www.what2do.co.il

האם תאונת דרכים כתוצאה מהתלקחות רכב חונה

דרגו את המאמר

האם תאונת דרכים כתוצאה מהתלקחות רכב חונה

התלקחות רכב חונה, האם תאונת דרכים?


האם שני ילדים אשר גרמו לשריפה ברכב חונה יהיו זכאים לפיצויים בגין נזקי גוף שנגרמו להם כתוצאה מתאונת דרכים? האם ניתן להגיש תביעה כנגד חברת הביטוח בעניין זה? מדובר במקרה בו קטין נכווה באופן קשה כתוצאה מהתקלחות רכב אשר חנה בחצר אחד הבתים בשכונת מגוריו. אי לכך, הוגשה על ידי הקטין ומשפחתו תביעת פיצויים כנגד חברת הביטוח של הרכב וזאת משום שמדובר, לשיטתם, בתאונת דרכים על פי הגדרתה בחוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים, תשל"ה-1975.


התובע, בן 14 במועד הגשת התביעה, הינה תושב שכונת פרדס שניר בעיר לוד. בטרם מלאו לתובע שלוש שנים, נכנסו הוא וקטין נוסף לתא הנהג של רכב סובארו בשכונה. לאחר כרבע שעה ארעה התלקחות ברכב וכתוצאה ממנה נספה חברו של התובע, ואילו הוא נכווה קשות.

 

      קראו עוד בתחום:


בעל הרכב במקרה דנן טען כי הרכב הושאר על ידי אחד מעובדיו כאשר דלתותיו אינן נעולות אך החלונות מוגפים ומפתחות המכונית בכיסו של העובד. כמו כן, העובד לא הזמין את הילדים להתיישב ברכב ולולא התאונה הוא לא היה מסיע אותם כלל (לאחר התאונה הוא הסיע את השניים לבית החולים).


משטרת ישראל חקירה את נסיבות התאונה ובפניה הופיעו עדים רבים ביניהם חוקר שרפות, קצין מכבי אש, רב פקד ממעבדת הצתות במשטרת ישראל, וניצב משנה מהמחלקה לזיהוי פלילי. מעדויותיהם של אלו עלה כי מוקד השריפה היה במושב הקדמי והחומר העיקרי אשר עוכל על ידי האש היה ריפוד המושב. אחד העדים הוסיף כי כאשר הוא הגיע למקום האירוע הוא ראה על רצפת תא הנהג מצית סיגריות עשוי מחומר פלסטי. למעשה, ככל הנראה הילדים גרמו לשריפה לאחר ששיחקו במצית.

 

בית המשפט - לא מדובר בתאונת דרכים


במקרה דנן, מדובר בשכונה מוזנחת אשר רבו בה מקרי הפשיעה בתקופה נשוא התובענה. בין השאר, עסקינן בשכונה בה נגנבו רכבים רבים וחלקים מהם פורקו. זאת ועוד, הצתת רכבים הינה עניין אופייני במקרים אלו על מנת לטשטש עקבות. בית המשפט קבע כי עדותו של הנהג ברכב בעת התאונה לא הייתה אמינה. השופט אף הוסיף כי נותרה בו התחושה כי רב הנסתר על הגלוי. עם זאת, לא הוכחו יסודותיה של תאונה במתכוון ובית המשפט דחה קביעה זו.

 

בית המשפט קבע כי נהג הרכב השתמש במכונית לצרכי תחבורה כאשר נסע בו, נהג בו, והובילו לחצר הבית. הוא החנה את הרכב כחלק מהשימוש התחבורתי בו עם סיום נסיעתו. הילדים אשר נפגעו בתאונה נכנסו אל הרכב והחלו להשתמש בו במובנו של מונח זה בחיי יום-יום.

 

על פי חוק הפיצויים, שהייה ברכב איננה נחשבת "שימוש ברכב מנועי" כשלעצמה. בפסק הדין צוין כי שהייתם של הילדים ברכב לא הייתה חלק מנסיעה בו שימוש בו כהגדרת החוק. למעשה, הילדים עשו שימוש ברכב בתור משחק ולא בתור "שימוש ברכב מנועי". במילים אחרות, אין עדויות כי מי מהם רצה לנהוג בו או כי מי מהם יכול היה לנהוג בו.

 

 

בית המשפט קבע כי לא חלה במקרה דנן גם החזקה המרבה. חזקה זו קובעת כי יש לראות כתאונת דרכים גם מאורע שאירע עקב התקלחות או התפוצצות של הרכב, כאשר האירועים התרחשו בגין רכיב של הרכב או בשל חומר אחר אשר חיוני לכושר נסיעתו (אף אם הם גורמים חיצוניים).


בפסק הדין נכתב כי מושבי הרכב (העשויים חומר דליק אך אינם יוצרים כשלעצמם סכנת התלקחות), ואשר נשרפו באירוע התאונה דנן, אינם בגדר רכיב של הרכב או חומר אחר החיוני לכושר נסיעתו. גם כשהמושב שרוף או מוצא מן הרכב, נשמר עדיין כושר הנסיעה של הרכב.


לסיכום, במהלך התאונה לא נעשה שימוש ברכב ככלי תחבורה, והשריפה בתא הנהג נגרמה כתוצאה ממשחק הילדים במצית (האפשרות הסבירה ביותר). לפיכך, בית המשפט קבע כי לא מדובר בתאונת דרכים, לא מבחינת סעיף 1 לחוק ולא מבחינת החזקה המרבה.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

מהי תאונת דרכים ?

מהי תאונת דרכים לאור חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים...הסברים ועצות משפטיות 

תאונת דרכים את מי תובעים?

נפגעת בתאונת דרכים? נגרמו לך נזקי גוף? את מי תובעים לאחר תאונת דרכים? 

מי זכאי לפיצויים?

עברת תאונת דרכים? נפגעת? מי זכאי לפיצויים לאחר תאונת דרכים...הסברים, מאמרים ועוד... 

חישוב פיצויים בתאונת דרכים

נפגעת בתאונת דרכים? איך תדע מה מגיע לך...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורך דין ללא התחייבות 

עצות לנפגעים בתאונות דרכים

נפגעת בתאונה? נגרמו לך נזקי גוף? לרשותך עצות משפטיות, פסקי דין מאמרים ופניה אל עורך דין באתר... 

תשלום תכוף לאחר תאונת דרכים

מהו תשלום תכוף לאחר תאונת דרכים? למי מגיע תשלום תכוף ומתי? להלן מאמר מקיף העוסק בסוגיה זו... 

תאונת דרכים עם חבלות קלות

לתשומת לבך, אם נפגעת בתאונה, אם נגרם לך נזק קטן לכאורה ייתכן ומגיע לך פיצוי... 

עבר רפואי ותאונת דרכים

מה הקשר בין עבר רפואי של נפגע בתאונה ופיצויים עתידיים? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

הקשר בין אבדן כושר השתכרות, נכות רפואית ותיפקודית

תאונות דרכים - אבדן כושר השתכרות, נכות רפואית, נכות תיפקודית...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורך דין באתר 

תאונות אופנוע - רכב דו גלגלי

תאונות אופנוע - רכב דו גלגלי

את מי תובעים לאחר תאונה תוך רכיבה על קטנוע או אופנוע כבד? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.