www.what2do.co.il

בית המשפט העליון קבע - טוקבקיסטים לא ייחשפו

דרגו את המאמר

בית המשפט העליון קבע - טוקבקיסטים לא ייחשפו

בית המשפט העליון קבע – טוקבקיסטים יישארו אנונימיים

בית המשפט העליון נדרש לדון בערעורו של מטפל אלטרנטיבי אשר הלין על החלטת בית המשפט המחוזי שלא לחשוף את כתובת ה-IP של טוקבקיסטים אשר הכפישו את שמו. המטפל טען כי בעקבות תגובות שהיה בהן הוצאת לשון הרע, שנכתבו כנגדו בפורום אינטרנטי, על ספקית האינטרנט למסור לידיו את שמות הגולשים בכדי שיוכל להגיש תביעה נזיקית כנגדם. המטפל הגיש בקשת ערעור על החלטת בית המשפט המחוזי, אך בית המשפט העליון דחה רשות זו.

 

     קראו עוד בתחום:


בית המשפט העליון, בפסיקתו, קבע כי אין במשפט הישראלי מסגרת משפטית אשר מחייבת גוף כלשהו או אדם לחשוף את זהותו של אחר על מנת לאפשר הגשת תביעה כנגדו בגין עוולות אשר ביצע, כביכול. השופט ריבלין, אשר כתב את פסק הדין, ציין כי בית המשפט העליון לא יעשה דין לעצמו, ויש להמתין לחקיקה מסודרת מפיה של הרשות המחוקקת בעניין משמעותי זה.

 

הרשת - הייד פארק וירטואלי


השופטים קבעו כי מדובר בסעד חריג אשר מנסה לרתום את מערכת המשפט וספקית האינטרנט (צד ג’) למשימת חשיפת זהות אדם לצורך הגשת תביעה. אין זה הליך טריוואלי שכן מדובר במהלך מורכב המצריך חקיקה מסודרת.

השופט ציין את חשיבותה של האנונימיות האינטרנטית בכל הנוגע לתגובות גולשים ברשת, וקבע כי יש להם מעמד חוקתי. "הרשת היא אפוא זירה טבעית להתפתחות שיח מבוזר, המאפשר למשתתפים רבים להתבטא באופן עצמאי וישיר במעין "הייד פארק" וירטואלי. לכך קיימת חשיבות עליונה, וכעת יכול אדם לממש בפועל את חופש הביטוי, שבעידן הטרום אינטרנט, היה נתון לו כמעט באופן תיאורטי בלבד", כתב השופט בפסק הדין.

לעומתו, השופט אליקים רובינשטיין, בדעת המיעוט, סבר כי על בית המשפט לנקוט בסעדים חמורים כנגד גולשים אשר מפרסמים תגובות דיבתיות.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

חוק איסור לשון הרע, התשכ"ה - 1965

חוק איסור לשון הרע נועד להגן על כבודו של אדם או איגוד ומונע פרסומים שעלולים לפגוע ולגרום נזק. 

לשון הרע על ציבור - קבוצת אנשים, גוף, ארגון

השאלה המרכזית הצריכה להישאל, כך קובעת הפסיקה, הנה האם היחיד, בהיותו יחיד, נפגע מאותו פרסום שהשמיץ את כל הקבוצה? 

ייעוץ משפטי

מדוע מומלץ לקבל ייעוץ משפטי לאחר מקרה תאונה ולא משנה אם נגרם נזק או לא? 

האם המכתבים ודרך הפצתם מהווים לשון הרע ופגיעה בפרטיות?

עוד קבעה השופטת כי המכתבים אינם שיח ושיג אקדמי על הערכות תלמידים הנהנים ממטרית חופש אקדמי. המכתבים נכתבו בתגובה על מכתבו של פרופ' בורט ופרופסורים אחרים ולא בהעברה רוטינית של הערכות על תלמידים. העמדתם כ"שיג ושיח אקדמי" היא או היתממות או ניסיון הסוואה. מרבית המכתבים עוסקת במנחה פרופ' בורט ורק חלק קטן מהם מתייחס לתובע.  

לשון הרע, כיצד מגיע בית המשפט להכרעה?

השאלה הראשונה אשר ישאל בית המשפט היא, האם המעשים המיוחסים לנתבעים עולים כדי פרסום לשון הרע. הבדיקה תעשה לפי היסודות הנמצאים בסעיפי החוק, שהוא הסעיף המגדיר מעשה של פרסום לשון הרע. לאחר בחינת המקרה לאור החוק והפסיקה ובאם התשובה תהא חיובית יבחן בית המשפט אם עומדת למפרסמים הגנה מן ההגנות המוקנות בפרק ג' לחוק. 

לשון הרע: הגנת אמת בפרסום

נתבעת בגין לשון הרע? מהי הגנת אמת בפרסום? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי הדין באתר ... 

לשון הרע: הגנת תום הלב

נתבע יהנה מהגנת סעיף 15 בהתקיים שני תנאים מצטברים. התנאי הראשון הוא שהנאשם או הנתבע עשה את הפרסום בתום לב. והתנאי השני הוא שהנתבע יוכל להצביע על כך ... 

פיצויים בגין לשון הרע

לאחר שקבע בית המשפט כי הנתבעים פרסמו כנגד התובעת פרסום שיש בו משום לשון הרע, ולא עומדות להם ההגנות שבפרק ג' לחוק, יעבור לדון בשאלת הפיצוי המגיע לתובעת בגין לשון הרע.  

פיצויים בגין זיוף פרופיל באתר האינטרנט דה מרקר

האם פרסום פרופילים מזויפים ברשת החברתית "דה מרקר קפה" מהווה הפרה של חוק איסור לשון הרע... 

לשון הרע במהלך דיון משפטי, האם ייתכן?

סעיף 13 לחוק קובע כי לא ישמש עילה למשפט פלילי או אזרחי פרסום על ידי שופט, חבר של בית דין דתי, בורר, או אדם אחר בעל סמכות שיפוטית או מעין שיפוטית על פי דין ... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.