיפקודית

תאונות דרכים - אבדן כושר השתכרות, נכות רפואית, נכות תיפקודית...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורך דין באתר 

תאונות אופנוע - רכב דו גלגלי

תאונות אופנוע - רכב דו גלגלי

את מי תובעים לאחר תאונה תוך רכיבה על קטנוע או אופנוע כבד? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.