www.what2do.co.il

פיצויים בגין זיוף פרופיל באתר האינטרנט דה מרקר

דרגו את המאמר

פיצויים בגין זיוף פרופיל באתר האינטרנט דה מרקר

מהו היקף תחולתו של חוק איסור לשון הרע על פרסומים באינטרנט?


לאתר האינטרנט "the marker café" הועלו שני פרופילים מזויפים, שנועדו להטריד את התובע. האם חוק איסור לשון הרע מגן על אתר אינטרנט, המהווה צד ג' שבמסגרתו התבצעו הפרסומים? טרם התקבלה התייחסות מפורשת מאת המחוקק לתחולתו של חוק איסור לשון הרע על פרסומים באינטרנט.

 

כיום, בנושא חשיפת זהותו של גולש שכנגדו נטען כי דבריו מהווים לשון הרע קיימות שתי מגמות בפסיקה: האחת גורסת כי יש להמציא צו לחשיפת זהותו של הגולש רק אם יש בדבריו משום עבירה פלילית על פי חוק איסור לשון הרע, ורק לאחר שהמתלונן פנה אל אותו גולש והודיע על כוונתו להגיש תביעה (בש"א 4995/05, פלונית נ' בזק בינלאומי). הגישה השנייה הינה גישה מרחיבה יותר, אשר על פיה מספיק חשש של ממש לביצוע עוולה על מנת להמציא צו לחשיפת זהותו של הגולש (בר"ע 850/06, רמי מור נ' ידיעות אחרונות).


בכל הנוגע לתביעה כנגד אתר אינטרנט אשר היווה במה לפרסומם של דברי לשון הרע, פורסמה הצעת חוק מסחר אלקטרוני תשס"ח – 2008. הצעה זו קובעת כי ספק אינטרנט ייהנה מהגנה משפטית במידה ומפיץ לשון הרע לא פעל מטעמו של הספק, בעת העלאת המידע לא היה ידוע לספק כי מדובר בלשון הרע, ולאחר שהתקבלה תלונה הספק פעל להסרת המידע ע"י פנייה למפיץ המידע.

 

התובע ביקש הסרת הפרופילים המזויפים


בפרשה זו התובע פנה אל הנתבעת בבקשה להסיר את הפרופילים המזויפים, ללא פנייה לגולש שהעלה אותם. בתגובה, הנתבעת ביקשה מן התובע הצהרה שתאמת שאכן מדובר בפרופילים מזויפים. תחת הגשת תצהיר, התובע הגיש תביעה כנגד הנתבעת בטענה כי דרישתה להגשת תצהיר הינה רשלנות מכוונת.

 

בנושא זה נקבע כי בקשתה של הנתבעת עולה בקנה אחד עם הצעת חוק מסחר אלקטרוני. מאחר והנתבעת הבינה מן התובע כי בקשתו היא שלא תבוצע פנייה במישרין לבעל הפרופילים, פעולתה בבקשת תצהיר הייתה סבירה ומידתית.


אולם, נקבע כי המשך פרסום הפרופילים באתר אף לאחר שהוגשה התביעה, אשר בעקבותיה התייתר הצורך בתצהיר בשל אימות זהותו של התובע, איננה סבירה. על כן נפסקו לטובת התובע פיצויים, אולם בסכום נמוך מן הסכום שדרש.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

חוק איסור לשון הרע, התשכ"ה - 1965

חוק איסור לשון הרע נועד להגן על כבודו של אדם או איגוד ומונע פרסומים שעלולים לפגוע ולגרום נזק. 

לשון הרע על ציבור - קבוצת אנשים, גוף, ארגון

השאלה המרכזית הצריכה להישאל, כך קובעת הפסיקה, הנה האם היחיד, בהיותו יחיד, נפגע מאותו פרסום שהשמיץ את כל הקבוצה? 

ייעוץ משפטי

מדוע מומלץ לקבל ייעוץ משפטי לאחר מקרה תאונה ולא משנה אם נגרם נזק או לא? 

האם המכתבים ודרך הפצתם מהווים לשון הרע ופגיעה בפרטיות?

עוד קבעה השופטת כי המכתבים אינם שיח ושיג אקדמי על הערכות תלמידים הנהנים ממטרית חופש אקדמי. המכתבים נכתבו בתגובה על מכתבו של פרופ' בורט ופרופסורים אחרים ולא בהעברה רוטינית של הערכות על תלמידים. העמדתם כ"שיג ושיח אקדמי" היא או היתממות או ניסיון הסוואה. מרבית המכתבים עוסקת במנחה פרופ' בורט ורק חלק קטן מהם מתייחס לתובע.  

לשון הרע, כיצד מגיע בית המשפט להכרעה?

השאלה הראשונה אשר ישאל בית המשפט היא, האם המעשים המיוחסים לנתבעים עולים כדי פרסום לשון הרע. הבדיקה תעשה לפי היסודות הנמצאים בסעיפי החוק, שהוא הסעיף המגדיר מעשה של פרסום לשון הרע. לאחר בחינת המקרה לאור החוק והפסיקה ובאם התשובה תהא חיובית יבחן בית המשפט אם עומדת למפרסמים הגנה מן ההגנות המוקנות בפרק ג' לחוק. 

לשון הרע: הגנת אמת בפרסום

נתבעת בגין לשון הרע? מהי הגנת אמת בפרסום? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי הדין באתר ... 

לשון הרע: הגנת תום הלב

נתבע יהנה מהגנת סעיף 15 בהתקיים שני תנאים מצטברים. התנאי הראשון הוא שהנאשם או הנתבע עשה את הפרסום בתום לב. והתנאי השני הוא שהנתבע יוכל להצביע על כך ... 

פיצויים בגין לשון הרע

לאחר שקבע בית המשפט כי הנתבעים פרסמו כנגד התובעת פרסום שיש בו משום לשון הרע, ולא עומדות להם ההגנות שבפרק ג' לחוק, יעבור לדון בשאלת הפיצוי המגיע לתובעת בגין לשון הרע.  

פיצויים בגין זיוף פרופיל באתר האינטרנט דה מרקר

האם פרסום פרופילים מזויפים ברשת החברתית "דה מרקר קפה" מהווה הפרה של חוק איסור לשון הרע... 

לשון הרע במהלך דיון משפטי, האם ייתכן?

סעיף 13 לחוק קובע כי לא ישמש עילה למשפט פלילי או אזרחי פרסום על ידי שופט, חבר של בית דין דתי, בורר, או אדם אחר בעל סמכות שיפוטית או מעין שיפוטית על פי דין ... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.